Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագիր դեռ չկա. Պուտին
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սոչիում կայացած եռակողմ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսի ժամանակ մեկնաբանել է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահների տեղակայման ժամկետի երկարաձգման հարցերը: Ռուսաստանի նախագահը նշել է, որ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագիր «դեռ չկա»: «Խաղաղ պայմանագիր դեռ չկա։ Դեռ վաղ է խոսել այդ փաստաթղթի հիմնական բաղադրիչների մասին, քանի որ դա փոխզիջումների առարկա է, անշուշտ, որոնք պետք է ձեռք բերվեն միջնորդությամբ, եթե երկու պայմանավորվող կողմերն էլ ցանկանան, այդ թվում՝ մեր երկիրը», – ասել է նա։
Պուտինը պատասխանել է Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների հետագա ճակատագրի մասին հարցին։ «Ինչ վերաբերում է խաղաղապահներին, ապա դա ամրագրված է մեր համատեղ հայտարարության մեջ 2020 թվականի նոյեմբերին, երբ հակամարտությունը դադարեցվեց։ Այստեղ ավելացնելու բան չկա», – նշել է նա։ Նախագահը մեկնաբանել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների տեղակայման ժամկետի երկարաձգման նախաձեռնությունը:
«Մենք այդ մասին խոսել ենք։ Բայց դրա համար պետք է մեր համատեղ պայմանավորվածությունը։ Դա կախված կլինի խաղաղության պայմանագրի հնարավոր կնքումից և սահմանների սահմանազատման ու սահմանագծման հարցից։ Եթե այդ հարցերը լուծվեն, ապա խաղաղապահների հարցը այլ կերպ կլինի։ Եթե լուծված չեն, կամ որոշ չափով լուծված են, ապա դրանից է կախված նաև մեր խաղաղապահ զորախմբի ճակատագիրը»,-հայտարարել է Պուտինը՝ նշելով, որ երկու կողմերն էլ շնորհակալություն են հայտնել Ռուսաստանին այն աշխատանքի համար, որն իրականացվում է Ղարաբաղում։ Ռուսաստանի նախագահը «կարևորագույն» է համարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցը՝ տեղեկացնելով, որ կողմերն այդ մասին շատ են խոսել այսօրվա բանակցությունների ընթացքում:
«Կան որոշ նախադրյալներ, որ ընդհանուր առմամբ ճանապարհը գտնվել է, եթե ուշադիր կարդաք այսօրվա հայտարարությունը, այնտեղ կգտնեք նախնական, եթե ոչ պայմանավորվածություններ, ապա նախադրյալներ, որ այդ պայմանավորվածությունները կարող են ձեռք բերվել։ Մենք պատրաստ ենք տրամադրել մեր տրամադրության տակ եղած խորհրդային բանակի գլխավոր շտաբի քարտեզները։ Սրանք առավել ճշգրիտ քարտեզներ են, քանի որ մենք հասկանում ենք, և պատրաստ է այս բազայի, քննարկելով երկու կողմերի հետ, շարժվել։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ այդ շփումները, այդ խորհրդակցությունները կշարունակվեն», – հայտարարել է Պուտինը։
Նա չի նշել այն հարցերը, որոնք հանդիպման ընթացքում չի հաջողվել համաձայնեցնել։ «Եթե դրանք մինչև հիմա կարգավորված չեն, ապա պետք չէ ուշադրություն դարձնել դրանց վրա, այլ պարզապես պետք է հանգիստ փակ ռեժիմով հասնել համաձայնության։ Դրանք շատ նուրբ բաներ են, որոնք զգայուն են երկու կողմերի համար, և ես ինձ իրավունք չեմ համարում դրանք դուրս հանել առանց գործընկերների հետ համաձայնեցնելու», – ասել է Ռուսաստանի նախագահը։ Պուտինը նաև պատասխանել է այն հարցին, թե Սոչիում կայացած հանդիպման արդյունքները որքանով են փոխկապակցված հոկտեմբերի սկզբին Պրահայում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի և Եվրախորհրդի ղեկավարների հանդիպման արդյունքների հետ:
«Ինչ վերաբերում է Պրահայում առանց Ռուսաստանի մասնակցության հանդիպմանը, ինչու առանց մասնակցության մեզ համար հասկանալի է, և ոչ մեկին պետք չէ բացատրել. մեր եվրոպացի գործընկերներն իրենց քաղաքականությունն իրականացնում են այնպես, որ փորձեն Ռուսաստանին բացառել ցանկացած ձևաչափից։ Պարզ է, որ դա որոշ իրավիճակներում բացարձակապես անիրատեսական է, անհնար է, ինչպես, օրինակ, այս դեպքում: Բայց մենք մեր կողմից միշտ ողջունում ենք կարգավորմանն ուղղված ցանկացած ջանք։ Ուստի, ինչ վերաբերում է այն բանին, թե ինչպես է դա փոխկապակցված, միանգամայն բնական է փոխկապակցված է, և մենք աջակցում ենք այն ամենին, ինչն ուղղված է դիմակայության նվազեցմանը և կարգավորմանը», – ասել է նա։