«Ճանաչիր Եվրասիան. Ղրղզստան». «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի նոր ծրագիրը
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն գործարկել է «Ճանաչիր Եվրասիան. Ղրղզստան» ծրագիրը: Ծրագրին մասնակցում են Ռուսաստանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Մոլդովայից և այլ երկրներից երիտասարդներ: «Ճանաչիր Եվրասիան» չորսօրյա ծրագրի շրջանակներում երիտասարդները ծանոթանում են Բիշքեկի հիմնական տեսարժան վայրերին, այցելում են Ղրղզական պետական պատմական թանգարան, Ալա-Արչա ազգային պարկ, էթնո համալիր «Սուպարա»։ Նրանք նաև լսում են հանրապետության պատմության և մշակույթի մասին դասախոսություններ, մասնակցում են զարգացման վարպետության դասերին, ռազմավարական և նախագծային նստաշրջաններին և համտեսում են ազգային խոհանոցի ուտեստներ:
«Մեկնարկեց մեր հերթական առաջատար ծրագիրը՝ «Ճանաչիր Եվրասիան»։ Նոր ծրագիրը բացում է Ղրղզստանը՝ եզակի հանրապետություն՝ հարուստ բնությամբ և բազմադարյա ավանդույթներով։ Երեխաները չորս հագեցած օր անցկացրին այս հիանալի, բարեկամական և հյուրընկալ երկրում։ Նրանք անցնում են կրթական ծրագրեր, մասնակցում են ճանաչողական շրջագայությունների, ձեռք են բերում նոր ընկերներ, բայց ամենակարևորը՝ տեսնում են Ղրղզստանը իրենց աչքերով և ճանաչում այն, ինչպիսին այն կա» - ասել է Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ԻՀԿ խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան:
Ղրղզստանը ընտրվել է «Ճանաչիր Եվրասիան» ծրագրի առաջին երկիր։ Սեպտեմբերի սկզբին «Եվրասիա» ՀԿ-ն և հանրապետության կառավարությունը ստորագրել են համագործակցության համաձայնագիր, իսկ «Եվրասիա» ՀԿ-ն արդեն հանրապետությանը տրամադրել է «Եվրասիական լիցեյ» ծրագրով 100 ժամանակակից դպրոցական ավտոբուսներ։
Կազմակերպությունը կվերանորոգի դպրոցները Բիշքեկում և Կիզիլ-Քիայում, ինչպես նաև կավարտի կենտրոնական մարզադաշտի և սպորտային դահլիճի շինարարությունը Ռազզակով քաղաքում:
«Եվրասիա» ՀԿ-ն հասարակական կազմակերպություն է, որը իրականացնում է միջէթնիկական հաղորդակցման զարգացմանն ուղղված հումանիտար ծրագրեր։ «Եվրասիայի» նպատակը եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների ամրապնդումն է՝ պահպանելով ժողովուրդների ազգային ինքնությունը։ Կազմակերպության հիմնական ուղղություններից է դպրոցականների, ուսանողների և երիտասարդ մասնագետների աջակցությունը։ Ծրագրերի թվում են՝ կրթական ծրագրեր, փոխանակումներ, պրակտիկաներ խոշոր պետական և մասնավոր բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններում, մեդիադպրոց։