Եվրոպացի առաջնորդները գիտակցում են Վրաստանի հետ շփվելու անհրաժեշտությունը. Իրակլի Կոբախիձե
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն կարծիք է հայտնել, որ եվրոպացի առաջնորդները գիտակցում են, որ անհրաժեշտ է խոսել Թբիլիսիի, վրացական կառավարության ղեկավարների հետ։
«Արմենպրեսի»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը՝ վկայակոչելով Կոբախիձեի հայտարարությունը Տիրանայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովից հետո։
Նշվում է, որ Վրաստանի վարչապետը գագաթնաժողովին մասնակցել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոստայի հրավերով։
«Ինչպես գիտեք, հաղորդակցության մեջ որոշակի սահմանափակումներ կային, և, ինչպես տեսնում եք, մեր եվրոպացի գործընկերները կարոտում էին Վրաստանի հետ հարաբերությունները։ Իրականում բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Վրաստանը շատ կարևոր դեր է խաղում Եվրոպայի, մասնավորապես՝ Եվրամիության համար, մեր դերը տարածաշրջանում շատ կարևոր է։ Դրա հիման վրա, վերջին հաշվով, բոլորը գիտակցում են, որ անհրաժեշտ է խոսել Վրաստանի հետ, վրացական կառավարության ղեկավարների հետ։ Եվ, հավանաբար, դա արտահայտվում է նրանով, որ նախաձեռնությունները հաճախ գալիս էին եվրոպացի առաջնորդներից», -ասել է Իրակլի Կոբախիձեն։
Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ գագաթնաժողովում հնարավորություն է ունեցել խոսելու մոտ 30 քաղաքական առաջնորդների հետ, իսկ կլոր սեղանի ժամանակ ընդգծել է «Վրաստանի նկատմամբ անարդարություններից մի քանիսը փոխելու անհրաժեշտությունը»։
Բացի այդ, հաղորդվում է, որ Տիրանայում Կոբախիձեն երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Սլովակիայից և Հունգարիայից իր գործընկերների՝ Ռոբերտ Ֆիցոյի և Վիկտոր Օրբանի հետ։
Նշենք, որ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին մասնակցել են նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։ Հայաստանի վարչապետը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել եվրոպացի գործընկերների հետ, ինչպես նաև կարճ հանդիպումներ է անցկացրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։