Օրերս լրացավ «ԱՊՐԵԼՈՒ» բարեգործական հիմնադրամի ստեղծման երկու տարին. Մարատ Գերասիմյան
Օրերս լրացավ «ԱՊՐԵԼՈՒ» բարեգործական հիմնադրամի ստեղծման երկու տարին։
Հիմնադրման օրվանից մինչ այժմ հիմնադրամն իր նախաձեռնողականությունն ու գործուն մասնակցությունն է ունեցել Տաթև համայնքի կայուն զարգացման ու սոցիալ-տնտեսական ոլորտում մի շարք ծրագրերի բարեհաջող իրականացման գործում։
Մշտապես լինելով համայնքի և համայնքաբնակների կողքին, նպաստելով բնակավայրերի շենացման ու բարեկարգման աշխատանքներին՝ «ԱՊՐԵԼՈՒ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով համայնքում իրականացվել են մի շարք ծրագրեր։
Առանձնացնենք դրանցից մի քանիսը՝
1. Կառուցվել է Տաթև համայնքի վարչական տարածքով անցնող Մ-2 Միջպետական (միջհամայնքային) նշանակության ավտոճանապարհի երկայնքով 18 կմ (639 լուսատուներով) երկարությամբ գիշերային լուսավորության ցանց:
2. Վերանորոգվել է ավելի քան 4 տասնամյակ անմխիթար վիճակում գործող Շինուհայր բնակավայրի երաժշտական դպրոցի շենքը, որը հանդիսանում է Տաթև համայնքի միակ արտադպրոցական հաստատությունը, որտեղ հաճախում են նաև հարակից բնակավայրերի սաները։
3. Համայնքային ենթակայության բոլոր հիմնարկների (մանկապարտեզներ, երաժշտական դպրոց, վարչական շենքեր, մշակույթի տներ և այլ շենքեր) էլեկտրաէներգիայի սնուցումն ու ջեռուցումն ապահովելու նպատակով ժամանակակից տեխնոլոգիաներով այլընտրանքային էներգիա ստանալու համար տեղադրվել են ընդհանուր 340 կՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայաններ, որոնց շահագործումով տարեկան կտրվածքով համայնքի բյուջեի միջոցներից խնայվում է շուրջ 22 մլն դրամ։
4. Համայնքում ստեղծվել է «Տաթևի համայնքային կրթական կենտրոն»-ը, որի նպատակն է զարգացնել երեխաների և երիտասարդների կարողություններն ու հմտությունները։
5. Համայնքի, ինչպես նաև Սյունիքի մարզի ամենաբազմազավակ ընտանիքի հետագա ապրելակերպը բարելավելու նպատակով՝ ընտանիքի համար կառուցվել է հյուրատուն։
6. Համայնքի միջնբնակավայրային երթևեկը ապահովելու նպատակով տրամադրվել է համապատասխան տրանսպորտային միջոց, որը գրեթե 2 տարի ամենօրյա ֆիքսված գրաֆիկով օրական 2 անգամ ապահովում է բնակավայրից բնակավայր բնակչության տեղաշարժը։
7. Ներկայումս ընթացքի մեջ են համայնքի Հալիձոր բնակավայրի ոռոգման ջրի արտաքին և ներքին ցանցերի կառուցման աշխատանքները։
«ԱՊՐԵԼՈՒ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով իրականացվել են նաև մի շարք մշակութային և այլ ծրագրեր։
Ամփոփելով վերոնշյալները՝ խորին շնորհակալություն ենք հայտնում «ԱՊՐԵԼՈՒ» բարեգործական հիմնադրամին մշտապես համայնքի կողքին լինելու, աջակցելու, օժանդակելու, համայնքի զարգացման գործում կարևոր ու որոշիչ ներդրում ունենալու և սրտացավ աշխատանք ու հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելու համար:
«ԱՊՐԵԼՈՒ» բարեգործական հիմնադրամին մաղթում ենք հետագա բեղմնավոր և հարուստ կենսագործունեություն։
Семилетнее разрушение: «Паст»Ара Абрамян: Армении нечего делать в Европейском СоюзеIdram теперь доступен в Yerevan CityКомандующий КСИР Ирана Салами назвал повторение Трампом угроз пагубной привычкойКитай создал высотный беспилотник дальнего действия с искусственным интеллектомЭрдоган провел телефонный разговор с МакрономNYT: Российские генералы рассматривали ядерный удар по Украине в 2022 годуПесков: Путин остается открытым к контактам с президентом США ТрампомЦИК опубликовала результаты голосования на всех 82 избирательных участках ГюмриМакрон призвал премьера Израиля прекратить удары по Газе и вернуться к перемириюPolitico: пошлины США на импорт из ЕС могут достигнуть 20-25%Президент Германии посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в ЕреванеТегеран подготовил ракеты для потенциального ответа СШАТрамп пообещал срубить 200-летнюю магнолию у Белого домаЦИК подвела итоги голосования 81 из 82 избирательных участков: Партия Пашиняна получает около 36,8% голосов«Сенсационная находка»: Ученые обнаружили на стоянке эпохи палеолита свидетельства обработки костей мамонтовТрамп заявил, что не хочет блокировать TikTokМИД: РФ против миротворцев на Украине от стран, накачивающих Киев оружиемБлок «Мать Армения» призвал все оппозиционные силы консолидироваться "Молодежь Гюмри в защите традиций: масштабная акция против евроинтеграции"Вы не знаете имени другого героя? Почему президент ФФА напряжен? «Паст»Представительство Арцаха в России прекратило свою деятельность: «Паст»Нервы жителей Армении больше не будут расшатаны в плане своевременного получения посылок? «Паст»Кто будет следить за выборами в Гюмри и Паракаре? «Паст» «Евразия» собрала в Москве педагогов-историков из стран Евразии на международный форум «Историческая правда»ECO: злоупотребление солью повышает риск развития ожиренияДания выделяет $43,4 млн на технологическую помощь УкраинеГенпрокурор США после скандала с мессенджером Signal заявила о безопасности его использованияXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийDefense One: Трамп рассмотрит три варианта проекта обороны «Золотой купол»В Тавушской области минувшей ночью стрелялиWSJ: в чате Signal по операции в Йемене упоминались разведданные от ИзраиляНовое предложение для новых абонентов, которые присоединятся к Ucom в городах с сетью 5G EUobserver: Евросоюз начал работу на семнадцатым пакетом санкций против РоссииАдминистрация Трампа прекратила основное финансирование «Белых касок»Microorganisms: ген AMY1 влияет на риск развития кариеса при потреблении крахмалаНа дне Тихого океана обнаружили целую цепь относительно молодых вулканов60 конгрессменов призвали госсекретаря США прекратить военную помощь АзербайджануИран ответил на письмо ТрампаXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийВласти Грузии собираются полностью запретить партию СаакашвилиNissan планирует создать 4-5 автомобилей, являющихся «истинным воплощением» брендаАссоциация Лидеров Евразии в действии! «Маленькая Армения в Сибири»: Абрам Овеян о родине предков, России и дороге к Храму Альянс Армения-Иран может остановить программу «Великий Туран». «Паст»Бездействие Комиссии по регулированию общественных услуг создало условия для недобросовестного поведения компании «Veolia Water». Почему штрафуют граждан? «Паст»Ждут ли СМС в ИОБПП? «Паст»Обман, насмешки, авантюризм и тосты на государственном уровне: предлагается обратиться в Конституционный суд по вопросу «Евракве»: «Паст»Верховный лидер Ирана помиловал, сократил и смягчил сроки наказания более чем 1500 заключенныхВременно запрещен импорт в Армению животных из Германии