«3+3» բանակցություններին չմասնակցելը չի ​​նշանակում, որ Վրաստանը դուրս է գալիս տարածաշրջանային խնդիրներից
Մենք ցանկանում ենք առաջնորդի դեր ստանձնել տարածաշրջանում: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլոզ Սամխարաձեն՝ երկրի հանրային հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Այստեղից են գալիս Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները կարգավորելու մեր ջանքերը։ Ինչ վերաբերում է «3+3» ձևաչափին, ապա այստեղ մենք շատ հստակ դիրքորոշում ունենք․ մենք չենք մասնակցի այս ձևաչափին այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ռուսաստանը չդադարեցնի վրացական տարածքների օկուպացիան և չճանաչի Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Սակայն դա չի նշանակում, որ մենք չենք զարգացնի երկկողմ հարաբերությունները Թուրքիայի հետ և չենք փորձի եռակողմ հարաբերությունների ձևաչափ ստեղծել Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։
Մեզ համար կարևոր է ստեղծել այնպիսի մթնոլորտ, որը կնպաստի Կովկասում և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական համագործակցությանը։ Եթե ​​այս ձևաչափին մասնակցող երկիրը կոպտորեն խախտում է մեր տարածքային ամբողջականությունը և օկուպացնում է մեր երկրի մի մասը, ապա, իհարկե, իմաստ չունի մասնակցել այս ձևաչափին»,- ասել է Սամխարաձեն։
Կոմիտեի նախագահի խոսքով, Թեհրանում կայացած «3+3» ձևաչափով հանդիպումից հետո հրապարակվել է շատ հետաքրքիր կոմյունիկե, որի առաջին պարբերությունում ասվում է, որ երկրները ճանաչում են միջազգային իրավունքի տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքները։