Օտարերկրյա պետությունում գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության կամ մաթեմատիկայի ոլորտում մագիստրոսի աստիճան ստացած անձը կստանա 7 միավոր, նույն աստիճանը ԱՄՆ-ում ստանալու դեպքում՝ 8 միավոր։ Այլ երկրում դոկտորի աստիճան ստացած անձին կտրվի 10 միավոր, նույն աստիճանը ԱՄՆ-ում ստացածին՝ 13 միավոր։
Բարձր միավորներ տրվում են անգլերենին առավել լավ տիրապետողներին, իսկ տիրապետման աստիճանը կորոշվի հատուկ թեստի միջոցով։
Այսպես, 100-ից մինչև 60% արդյունք գրանցած մարդիկ ոչ մի միավոր չեն ստանա։ 60-80% արդյունք գրանցած անձը կստանա 6 միավոր, 80-90%-ի դեպքում՝ 10 միավոր, 90%-ից բարձր արդյունք գրանցելու դեպքում՝ 11 միավոր, իսկ եթե 100% արդյունք գրանցեք, ապա կստանաք 12 միավոր։
Աշխատանքային առաջարկ
5 միավոր կտրվի այն անձին, ով աշխատանքային առաջարկ ունի, իսկ աշխատավարձն էլ տվյալ նահանգում միջին եկամուտի 150%-ը կկազմի։ 200%-ը կազմելու դեպքում կստանաք 8 միավոր, իսկ 300%-ը կազմելու դեպքում՝ 13 միավոր։
Նոբելյան մրցանակ
Կան նաև որոշ բոնուս միավորներ։ Եթե Նոբելյան մրցանակ եք ստացել, ապա 25 հավելյալ միավոր կշնորհվի ձեզ։
Օլիմպիադաներ
15 միավոր էլ կտրվի այն մարդում, ով Օլիմպիական մեդալ ունի։
Ներդրումներ
ԱՄՆ-ում ներդրումներ անելու դեպքում ձեզ ևս միավորներ կշնորհվեն։ Օրինակ՝ առևտրային նոր ձեռնարկություն հիմնելու համար 1,35 միլիոն դոլար ներդնելու դեպքում կստանաք հավելյալ 6 միավոր, իսկ 12 միավոր կստանաք, եթե ներդրվող գումարը լինի 1,8 միլիոն դոլար։
Ըստ նոր օրենքի նախագծի, եթե դիմողը ցանկանում է իր կնոջը կամ ամուսնուն ևս ԱՄՆ բերել, ապա անհրաժեշտ կլինի նույն եղանակով հաշվել նրա միավորները և դիմել համապատասխան մարմնին։