Ստրկության և տրանսատլանտյան ստրկատիրության զոհերի հիշատակի օր, Հունաստան՝ Անկախության օր, Ռուսաստան՝ Մշակույթի աշխատողների օր։
ՀԱՅ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ
1912 - ծնվել է բանաստեղծ, արձակագիր և թարգմանիչ Մարտին Քարամյանը։
1912 - ծնվել է նկարիչ Ալեքսանդր Շաքարյանը։
1921- Հայաստանի հակաբոլ շևիկյան ապստամբության ժամանակ սկսվել է բոլշևիկների հուժկու հարձակումը բոլոր ուղղություններով։ Նրանք գրավել են Ապարանը, Կոտայքը և, աստիճանաբար առաջանալով, ապրիլի 2-ին մտել Երևան: Ավերածությունից փրկելու և ավելորդ արյունահեղությունից խուսափելու համար որոշվել է Երևանը հանձնել առանց կռվի։
1992- Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Ֆինլանդիայի հետ։
1994- Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ երկու ադրբեջանական ինքնաթիռ կասետային ռումբեր են նետել Հորադիզի մոտ գտնվող հայկական դիրքերի վրա, ընդ որում՝ դրա արդյունքում տուժել են նաև ադրբեջանական զինվորները։
2005- երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան է ժամանել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տիկնոջ հետ:
2007- վախճանվել է հասարակական-քաղաքական գործիչ, Հայաստանի վարչապետ, ՀՀԿ նախագահ Անդրանիկ Մարգարյանը:
2010-Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը միաձայն որոշել է, որ ապրիլի 1-ից բնակչության կողմից սպառվող գազի 1 խորանարդ մետրը կարժենա 132 դրամ՝ առկա 96-ի փոխարեն։
2014-Եգիպտոսում գերմանահայ Հուրիկ Սուրուզյանի ղեկավարությամբ հնագետները հայտնաբերել են Ամենհոտեպ 3-րդ փարավոնի երկու նոր հսկա արձան։
2015-աշխատավարձ ստանալու պահանջով նաիրիտցիները փակել են գործարանի կից փողոցը։
2021-ռուսերենն Արցախում երկրորդ պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ է ստացել: Արցախի պետական լեզուն շարունակել է մնալ հայերենը:
2021-Ադրբեջանցիները հողին են հավասարեցրել Ջաբրայիլի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին։
2022- Ադրբեջանի զինված ուժերը գրավել են Արցախի Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղը, ինչպես նաև մի շարք այլ դիրքեր։
2023-Ադրբեջանի ԶՈՒ–ն Շուշի-Լիսագոր հատվածում խախտել է շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ունեցել:
ԱՇԽԱՐՀ
421 -համաձայն լեգենդի, Գովաբանության օրը Սուրբ Մարիայի կողմից Հյուսիսային Իտալիայում գոթերի կողմից փրկված ծովափնյա ճահճային կղզիների բնակիչների միջոցով հիմնադրվել է Վենետիկը։
752 -երկու օր առաջ Հռոմի պապ ընտրված Ստեֆան 2-րդը վախճանվել է ապոպլեկսիկ հարվածից։ Քանի որ նա չէր հասցրել անցնել պահանջվող օծման արարողությունը, նրա անունը չեն գրանցել որպես Հռոմի պապ, իսկ նրա հաջորդը, վերցնելով նույն անունը, այդպես էլ պատմության մեջ մնացել է անորոշ անունով՝ կա՛մ Ստեֆան 2-րդ, կա՛մ Ստեֆան 3-րդ:
1655- հոլանդացի գիտնական Քրիստիան Հյույգենսը հայտնաբերել է Սատուրնի արբանյակ Տիտանը:
1699 –ծնվել է գերմանացի երգիչ-երգահան Յոհան Ադոլֆ Հասսեն։
1712 -վախճանվել է անգլիացի բուսաբան, բժիշկ, միկրոսկոպիստ Հեեմիա Գրյուն՝ բույսերի անատոմիայի հիմնադիրը։
1801 –վախճանվել է գերմանացի բանաստեղծ և կոմպոզիտոր Նովալիսը։
1802 -մի կողմից՝ Ֆրանսիայի, Իսպանիայի և Բատավյան Հանրապետության, իսկ մյուս կողմից՝ Անգլիայի միջև կնքվել է Ամենյան խաղաղության պայմանագիրը։
1820 - Ռուսական կայսրությունում սկսել են երկրից վտարել ճիզվիտներին:
1821- Հունաստանը հռչակել է իր անկախությունը Օսմանյան կայսրությունից:
1843 -Լոնդոնում բացվել է հետիոտնային թունել Թեմզայի տակով, որը կապել է Վրեպպինգը Ռոզերքրիստի հետ։
1867 - ծնվել է իտալացի դիրիժոր Արտուրո Տոսկանինին։
1881 - ծնվել է հունգարացի դաշնակահար և կոմպոզիտոր Բելա Բարտոկը։
1908- ծնվել է բրիտանացի հայտնի ռեժիսոր Դևիդ Լինը։
1917- վրաց ուղղափառ եկեղեցին անկախացել է Ռուսական կայսրությունից:
1947 - ծնվել է անգլիացի երգիչ-երգահան, դաշնակահար և դերասան Էլթոն Ջոնը։
1983- Մայքլ Ջեքսոնը առաջին անգամ ցուցադրել է «լուսնային քայլվածք» պարային շարժումը:
1988 - Բրատիսլավայում կոմունիստական ռեժիմի դեմ կայացել է մոմերով ցույց։
1992 -մշտական վնասների պատճառով դադարել է լույս տեսնել ավելի քան 150 տարվա պատմություն ունեցող անգլիական երգիծական «Պանչ» ամսագիրը։
1997 -արգենտինացի Հերման Մորոյի ղեկավարած գանձորսների խումբը հայտարարել է, որ Էկվադորի ափերի մոտ հայտնաբերել է 1654 թվականին խորտակված, ոսկով և արծաթով բեռնված իսպանական La Capitana առագաստանավը։ Ըստ նախնական հաշվարկների, գանձի արժեքը գնահատվել է մի քանի միլիարդ դոլար։
2002- հայտնաբերվել է էպիլեպսիայի գենը:
2018 -Ռուսաստանի Կեմերովո քաղաքի «Ձմեռային բալ» առևտրաժամանցային կենտրոնում հրդեհ է բռնկվել, որը բազմաթիվ զոհերի պատճառ է դարձել: