Թեհրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ բանակցել հավասար պայմաններով, այլ ոչ թե սպառնшլիքների ներքո․ Փեզեշքիան
Թեհրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ բանակցել հավասար պայմաններով, այլ ոչ թե սպառնալիքների ներքո։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը՝ մեկնաբանելով Թեհրանի հաղորդումներից մեկում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հարձակման սպառնալիքները։
«Իրանը հավասար պայմաններով երկխոսություն է ուզում։ Մի կողմից՝ սպառնում են Իրանին, մյուս կողմից՝ բանակցություններ։ Եթե բանակցություններ եք ուզում, ի՞նչ իմաստ ունի սպառնալ։ ԱՄՆ-ն այսօր նվաստացնում է ոչ միայն Իրանին, այլև ողջ աշխարհին։ Այս պահվածքը հակասում է բանակցությունների կոչին»,- ասել է Իրանի նախագահը։
Ավելի վաղ՝ մարտի 7-ին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fox Business-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ նամակ է ուղարկել Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիին՝ միջուկային ծրագիրը քննարկելու առաջարկով։
Թրամփը նշել է, որ կնախընտրեր Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ գործարք կնքել։
«Եթե Իրանը չբանակցի, դա շատ վատ կլինի նրա համար: Իրանը չպետք է միջուկային զենք ստանա: Կան այլ տարբերակներ»,- ասել է նա:
Իր հերթին Իրանի հոգևոր առաջնորդն ասել է, որ ԱՄՆ-ն չի ցանկանում լուծել խնդիրները, այլ ձգտում է պարտադրել իր պահանջները և գերակայություն հաստատել, մինչդեռ Թեհրանը չի համաձայնի սրա հետ։
Մարտի 30-ին Թրամփը սպառնաց Իրանին «ռմբակոծություններով, որոնք երբեք չեն տեսել»:
«Եթե նրանք գործարքի չգնան, ռմբակոծությունը կսկսվի: Սա կլինի այնպիսի ռմբակոծություն, ինչպիսին նրանք նախկինում չեն տեսել», - ասաց նա:
Ի պատասխան Իրանի հոգևոր առաջնորդն ասել է, որ Թեհրանը ամենավճռական կերպով կպատասխանի ցանկացած հարձակման։