Donate blood, help to live
The State Symphony Orchestra of Armenia, Hematology Center after Prof. R. H. Yeolyan and IDBank combine efforts: from now on, donors will be in for a pleasant surprise when donating free blood. they will receive 2 invitation tickets to the concert of the Armenian State Symphony Orchestra.
According to Ashkhen Beglaryan, deputy director of the State Symphony Orchestra of Armenia, one of the orchestra's missions is the spread of high values ​​in society. The orchestra does this through music, organizing and participating in various charity and other actions. "The purpose of this voluntary blood donation campaign, which is carried out in cooperation with IDBank and the Hematology Center, is to contribute to the increase of the number of unpaid donors, to promote blood donation in the society. The orchestra and IDBank also prepared a small incentive for voluntary donors in the form of invitations to its concerts. We hope that the campaign launched today will be contagious, attracting new voluntary donors," said Ashkhen Beglaryan.
According to Tatevik Vardevanyan, the head of communication unit of IDBank, according to experts, the blood reserves in our country need to be constantly replenished, and this action contributes to promoting voluntary blood donation. "On the one hand, we promote blood donation, which patients need all the time, and not so long ago we unfortunately witnessed the critical need for blood reserves, on the other hand, we provide pleasant entertainment for donors under high-quality music, with the virtuoso performance of the Armenian State Symphony Orchestra. Of course, I am sure that once our compatriots learn about the need for blood, they will rush to donate it, as IDBank and Idram employees do today, but I think they will also be pleased to receive invitations. By the way, as the opening of this event, we decided to provide tickets to our employees as well: together we enjoyed a wonderful evening - “Symphonic Mansuryan”,” said Tatevik Vardevanyan.
Samvel Danielyan, the director of the Hematology Center, says: "Blood reserves in healthcare and medicine are decreasing, while the demand is increasing. Today's event, which is an initiative of the Symphony Orchestra and IDBank, once again informs the public that blood donation is extremely important and should be of a daily nature. There is a need for blood in all hospitals that have surgical, chemotherapy, maternity departments, and in order to ensure that demand, the flow of donors must be ensured," said Samvel Danielyan, thanking the donors who replenish the blood reserves.
To get acquainted with the necessary conditions for donating blood, follow the link.