Չինաստանը տիեզերք կուղարկի արևային էլեկտրակայան, որը էներգիա կփոխանցի Երկիր
Plus-one.ru-ն գրում է, որ Չինաստանը մտադիր է ուղեծիր դուրս բերել արևային մարտկոցներով տիեզերակայան, որը կուտակված էներգիան Երկիր կփոխանցի լազերային կամ ուղղորդվող միկրոալիքային ճառագայթների միջոցով։ Նախագիծը պլանավորված է իրականացնել 2028 թվականին, որը երկու տարով ավելի շուտ է, քան նախատեսվում էր նախկինում:
Ծրագրի համաձայն՝ 10 կիլովատ հզորությամբ արբանյակը կսավառնի մոլորակի մակերևույթից մոտ 400 կիլոմետր բարձրության վրա։ Էներգիայի ճառագայթները կարող են փոխանցվել Երկրի ֆիքսված կետերին կամ այլ տիեզերանավերին: Այս կերպ հնարավոր կլինի էլեկտրաէներգիա արտահանել երկիր, ընդ որում դա հնարավոր է անել հումանիտար աղետների գոտիներում։
Նախաձեռնությունը ենթադրում է, որ մեծ ուղեծրային արևային էլեկտրակայան կկառուցվի չորս փուլով։ Փորձարկումից երկու տարի անց Չինաստանը տիեզերք կուղարկի ավելի հզոր կայան, որը կարող է արտադրել 10 մեգավատտ հզորություն: Այն նախատեսվում է ավարտել 2035 թվականին։ Մինչև 2050 թվականը տեխնոլոգիան կբարելավվի, և կայանը բավականաչափ մեծ կլինի մոտ երկու գիգավատ հզորություն ապահովելու համար:
Ի տարբերություն վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների վերգետնյա կայանների, ուղեծրային կայանքները կաշխատեն օրվա ցանկացած ժամի և կախված չեն լինի եղանակային պայմաններից: Բայց նախագիծը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է լուծել ինժեներական լուրջ խնդիրներ։ Միկրոալիքները զգալի հեռավորությունների վրա փոխանցելու համար կպահանջվի հսկայական ալեհավաք, և արևային քամին, ձգողականությունը և արբանյակային շարժումը կարող են խանգարել էներգիան ուղարկելու գործընթացին:
Ավելի վաղ Plus-one.ru-ն խոսել էր ուղեծրային էլեկտրակայանի նմանատիպ նախագծի մասին, որը լազերի միջոցով էներգիա կուղարկի Երկիր: Այդ նախաձեռնությունն առաջարկել են Ռոսկոսմոսի մասնագետները։
Հայաստանում արևային պանելներ արտադրող առաջին և միակ ընկերությունը Սոլարոնն է։
Տեղադրե՛ք SolarOn արևային կայան և զրոյացրեք էլեկտրաէներգիայի ծախսը:
Գրե՛ք կամ զանգահարեք և ստացեք անվճար հաշվարկ Ձեզ անհրաժեշտ արևային կայանի հզորության և արժեքի վերաբերյալ։