Ուժեղ մարդկանց քսան սովորություն
1. Նրանք որոնում եւ հնարավորություններ են գտնում այնտեղ, որտեղ ուրիշները հանձնվում են:
2. Նրանք դաս են քաղում այն ամենից, ինչը մյուսներն անհաջողություն են համարում:
3. Նրանք մտածված որոշումներ են կայացնում:
4. Նրանք մշտապես եւ գիտակցված ճանապարհ են հարթում դեպի հաջողություն, մինչ մյուսները սպասում են, թե երբ է հաջողությունը գտնելու իրենց:
5. Նրանք վախենում են նույն կերպ, ինչպես մյուսները, բայց թույլ չեն տալիս վախին կառավարել իրենց:
6. Նրանք ճիշտ հարցադրումներ են անում:
7. Նրանք չեն դժգոհում. դա ուժերի անիմաստ վատնում է:
8. Նրանք մեղքն ուրիշի վրա չեն բարդում: Նրանք ամբողջական պատասխանատվություն են ստանձնում իրենց գործողությունների համար:
9. Նրանք պարտադիր աներեւակայելի տաղանդներ չունեն, բայց միշտ միջոց են գտնում՝ իրենց ներուժն առավելագույնս իրականացնելու համար: Նրանք իրենցից ավելին են պահանջում:
10. Նրանք զբաղված են եւ ճշտապահ: Ամենուր, որտեղ բոլորը պարզապես անտարբեր են, ձեւացնում են, թե աշխատում են, նրանք իսկապես աշխատում են:
11. Նրանք իրենց շուրջ են համախմբում համախոհներին: Ոչինչ այդքան չի օգնում նպատակին հասնելու ճանապարհին, որքան համախմբված թիմը:
12. Նրանք պարբերաբար իրենց հարց են տալիս. իսկ ինչո՞ւ ոչ ես: Դա թույլ է տալիս կառավարել սեփական ճակատագիրը, այլ ոչ թե հոսանքի հետ լողալ:
13. Նրանք գիտեն՝ ինչպիսին են ուզում տեսնել իրենց կյանքը, եւ այն այդպիսին են դարձնում, մինչ ուրիշները պարզապես կողքից են նայում իրենց կյանքին:
14. Նրանք չեն նմանակում, այլ նոր ուղիներ են որոնում:
15. Նրանք չեն տնտեսում, իսկ դա նշանակում է, որ կյանքը չեն անցկացնում «ինչ-որ» բանի սպասելով:
16. Նրանք ամբողջ կյանքում սովորում են: Կյանքի ցանկացած փորձ դաս է:
17. Նրանք լավատես են, այդ պատճառով ամեն ինչի մեջ օգտակարություն են տեսնում:
18. Նրանք անում են այն, ինչ պետք է անեն՝ անկախ նրանից, թե ինչպես են իրենց զգում տվյալ պահին:
19. Նրանք ռիսկի են գնում՝ ֆինանսական, էմոցիոնալ, մասնագիտական, հոգեբանական:
20. Նրանք չեն փախչում խնդիրներից, այլ հանդիման են դուրս գալիս: