Արթուր Մեսչյանի ընտանիքը (ֆոտո)
Այսօր հայ ճարտարապետ, երաժիշտ, կոմպոզիտոր, ռոք-երաժիշտ, բանաստեղծ, երգիչ, նկարիչ Արթուր Մեսչյանը դառնում է 68 տարեկան։
Wnews.am-ը շարունակում է ներկայացնել հեղինակավոր հայերին եւ նրանց ընտանիքները. այս անգամ ներկայացնում ենք Արթուր Մեսչյանին։
9
Արթուր Մեսչյանը ծնվել է Երևանում: Փոքր հասակից հետաքրքրվել է երաժշտությամբ և նկարչությամբ։ Մանուկ հասակում երգում էր հայկական և ռուսական երգեր, հետագայում` նաև իտալական, անգլիական, ֆրանսիական, լեհական ու հունգարական։ Յոթ տարեկանից հաճախել է Երևանի Ա. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական դպրոց՝ ջութակի ու դաշնամուրի դասերի, նաև` երգել Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տղաների երգչախմբում։ Դպրոցական տարիներին սկսում է երաժշտություն գրել։
Դպրոցից հետո նա ընդունվել է Երեւանի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի ճարտարապետա-շինարարական ֆակուլտետ եւ արդեն առաջին կուրսում իր սեփական ռոք-խումբն է կազմում։ Մի քանի տարի անց անանուն կոլեկտիվն արդեն համերգներ է տալիս, որոնք մեծ ճանաչում են ունենում ուսանողների շրջանում։
1968-ին խումբը կոչվում է «Առաքյալներ»։ Սովետական ռոք խմբերի մեծամասնությունն այդ տարիներին կատարում էր կամ միջազգային կոմպոզիցիաներ կամ սեփական անգլալեզու երգերը։ Ընդունված էր համարել, որ ռուսերենը  չի համապատասխանում նման երաժշտության համար։ Չնայած պաշտոնապես առաջին ռոք-կոմպոզիցիան Սովետական միությունում ավելի վաղ է ձայնագրվել,  1965 թ., հենց «Առաքյալներ»-ը դարձավ Խորհրդային միությունում առաջին խումբը, որը երգում էր սեփական ստեղծագործությունները ռուսերենով։
Հասուն տարիքում՝ 1973 թվականին, մոտ մեկ տարի Արթուր Մեսչյանը երգում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի երգչախմբում, ինչը հետագայում մեծ ազդեցություն է թողնում նրա ստեղծագործությունների վրա։ 2001 թ. Մեսչյանը լույս է ընծայում երգերի հավաքածու՝ բաղկացած 4 սկավառակից (Hit Collection), որտեղ ընգրկված էին իր՝ «The monologue of a Crazy Violinist («Ցնորված ջութակահարի մենախոսությունը») «Catharsis»-ը, «Catharsis 2»-ը և «Communion» («Հաղորդությունը»)։ 2003 թ. երաժիշտը համերգ է տալիս Լոս Անջելեսի Կոդակ համերգասրահում, որտեղ ներկայացնում է նոր կատարումներ՝ այդ թվում` «Սայաթ-Նովա» ստեղծագործությունը։
մմ
Արթուր Մեսչյանի՝ իրադարձություններով լի կյանքում նոր էջ բացվեց 2005-ին, երբ 17 տարի ԱՄՆ-ում անցկացնելուց հետո նա կնոջ հետ վերադարձավ հայրենիք։ Վերադարձին հաջորդած համերգաշարը մեծագույն իրադարձություն էր Մեսչյանի արվեստի բազմաթիվ սիրահարների համար, ում բախտ վիճակվեց կրկին տեսնել նախկին առաքյալին բեմում։ 2005-2006 թթ. Մեսչյանը համերգներ է տալիս Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում։ Համերգների տրամաբանական շարունակությունը հանդիսացան երկու համերգային ձայնասկավառակները։
2007 թ. սկսվում է Մատենադարանի նոր մասնաշենքի շինարարությունը՝ գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանի գլխավորությամբ։
19a96c4aa3b80c6d98cbea236458ea85
Շինարարական աշխատանքները հաջողվում է ավարտին հասցնել 2011 թ.։
Չնայած զբաղվածությանը՝ 2009 թվականի աշնանը կայանում են Մեսչյանի համերգները Երևանում, Մոսկվայում, Լոս Անջելոսում, որտեղ նորովի հնչող հին կատարումները զուգակցվում են նոր ստեղծագործություններով։ 2015 թ. հունվարի 29 ին Երևանի Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոնում բացվեց Կոմիտաս վարդապետի թանգարանը, որի ճարտարապետն է Արթուր Մեսչյանը։
b1ed7257ae41d71604cefadfdf1efb71Սա անկախ Հայաստանի առաջին նորաստեղծ թանգարանն է։ Այն ունի գիտահետազոտական կենտրոն, 200 տեղանոց ունիվերսալ համերգային դահլիճ, երաժշտական ստուդիա, գրադարան, հրատարակչություն։
2011 թ. Արթուր Մեսչյանը պարգևատրվել է «Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշանով։ Արթուր Մեսչյանը 2012 թվականի օգոստոսի 10-ին պարգևատրվել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության ոսկե մեդալով՝ բնագավառում նշանակալի ավանդի համար։ 2013 թվականին ստացել է Պետական մրցանակ՝ Մատենադարանի նոր մասնաշենքի համար։ Չնայած երաժշտական ասպարեզում ունեցած մեծ հաջողություններին՝ Մեսչյանը չի շտապում ներկայացնել նոր աշխատանքները։
Արթուր Մեսչյանն ամուսնացած է եւ ունի երկու որդի։