Նոր հնարավորություն՝ արտադրողների համար. պայքար անբարեխիղճ ստուգողների դեմ
Ցավոք, ստացվել է այնպես, որ Հայաստանում արտադրություն կազմակերպող ընկերություններին վերահսկողներն ու տարաբնույթ տույժ-տուգանք կիրառող կազմակերպությունները ավելի մեծաքանակ են, քան իրենք՝ արտադրողները: Իհարկե, երբեմն կիրառվող տույժերը օբյեկտիվ բնույթ են կրում, սակայն շատ հաճախ երկրի տնտեսության կարևորագույն այս օղակը հարձակումների է ենթարկվում կասկածելի ստուգումների, դրանց կասկածելի արդյունքների և նույնքան կասկածելի գործունեություն ծավալող կառույցների կողմից: Տառակերությունը երբեմն բերում է մի իրավիճակի, երբ մարդիկ ստիպված են լինում դադարեցնել իրենց արտադրությունը որոշակի ժամանակահատվածով, ինչը բերում է հսկայական վնասների, հաճախ՝ ձեռնարկության փակման: Ստուգող կազմակերպությունների, պարենային և ոչ պարենային ապրանքների փորձարկման լաբորատորիաների և այլ կառույցների թռուցիկ ուսումնասիրությունն անգամ ցույց է տալիս, որ գործ ունենք հսկայական չկարգավորված դաշտի հետ, որը իր գործառույթներով հաճախ ոչ միայն չի նպաստում շուկայի կարգավորմանը, այլև, ընդհակառակը, խոչընդոտում է հայրենական արտադրողի և գործարար դաշտի զարգացմանը, հաճախ պատուհաս դառնում նրանց գլխին: Կասկածելի ուսումնասիրության արդյունքում գործարարները հսկայական վնասներ են կրում և պետական օղակների կամայականությունների արդյունքում կանգնում փակման վտանգի առջև: Մենք մտադիր ենք կանգնել արտադրողի կողքին և պատնեշ ստեղծել անբարեխիղճ ստուգողների և նրանց միջև: Բոլոր այն գործարարները, ովքեր բախվել են նմանատիպ խնդիրների, կարող են դիմել մեզ և ստանալ իրավական, լաբորատոր և այլ բնույթի աջակցություն: Այս պահին Orer.am-ում ընթանում է էլեկտրոնային քվեարկություն՝ պարզելու համար, թե մեր արտոդրողներն ու սպառողները պարենային և ոչ պարենային ապրանքների փորձարկման լաբորատորիաներից որոնց են վստահում: Այնուհետև կդիմենք քվեարկության արդյունքում պարզված առաջատարներին՝ համագործակցության կոչով, որպեսզի մեր լրագրողական հետաքննությունների ընթացքում կասկածելի փորձարկման արդյունքները համեմատենք այն լաբորատորիաների հետազոտության արդյունքների հետ, ում վստահում են հենց իրենք՝ գործարարները: Մեր պաշտոնական գրությունների միջոցով ուսումնասիրության մասին կտեղեկացվեն իրենք՝ արտադրող կազմակերպությունները, որպեսզի որպես մեզ օգնող օղակ հանդես գան այն կառույցները, որոնց արտադրողներն են վստահում: Ես երաշխավորում եմ դիմողների գաղտնիությունը, որպեսզի արտադրող ընկերությունները լրացուցիչ խնդիրների առաջ չկանգնեն: Նրանք մեզ կարող են տեղեկացնել երևույթի մասին, որից հետո մեր լրագրողների հատուկ խումբը ուսումնասիրություններ կսկսի բոլոր առնչվող օղակներում: Արդյունքում կփորձենք մեր արտադրողներին փրկել տարաբնույթ կամայականություններից և վնասներ կրելու վտանգից: Կխնդրեի ակտիվորեն մասնակցել քվեարկությանը, որպեսզի կարողանանք ձևավորել այն լաբորատորիաների վստահելի շրջանակը, որոնց օգնությամբ կկարողանանք վերահսկել կասկածելի ստուգումներն ու բացառել սուբյեկտիվ գործոնները՝ արտադրողներին անբարեխիղճ հարձակումներից զերծ պահելու համար... Վարուժան Բաբաջանյան