Երևի դրա համար են գազ գնում Ադրբեջանից․ «Փաստ»
inosmi.ru-ն «Անյես Պանիե-Ռունաշեն սկզբունքներ ունի, բայց գազ են գնում Ադրբեջանից...» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Ֆրանսիայի արդյունաբերության նախարար և Մակրոնի ռեժիմի ծագող աստղ Անյես Պանիե-Ռունաշեն ունի բոլոր հարցերի պատասխանները։ Վերջերս նրան հրավիրել էին Europe1 ծրագրին։ Անբասիր պատրաստվածություն, բոլոր հարցերին պատասխանելու պատրաստակամություն՝ հենվելով գիտության և փորձագետների վրա։ Անյես ՊանիեՌունաշեն պտտում է իր մտքերը այնպես, ինչպես սովորաբար պտտում են մալուխը: Ա՛յ, դա աշխատանք է։ Բայց հարցազրույցի հենց վերջում հաղորդավարը շոշափել է մի թեմա, որը պետք է շփոթեցներ նախարարին:
Թեման Հայաստանն էր, իսկ իմաստը՝ «մեր սկզբունքների և մեր կարիքների համահունչությունը», որը, անկասկած, միայն տեսնելու համար էր, թե ինչպես է աստղը կարողանում դուրս գալ իրավիճակից: «Մենք պատժամիջոցներ ենք կիրառում Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայում հատուկ գործողության համար, ուստի պետք է փոխարինող գտնենք ռուսական գազին։ Եվրոպային չի՞ հետաքրքրում այն, որ ընտրվել է Ադրբեջանը, որը ոտքերն է սրբում Հայաստանի ինքնիշխանության վրա»,- հնչել է հարցը։ Ավա՜ղ։ Գրեթե աննկատ դադարից հետո Պանյեն ուսերն է ուղղում. «Այսպիսով, կրկնում եմ, Եվրոպան դատապարտել և հստակ հետևում է իր սկզբունքներին...»:
Հաղորդավարուհին ընդհատում է նրան. «Նրա դիրքորոշումը գազի հարցում լիովին պարզ չէ»: Այնուհետև Ռունաշեն միացնում է իր խոսքային մեքենայի երրորդ փոխանցումը. « Փոխարենը նա հստակ դիրքորոշում ունի մարդու իրավունքների հարցում, Եվրոպան այն եզակի մայրցամաքներից է, որը իր վրա է վերցնում պատասխանատվությունը մարդու իրավունքների ոլորտում, և ոչ միայն Ռուսաստանի դեպքում, և ես կարծում եմ, որ դա մեր ուժն է: Եվ ես հպարտ եմ, որ աշխատում եմ մի կառավարությունում, որն աջակցում է Եվրոպային և այն սկզբունքներին, որոնք անհրաժեշտ են մեր ժողովրդավարությունների համար»: Երևի դրա համար ենք մենք գազ գնում Ադրբեջանից։ Հարցազրույցի ավարտը: