Ակտիվորեն հակաիրանական նարատիվներ են տարածում․ «Փաստ»
eadaily.com-ը «Ո՞վ և ինչպե՞ս է ցանկանում կռվեցնել Հայաստանին և Իրանին» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ չնայած Հայաստանի և Իրանի միջև օբյեկտիվորեն առկա աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական շահերին, ինչպես նաև պատմական խոր կապերին, կան մի շարք հասարակական և քաղաքական ուժեր, որոնք դեմ են Երևանի և Թեհրանի սերտ մերձեցմանը: Մասնավորապես, նրանք ձգտում են ակտիվորեն քարոզել հակաիրանական նարատիվներ Հայաստանի լրատվական տարածքում: Այդ համատեքստում Կովկասի հարցերով փորձագետ Էհսան Մովախեդյանը հայտարարել է. «Հայաստանում Իրանի ժողովրդականության աճին զուգահեռ՝ կապված Բաքվի ագրեսիայից երկրի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության հետ, ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի գլխավորությամբ արևմտյան ոչ կառավարական կազմակերպությունների և Հայաստանում նրանց ազդեցության գործակալների կողմից սկսել են կեղծ լուրեր և հակաիրանական պատմություններ տարածել, որպեսզի դրանք սպառնան Իրանի շահերին Կովկասում»:
Նման հակաիրանական գործունեության ամենավառ դրսևորումներից են մի շարք լրատվամիջոցներում և Տելեգրամ ալիքներում շրջանառվող հաղորդումներն այն մասին, որ Ռուսաստանի խնդրանքով Իրանը դադարեցրել է հնդկական զենքի տարանցումը Հայաստան։ Մեկ այլ վարկած է այն թեզը, որ Հայաստանում տեղակայված ռուսական ծառայությունները թույլ չեն տալիս հնդկական ռազմական բեռներին Իրանի տարածքով մուտք գործել Հայաստանի տարածք։ Հակաիրանական այլ նորությունների թվում առանձնանում է հատկապես այն նարատիվը, որ Իրանը, ձեռք բերելով միջուկային զենք, սպառնալիք է դառնալու տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։ Որոշ արբանյակային ալիքներ, ինչպես, օրինակ՝ Iran International-ը, որը հիմնված է ԱՄՆ-ում և ունի շահամետ դիրքորոշում, կեղծ լուրեր են հրապարակել իրանցի այն բանտարկյալների մասին, ովքեր բողոքում են Հայաստանում իրենց վիճակից:
Տեսանյութում մարդիկ իբր տեսախցիկի առաջ բողոքում են իրենց վիճակի նկատմամբ անուշադրության դեմ։ Miran Press-ը նշում է, որ չնայած այն բանին, որ Ջորջ Սորոսի հիմնադրամը պաշտոնապես չի գործում Հայաստանում, այդուամենայնիվ, դրա հետ կապված որոշ կառույցներ ձգտում են կեղծ լուրեր տարածել հայ-իրանական համագործակցության հարցերի շուրջ։ Այդ ամենն ինչ-որ չափով կարող է որոշակի վնաս հասցնել Երևանի և Թեհրանի հարաբերություններին։ Միևնույն ժամանակ, երկկողմ համագործակցության փոխշահավետ բնույթը և Հայաստանի ու Իրանի ընդհանուր շահերը մնում են հրամայական։