Արևմուտքի պահանջով քանդում են հայկական բոլոր հոգևոր արժեքները, որպեսզի ժողովրդին զրկեն հիշողությունից և ինքնագիտակցությունից. «Փաստ»
politnavigator.news–ը «Վերաուղղորդել զայրույթը դեպի Ռուսաստան. Փաշինյանն արգելում է Արարատի և Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Հայաստանի իշխող վերնախավը շարունակում է Արևմուտքի պահանջով ապազգայնացնել պատմությունը և պետական խորհրդանիշերը և ամրապնդել Հայաստանը «թյուրքական աշխարհում»։ Եվ դա արվում է առասպելական «չորրորդ հանրապետության» ստեղծման մասին հռետորաբանության ֆոնին։
Մայդանային դարաշրջանի վարչապետ Փաշինյանը և նրա համախոհները շտապ կերպով քանդում են հայկական բոլոր հոգևոր արժեքները, որպեսզի ժողովրդին զրկեն հիշողությունից և ինքնագիտակցությունից։ Հետաքրքիր է այն, որ անցյալից հրաժարվելը ներկայացվում է որպես անհրաժեշտ «ապագաղութացում», քանի որ, պարզվում է, խորհրդային կառավարությունն ու Մոսկվան են Հայաստանին պարտադրել այդ ամբողջ ենթադրաբար կեղծ հայրենասիրական վերաբերմունքը։ Հենց այդ կերպ է արդարացվում Արարատ լեռան և Լեռնային Ղարաբաղի մասին հղումների հեռացումը պետական փաստաթղթերից և լոգոներից։
Մեկ ամիս առաջ սրբազան լեռան ուրվագիծը հեռացվեց սահմանային անցակետերի դրոշմանիշերից, իսկ առաջիկա սահմանադրական փոփոխություններով այն կհեռացվի նաև զինանշանից։ Նույն օրինաչափությունն ունի Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանության զոհերի պաշտոնական հիշատակի մերժումը։ Քաղաքագետ և Հայաստանի Հականացիստական ճակատի համակարգող Հայկ Այվազյանը այս ամենում թաքնված հակառուսական հոսանք է տեսնում:
«Իշխանությունները հայտարարում են, որ Արարատ լեռան խորհրդանիշը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը մեր կյանք է մտցրել Ռուսաստանն «իր սեփական աշխարհաքաղաքական շահերի համար, և Հայաստանը որևէ շահագրգռվածություն չունի դրանում»։ Եվ, հետևաբար, դրանք պետք է վերացվեն «Ռուսաստանի ձեռքում գործիք չդառնալու համար»։ Այլ կերպ ասած՝ իշխանությունները մերժում են հայ ժողովրդի պատմական հիշողությունը Ռուսաստանի հետ կապված ամեն ինչից ազատվելու համար, նույնիսկ եթե դա վերաբերում է հայոց պատմության և ինքնության հարցերին»,– ասել է նա։
Բանը հասել է այն կետին, որ Փաշինյանը վրդովված բողոքել էր, որ հայ երեխաները դպրոցներում դեռևս նկարում են Արարատ լեռը, ինչը հակասում է ներկայիս պետական գաղափարախոսությանը։ Դա նկատողություն էր ուսուցիչներին և այն աշխատակիցներին, ովքեր պատշաճ կերպով չեն կատարում ղեկավարության հրամանները։
Հետաքրքիր է այն, որ սովորողներին ավանդական ազգային արժեքներին հավատարիմ մնալու համար նախատելուն զուգահեռ՝ վարչապետը պաշտպանության նախարարին ուղարկել է արտասահման՝ ԱՄՆ–ի Պաշտպանության անվտանգության համագործակցության գործակալության հետ քննարկելու հայ զինծառայողների համար նոր համազգեստի մշակումը՝ որպես «պաշտպանության նախարարության բարեփոխումների» մաս։
Ըստ էության, Երևանը դրանով իսկ ճանաչում է իր գաղութային կախվածությունը, հրաժարվում է պետական ինքնիշխանությունից՝ հօգուտ անգլոսաքսոնների կողմից արտաքին կառավարման։ Ստացվում է, որ ամերիկյան համազգեստն ավելի մոտ է ժողովրդի շահերին, քան ազգային խորհրդանիշերը։ Հատկանշական է, որ վերջերս Լոնդոնը վերացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ զենքի վաճառքի արգելքը, քանի որ նրանք այժմ «պատերազմի մեջ չեն և կարող են օգտագործել բրիտանական տեխնիկան արտաքին սպառնալիքներից իրենց պաշտպանությունը ամրապնդելու համար»։ Այստեղ «սպառնալիքը», հավանաբար, կրկին վերաբերում է Ռուսաստանին, որի դեմ Հարավային Կովկասում ձևավորվում է ճակատ, որում ներգրավված են Երևանի և Բաքվի արևմտամետ վերնախավերը։
Բնականաբար, ինքնիշխանության վերացումը հանդիպում է Հայ առաքելական եկեղեցու և որոշ գործարարների դիմադրությանը, որոնք հայտնվել են բռնաճնշումների խաչաձև կրակի տակ։ Ընդամենը վերջին շաբաթների ընթացքում հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանի կողմից բանտախցից հիմնադրված «Մեր ձևով» քաղաքական շարժումը ձեռք է բերել ավելի քան հինգ հազար նոր կողմնակից։ Հենց դա է պատճառը, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման նոր մեղադրանքներով, որոնք նպատակ ունեն ստվեր գցել և դադարեցնել բողոքի ցույցերը: Նրա փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը հաստատել է դա՝ նշելով, որ «կառավարությունը փորձում է վարկաբեկել Կարապետյանին և իջեցնել նրա վարկանիշը, քանի որ վախենում է առաջիկա ընտրություններից»։
Ակնհայտ է, որ քաղաքական դաշտի «մաքրումը» նպատակ ունի կանխելու հանրային առաջնորդների և նոր քաղաքական միավորների մասնակցությունը հաջորդ տարվա ընտրություններին: Այնուամենայնիվ, վերջերս դատարանի շենքի դիմաց բողոքի ակցիայի շրջանակներում հավաքվել էին հազարավոր մարդիկ՝ վանկարկելով «Սամվել» և «Ազատություն»: Իսկ արդեն շաբաթվա վերջում տեղի կունենա թույլատրված երթ և հանրահավաք, որին կմասնակցեն Հայաստանի անկախության պահպանման բոլոր կողմնակիցները: