Աշխարհի եռակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի ընտանիքը. լուսանկարներ
Արթուրը գյումրեցի է: Ծնվել է 1991 թվականին, հոկտեմբերի 21-ին: Նախորդ երկու տարիների Հայաստանի լավագույն մարզիկն իր քաշային կարգում աշխարհում լավագույններից մեկն է: Ալեքսանյանն աշխարհի կրկնակի, Եվրոպայի եռակի չեմպիոն է:  Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերում հայ ըմբիշը բավարարվեց միայն բրոնզե մեդալով, բայց  մասնագետներից շատերը Ալեքսանյանից ոսկե մեդալ էին ակնկալում արդեն այս Օլիմպիական խաղերում և նա, փաստորեն, հուսախաբ չարեց: Մարզասերների շրջանում Արթուրին ճանաչում են որպես «Ճերմակ արջ»:
Չեմպիոնի հայրը նաև նրա մարզիչն է` Գևորգ Ալեքսանյանը. «Արթուրն ընդհանրապես չի սիրում պարտվել, ծանր է տանում պարտությունները: Ես միշտ ասում եմ, որ հաղթելուց եւ շնորհավորանքներ ստանալուց հետո, պետք է արագ մոռանալ դա եւ նախապատրաստվել հետագա մրցաշարերին: Նույնը պետք է լինի նաեւ պարտության դեպքում»,-ասում է նա:
Հայրը նշում է. «Արթուրի հաջողություններն  ինձ համար եւ՛ մարզչական տեսանկյունից, եւ՛ ծնողական տեսանկյունից հպարտություն  եւ երջանկություն է»:
Իր շիկահեր , կապուտաչյա որդու մասին հայրն ասում է. « Հայերը կապուտաչյա  և շիկահեր են եղել,  ճիշտ այնպես,  ինչպես Արթուրինն է, և նրանք, ովքեր այդ մասին չգիտեն, ուրեմն  հայոց պատմություն չգիտեն» :
669638
Արթուրի մայրը՝  Շողիկ Ալեքսանյանը, աշխատում է Գյումրու քաղաքապետարանում: . « Ես Արթուրի մարտերին չեմ կարողանում հետևել, հուզվում եմ, միայն որոշ ժամանակ անց եմ համարձակվում նայել» ,-ասում է նա:
Արթուր Ալեքսանյանն ամուսնացած չէ: Խոսելով ապագա կնոջ մասին՝ չեմպիոնն ասում է. « Ես դեռ ամուսնացած չեմ եւ ընտրյալ չունեմ, բայց երբ ինձ ապագա հարսնացու գտնեմ, նա չի լինի սպորտի ներկայացուցիչ, չի լինի մարզուհի եւ կապ չի ունենա մարզաշխարհի հետ: Չեմ ցանկանա, որ կինս լինի աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոնուհի եւ այլն: Թող զբաղվեն սպորտով, բայց ծանրամարտը, բռնցքամարտը եւ այլ ուժային մարզաձեւերը թողնեն տղամարդկանց»:
0
Ըմբշամարտի հայկական դպրոցի ամենատիտղոսակիր ըմբիշը չի սիրում լրագրողների հետ զրուցել, սիրում է ֆուտբոլ խաղալ և գյումրեցուն հատուկ հումոր ունի: Թալիսման չունի, միակ բանը  որ միշտ հետն  է` խաչն է: «Այն ինձ հետ է ամենուր»,-ասում է Արթուրը: