Այս ամենը ծիծաղելի կլիներ, եթե այդքան տխուր չլիներ. «Փաստ»
instituteinnovation.ru–ն «Ռոդիոնով. Հայաստանի իշխանությունների որոշումը՝ սկսելու ԵՄ-ին ինտեգրումը, բացահայտ պոպուլիզմ է» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե Հայաստանն ու Եվրամիությունը սկսել են բանակցությունները Եվրամիության հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ։ Բացի այդ, ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ԵՄ-ին ինտեգրման գործընթաց սկսելու նախաձեռնությանը։ institute-innovation.ru լրատվական գործակալության թղթակիցը կապվել է Ինովացիոն զարգացման ինստիտուտի աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Դմիտրի Ռոդիոնովի հետ և խնդրել նրան մեկնաբանել Հայաստանի իշխանությունների որոշումը։
Փորձագետը պատասխանել է մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ արդյո՞ք այդ որոշումը պոպուլիզմ է, թե՞ իրական ինտեգրացիոն քայլ, ի՞նչ կարող են ակնկալել Հայաստանի քաղաքացիները, և ինչպե՞ս կանդրադառնա այդ որոշումը Ռուսաստանի և Հայաստանի երկկողմ հարաբերությունների վրա։
Դմիտրի Ռոդիոնով.– Իհարկե, սա բացահայտ, անթաքույց պոպուլիզմ է։ Որո՞նք են իրական ինտեգրման քայլերը: Եվրամիությունը տեղյա՞կ է, որ Հայաստանը սկսել է դրան միանալու գործընթացը։ Ինչ-որ մեկը Հայաստանին հրավիրե՞լ է այնտեղ։ Այս ամենը ծիծաղելի կլիներ, եթե այդքան տխուր չլիներ։ Ամենացավալին այն է, որ դա աշխատում է, և հայ հասարակության մեջ կգտնվեն այնպիսիք, որոնք, անգամ իրենց աչքի առաջ ունենալով թեկուզ Վրաստանի, առավել ևս՝ Ուկրաինայի օրինակը, կգնան դրան։ Բայց նշվածներին Եվրոպայում գոնե ինչոր բան էին խոստանում։ Իսկ ի՞նչ կարելի է ասել Հայաստանի մասին։ Եթե այն ժամանակ եվրաինտեգրման մասին հեքիաթները դեռ համեմատաբար հավանական էին թվում, ապա այժմ դա պարզապես ծաղր է: Բայց, կրկնում եմ, ամենասարսափելին այն է, որ այսօր էլ դրան հավատացողներ կլինեն։