Լուվրից գողացված զարդերը փորձել են դարքնեթով վաճառել իսրայելական ընկերությանը․ BILD
Ֆրանսիական ոստիկանությունը ձերբակալել է յոթ տղամարդու՝ հանդուգն գողության համար, սակայն գողացված զարդերից ոչ մի հետք չի մնացել։ Դրանք ըստ տեղեկությունների, պետք է վաճառվեին «դարքնեթում»:
Ըստ BILD-ի տեղեկությունների՝ բանդան դիմել է իսրայելական CGI Group անվտանգության ընկերությանը և նրանց առաջարկել է կողոպտված թագավորական զարդերի մի մասը՝ «դարքնեթի» միջոցով։ CGI Group-ի ղեկավարը հայտարարել է, որ բանդայի ներկայացուցիչը նրանց հետ կապվել է կողոպուտից ընդամենը հինգ օր անց։
CGI-ի ղեկավար Ցվիկա Նեֆը պատմել է, որ Լուվրի կողոպուտից հինգ օր անց մի մարդ, ով ներկայանում էր որպես գողերի ներկայացուցիչ, կապվել է ընկերության հետ՝ CGI Group-ի պաշտոնական կայքի միջոցով։
Հանցագործները հաճախ օգտագործում են «դարքնեթը» (ինտերնետի մի հատվածը, որը հասանելի չէ սովորական որոնողական համակարգերով), շփման և անօրինական ապրանքների առևտրի համար։ Կողոպուտից հետո անհայտ անձը վարձել է CGI-ին՝ գողերին և գողոնը գտնելու համար, հայտնել է Նեֆը։
Նա ցույց է տվել նաև CGI-ի և Լուվրի գողերի միջև ենթադրյալ շփումից մնացած սքրինշոթերը։ Հոկտեմբերի 23-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է. «Զարդերը մեզ մոտ են։ Պատրաստ ենք վերադարձնել։ Գնի և պայմանների շուրջ բանակցություններ չեն ընթանում»։
CGI-ի ղեկավարը հայտարարել է, որ իրենք ընդունել են առաջարկը։ Ըստ Նեֆի, երկարատև զրույցներից և ստուգումներից հետո ենթադրություն է արվել, որ անհայտ անձն իսկապես «տիրապետում էր գողացված իրերից առնվազն մի քանիսին»։
«Մենք անմիջապես տեղեկացրինք Փարիզի իրավասու մարմիններին։ Ցավոք, եսասիրական կոնֆլիկտները և բյուրոկրատական քաշքշուկները խանգարեցին ինձ վերադարձնել արվեստի գործերի մի մասը», — հավելել է նա։
Ենթադրվում է, որ CGI-ի եզրակացությունները նպաստել են այս շաբաթ կատարված որոշ կասկածյալների ձերբակալմանը։ CGI խումբը, որի նախագահն է 81-ամյա իսրայելցի քաղաքական գործիչ և գաղտնի ծառայության նախկին ղեկավար Յաակով Փերին, մեծ փորձ ունի գողացված գանձերը վերադարձնելու գործում։
Ավելի վաղ CGI-ը գողոն էր առաջարկել «դարքնեթում»՝ Դրեզդենի Green Vault կողոպուտից հետո։
Իսրայելցիները նշել են, որ իրենք օգնել են քրեական պատասխանատվության ենթարկել Բեռլինի Ռեմմո կլանի անդամներին՝ որպես հանցագործներ։ CGI-ի ղեկավար Նեֆը դեռևս օգոստոսին նախազգուշացրել էր Փարիզի Լուվրի հնարավոր կողոպուտի մասին։ Նա պնդում էր, որ «Մոնա Լիզան» այն ժամանակ «դարքնեթի» ամենաքննարկվող թեմաներից մեկն է եղել։ Այս պահին «դարի կողոպուտի» համար ձերբակալվել է յոթ մարդ։ Ուրբաթ օրը քաղաքի դատախազը հայտարարել է, որ նրանց մեջ կա նաև «գլխավոր կասկածյալ», որը կապված է Լուվրի հանդուգն կողոպուտի հետ։
Ասում են, որ տղամարդկանցից մեկի ԴՆԹ ապացույցները կապված են հանցագործության վայրի հետ, ինչը նրան դարձնում է գլխավոր կասկածյալ։ Անցյալ շաբաթ օրը երկու տղամարդու մեղադրանք է առաջադրվել, երբ նրանք հարցաքննության ժամանակ ոստիկաններին «մասամբ խոստովանել» են կողոպուտի մեջ իրենց մասնակցությունը։ Ձերբակալվածներին սպառնում է մինչև 15 տարվա ազատազրկում՝ «կազմակերպված խմբի կողմից կատարված կողոպուտի» համար։