Акция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в Бербанке Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных Минюста Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о Карапетяне Макрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизм Худатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказок Глава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границы Представители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласия Патрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи Ирана
Հայաստանի ու Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկում են Պուտինի Երեւան այցի նախապատրաստումը
Հայաստանի ու Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Սերգեյ Լավրովը ապրիլի 8-ին Մոսկվայում սկսված բանակցությունների ընթացքում քննարկելու են երկու պետությունների ղեկավարների միջեւ ավելի վաղ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, տեղեկացնում Է ՏԱՍՍ-ը:
«Ուրախ ենք հերթական հանդիպումն անցկացնելու հնարավորության համար,-ասել Է Լավրովը՝ բացելով Հայաստանի իր պաշտոնակցի հետ հանդիպումը:-Մեր միջեւ ԱԳՆ ղեկավարների կանոնավոր փոխադարձ այցերի ավանդույթ Է հաստատվել: Մենք ունենք ընդգրկուն օրակարգ, որը վերաբերում Է երկկողմ հարաբերություններին, եվրասիական ինտեգրացմանը, դաշնակցային հարաբերություններին ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում, միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի հարթակներում»:
Լավրովը հավելել Է, որ ակնկալում Է արդյունավետ խոսակցություն՝ ուղղված Հայ աստանի եւ Ռուսաստանի նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը:Էդվարդ Նալբանդյանն իր հերթին նշել Է, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն Է՝ քննարկելու լայն շրջանակի հարցեր:
«Խոսքը թե տնտեսական համագործակցության, թե խորհրդարանական չափման մասին Է,-ասել Է նա:-Հաջող փոխգործակցություն Է ընթանում պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ, շարունակվում Է ռազմատեխնիկական համագործակցությունը»:
«Մենք կօգտվենք այս առիթից՝ կարծիքներ փոխանակելու տարածաշրջանային հարցերի շուրջ եւ, իհարկե, քննարկելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը»,-հավելել Է նա:
Նալբանդյանն ընդգծել Է, որ կողմերը կքննարկեն հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան հնարավոր այցի նախապատրաստումը:
«Այսօր մենք հնարավորություն ունենք հանգամանորեն քննարկելու երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը: Մենք շուտով մեզ մոտ սպասում ենք ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ մասնակցելու հայերի ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումներին, այդ կապակցությամբ քննարկվելու են կազմակերպչական հարցեր»,-ասել Է ՀՀ արտգործնախարարը եւ հավելել, որ պետությունների ղեկավարները կհանդիպեն նաեւ մայիսին Մոսկվայում Հաղթանակի 70-ամյակի տոնակատարության միջոցառումների ժամանակ: