Հուլիսի 1-ից ռուսական անձնագիր կարելի է ստանալ հինգ օրում
Անձնագիր տալու ժամկետը հուլիսի 1-ից կկրճատվի մինչեւ հինգ օր՝ անկախ բնակության վայրից եւ դրա փոխարինման պատճառներից։ Այս մասին հայտնել են Ռուսաստանի ՆԳՆ մամուլի կենտրոնում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«2022 թվականի հուլիսի 1-ից հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում նոր անձնագիր կտրվի` անկախ բնակության վայրից, գտնվելու վայրից, փաստացի բնակության վայրից կամ այն ​​փոխելու հանգամանքից»,- ասվում է մամուլի կենտրոնում։
ՆԳՆ-ում հավելել են, որ այս կանոնը կգործի նաեւ էլեկտրոնային կրիչով անձնագրի ներդրման դեպքում։ Ներկայումս անձնագիր տալու ժամկետը 10 օր է, եթե փաստաթղթերը ներկայացվում են բնակության վայրում, իսկ մնացած բոլոր դեպքերում՝ 30 օր։
2021 թվականի ամռանը ուժի մեջ է մտել Ռուսաստանի քաղաքացու անձնագրի, ձեւաթղթի եւ դրա նկարագրության մասին կանոնակարգում կատարված փոփոխությունների մի մասը։ Մասնավորապես, ռուսական անձնագրերի վավերականության ժամկետը, որը ենթակա է փոխարինման, երբ լրանում է քաղաքացիների 20 եւ 45 տարեկանը, երկարացվել է մինչեւ 90 օր։ Բացի այդ, 14 տարին լրացած անչափահասների անձնագիր տրամադրելու կամ փոխարինելու համար դիմում ներկայացնելու համար անհրաժեշտ ժամկետը 30-ից 90 օր է հասցվել։
Միաժամանակ արդիականացվել է ինքնին անձնագրի ձեւաթուղթը։ Այժմ դրա մեջ չկա «Անձնական ծածկագիր»։ Փոխվել է նաեւ ձեւաթղթի վերջին էջը, որն այժմ մատչելի ձևով պարունակում է տեղեկատվություն անձնագրի տիրոջ համար։ Բացի այդ, հրամանագրի ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ քաղաքացին ինքը կարող է որոշել` արդյոք իրեն անհրաժեշտ է գրանցման եւ ամուսնալուծության, Ռուսաստանի Դաշնության 14 տարին չլրացած քաղաքացի երեխաների, նախկինում տրված ներքին անձնագրերի եւ առկա արտասահմանյան անձնագրերի, արյան խմբի եւ ՀՎՆՀ-ի մասին նշումներ դնել:
Նման միջոցառումներն ուղղված են անձնագրերի տրամադրման եւ փոխարինման հետ կապված վարչական ընթացակարգերի պարզեցմանը, անձը հաստատող հիմնական փաստաթղթի օգտագործման հարմարավետության բարձրացման համար՝ հաշվի առնելով պետության եւ քաղաքացիների միջեւ փոխգործակցության հեռահար տեխնոլոգիաների զարգացումը: