Օրենքով գողը դատի է տվել Վրաստանի նախագահին
Օրենքով գող Կախա Շուշանաշվիլին՝ նույն ինքը Կախա Ռուսթավին, ով ցմահ բանտարկություն է կրում Ֆրանսիայում, հայց է ներկայացրել Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի դեմ՝ պահանջելով վերադարձնել Վրաստանի քաղաքացիությունը, հայտնում է «Sputnik-Գրուզիա»-ն՝ վկայակոչելով «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը:
Քաղաքացիությունը դադարեցնելու մասին նախագահի հրամանագիրը հիմնված էր Արդարադատության նախարարության եզրակացության վրա, որ Շուշանաշվիլին Ռուսաստանի քաղաքացիություն է ստացել 2015 թվականին: Փաստաբանը, սակայն, պնդում է, որ այդ փաստաթուղթն իսկական չէ, քանի որ Շուշանաշվիլին այդ ժամանակ արդեն իր պատիժն էր կրում Մարսելի բանտում։
«Նա հայց է ներկայացրել դատարան։ Մենք դատարանի միջոցով պահանջում ենք չեղարկել նախագահի ստորագրած հրամանագիրը»,- հեռուստաալիքի եթերում ասել է հանցագործի դուստրը՝ Թաթիա Շուշանաշվիլին։
Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն արդեն վարույթ է ընդունել Շուշանաշվիլիի հայցը։ Ամբաստանյալ, բացի նախագահից, Արդարադատության դեպարտամենտի ծառայությունների զարգացման գործակալությունն է։
Թաթիա Շուշանաշվիլիի խոսքով՝ իր հայրը 12 տարի է՝ գտնվում է Մարսելի բանտում։ Ֆրանսիական դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել 2010 թվականին քրեական շրջանակներում «Լադո» մականունով հայտնի օրենքով գող Վլադիմիր Ջանաշիայի պատվիրված սպանության մեջ:
«Կախա Ռուստավսկին», ինչպես ասում է նրա դուստրը, իր պատիժը կրում է մեկուսարանում, նրա առողջական վիճակը վատանում է, ուստի նա ցանկանում է արտահանձնվել հայրենիք, իսկ դրա համար վրացական անձնագիր է անհրաժեշտ: