Թրամփը Ցուկերբերգին սպառնացել է բանտարկությամբ
ԱՄՆ նախագահի հանրապետական ​​թեկնածու Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Meta-ի հիմնադիր և Facebook սոցիալական ցանցի սեփականատեր Մարկ Ցուկերբերգը մնացած կյանքն անցկացնելու է բանտում, եթե որոշի միջամտել նախագահական ընտրություններին։ Այս մասին գրում է Politico թերթը։
Քաղաքական գործիչը իր «Փրկեք Ամերիկան» գրքում, որը լույս կտեսնի սեպտեմբերի 3-ին, գրել է, որ Meta-ի ղեկավարը դավադրություն է կազմակերպել իր դեմ 2020 թվականի ընտրությունների ժամանակ և հայտարարել է, որ Meta-ի գործադիր տնօրենը «իր կյանքի մնացած մասը կանցկացնի բանտում», եթե դա նորից անի։
Գիրքը պարունակում է լուսանկար, որտեղ պատկերված է Սպիտակ տանը Թրամփի հանդիպումը Ցուկերբերգի հետ: Լուսանկարի տակ նախկին նախագահը գրում է, որ Facebook-ի հիմնադիրն ու կինը եկել են Օվալաձև աշխատասենյակ՝ իրեն տեսնելու։
Նա ասել է, որ Ցուկերբերգը «հիասքանչ էր, որքան կարող էր լինել» իր դեմ դավադրություն կազմակերպելիս: Ինչպես նշում է Politico-ն, Թրամփը նկատի ունի 2020 թվականի ընտրությունների ժամանակ Ցուկերբերգի և նրա կնոջ՝ Պրիսցիլա Չանի 420 միլիոն դոլարի ներդրումը նախընտրական ենթակառուցվածքների ֆինանսավորման համար։
«Նա ինձ ասաց, որ Facebook-ում Թրամփի նման մարդ չկա։ Բայց միևնույն ժամանակ, չգիտես ինչու, դա նրան իմ դեմ դարձրեց։ Մենք ուշադիր հետևում ենք նրան, և եթե նա այս անգամ ինչ-որ անօրինական բան անի, նա իր կյանքի մնացած մասը կանցկացնի բանտում, ինչպես մյուսները, ովքեր խարդախություն կանեն 2024 թվականի նախագահական ընտրություններում», - գրքից մի հատված մեջբերում է հրատարակությունը։