Լիմինդրովիչն` ի նպաստ գյոռմամիշության
Ով ավելի շատ կուտի, ում սեղանին ավելի շատ բան կլինի, ում բուդը (նկատի ունեմ՝ ամանորյա սեղանի բուդը, այլ ոչ թե իր սեփական) ավելի մեծ կլինի, ով ավելի շատ փող կծախսի, ով ավելի շատ պարտքի տակ կընկնի, ով ավելի մեծ վարկ կվերցնի և գալիք տարում ով ավելի շատ կբողոքի նրանից, թե այս ինչ վատ պետություն է, որ ինքն էլ ճկռել է պարտքերի տակ և որևէ հույս չունի այդ պարտքերը մարելու, որովհետև նախարարի աշխատանք էլ չկա, երկիրն էլ երկիր չէ. ահա սրանք են այն հարցերը, որոնց շուրջ մեր հասարակության մի զգալի մասի շրջանում գնում է խելահեղ մրցակցություն, և այդ մրցակցությունում հաղթելն էլ շատերի համար դարձել է կյանքի նպատակ:
Ամանորն այլ երկրներում այլ ժողովուրդներ էլ են նշում, շատերն էլի մեր նման հյուր են գնում իրար տուն, հանդիպում են, շնորհավորում միմյանց, հետաքրքիր ժամանակ անցկացնում և փորձում ընդհանուր առմամբ տոներից հաճույք ստանալ: Բայց ամեն ժողովուրդ չէ, որ ամանորյա օրերի իր առաջնային նպատակը դարձնում է ուտելը և ստամոքսների ծավալն ու փորերը մեծացնելը: Առավել ևս՝ յուրաքանչյուր ժողովուրդ չէ, որ այս օրերին գերնպատակ է դարձնում գալիք տարվա համար պարտքեր կուտակելը և սեփական կյանքից լրացուցիչ բողոքելու առիթներ ստեղծելը: Մազոխիզմի այս դրսևորումը կամ ես ավելի շուտ կասեի՝ գյոռմամիշությունը, եթե ոմանց հաճելի տառապանք է բերում, ապա ավելի հաշվենկատ, պրակտիկ մարդկանց և հմուտ բիզնեսմեններին՝ ֆինանսական շահ: Օրինակ՝ Սամվել Լիմինդրովիչ Ալեքսանյանը, ով միշտ հայտնի է եղել բիզնեսում իր հաջողություններով, հետևաբար և հմտություններով, հիանալի կերպով գտել է գյոռմամիշությունից օգուտ քաղելու և դրա վրա լրացուցիչ եկամուտներ ստանալու տարբերակը՝ իր «սիթիների» հայտնի վարկերը բաժանելով և պարտքերի տակ կքածներին էլ ավելի կռացնելով: Սա բնական է, քանի որ մազոխիզմը փոխադարձ սադիզմ է ենթադրում: Գործարարն այս դեպքում ընդամենը առաջնորդվում է հաճելին օգտակարի հետ համատեղելու սկզբունքով: Այսինքն, եթե մարդիկ տենչում են գալիք տարում տառապել, Ալեքսանյանը նրանց տալիս է այդ հնարավորությունը, և եթե ոմանք այդ տառապանքից հաճույք են ստանում, հետևաբար նրանց դա հաճույք է պատճառում: Իսկ, եթե հաճույք ստացողն էլ դեմ չի, ապա ինքներդ էլ հասկանում եք, որ ոչ մի կրիմինալ այստեղ լինել չի կարող, այլ ընդամենը՝ փոխադարձ համաձայնություն: Հետևաբար հարց է առաջանում, եթե պետք է մեղավորներ փնտրենք, ո՞վ է ավելի շատ մեղավոր, հաճույք տվո՞ղը, թե՞ ստացողը: Ես ավելի հակված եմ երկրորդ տարբերակին: Այսինքն՝ գյոռմամիշությունը մեր երկրում եկամտաբեր երևույթ է, և ցանակացած խելացի գործարար այն կարող է օգտագործել ի շահ իրեն, մանավանդ, եթե գործարարը չունի ազգային մտածողություն և նրան բնավ չեն հետաքրքրում այնպիսի բաներ, ինչպիսիք են՝ ազգի բարոյահոգեբանական վիճակը, մտածելակերպի այլասերումը և այլն: Դա հեռուն մտածողների և այլ մասնագետների համար է, իսկ բիզնեսի մեջ կան թվեր ու հաշվարկ, ուստի և կարելի է լրացուցիչ գերշահույթ ստանալ՝ թեկուզ ի նպաստ գյոռմամիշության: Կարեն Վարդանյան