Ի՞նչ ստացավ ամերիկաթուրքական քարոզչամեքենան Աբխազիայում
Աբխազիայում արտահերթ նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն 2025 թվականի փետրվարի 15-ին։ Այս որոշումն ընդունվել Է Աբխազիայի խորհրդարանի կողմից 2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին Ասլան Բժանիայի հրաժարականից հետո, որը պայմանավորված էր Սուխումիում հրահրված բողոքի ակցիաներով։
Ընտրապայքարն այժմ ամենաթեժ փուլում է, առաջադրվել են հինգ թեկնածուներ։ Տելեգրամյան ալիքները, ինչպես նաև սոցհարցումների մասնակիցները, հենց Գունբային են տեսնում Աբխազիայի ամենահավանական ապագա նախագահ: «Գաղտնի գրասենյակ» հեղինակավոր ալիքի համաձայն` «Փոխնախագահն առայժմ ամենաիրատեսական շանսերն ունի Աբխազիան պաշտոնապես ղեկավարելու առաջիկա հինգ տարիներին։
Դա պայմանավորված է ինչպես տեղական շահագրգիռ կողմերի համար այս գործչի պայմանական ընդունելիությամբ՝ Բժանիայի հետ նրա մոտ լինելու հաշվին, այնպես էլ ռուսական գործոնը, առանց որի հանրապետությունում ցանկացած իշխանափոխություն չի կարող վերջնական բնույթ կրել»։ Ինչ վերաբերվում է նրա մրցակցին` «Աբխազիայի Ժողովրդական շարժում» կազմակերպության ղեկավար Ադգուր Արձինբային, ապա, ըստ ալիքի. «Ներդրումային համաձայնագրի վավերացման խափանումը, ինչպես նաև Արևմտյան և թուրքական հիմնադրամների կողմից վերահսկվող ՀԿ-ների ցանցի անկարգություններին մասնակցությունը վճռականորեն տրամադրեցին աբխազական քաղաքականության այդ հատվածի դեմ»։ Գունբայի սույն մրցակիցը արդեն քարոզարշավը մեկնարկել է խայտառակ ձախողման պայմաններում։ Թուրքական քաղաքականությունն Աբխազիայում առաջ է մղող Արձինբան իր կողմնակիցների հետ բազմիցս աչքի է ընկել ազգամիջյան բախումներ սադրելով, ինչը սասանել է նրա առանց այն էլ ցածր վարկանիշը։ Այս ֆոնին ժողովրդի զգացմունքների վրա ակնհայտ խաղ են թվում աբխազա-ռուսական դինամիկ հարաբերությունների զարգացման ծրագրերի մասին Արձինբայի հայտարարությունները։ Ակնհայտ է, որ նման հնարավորություններ նա չունի։ Այո, եւ թուրք կուրատորները դա հազիվ թե թույլ տան։ Այնպես որ, ըստ էության, նրա հայտարարությունները` դա գիտակցված խաբեություն է սեփական ժողովրդին։ Միևնույն ժամանակ Աբխազիայի ողջ ժողովուրդը այդ ուղղությամբ ձգտում և կոնկրետ արդյունքներ է տեսնում Գունբայի կողմից։
Նրա շփումները Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարության հետ արդեն իսկ թույլ են տվել ապահովել Աբխազիայի և նրա ժողովրդի զարգացման համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի լուծումը՝ սկսած աշխատավարձերից և էլեկտրաէներգիայից, վերջացրած օդանավակայանի գործարկմամբ, ինչը, անկասկած, կազդի բնակչության համար սոցիալական բարիքների մատչելիության վրա, կտա սոցիալ-տնտեսական զարգացման նոր փուլ: Եվ սրանք միակ քայլերը չեն, որոնք իրականացվելու են մոտ ապագայում։