«Փաստաթուղթը մտնելու է ներքաղաքական կյանքի օրակարգ». քիչ անց քվեարկության կդրվի «Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին» նախագիծը
Մեկնարկել է ԱԺ հինգերորդ գումարման յոթերորդ նստաշրջանը: Ելույթով հանդես եկավ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը: Վերջինս նշեց, որ քիչ անց քվեարկության կդրվի «Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը: «Մենք՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» միավորման կառավարման խորհրդի անդամներս, մեզ հաշիվ ենք տալիս, որ նախագիծը գործող Ազգային ժողովի օրակարգ մտնելու շանսեր չունի: Բայց քիչ անց՝ տեղի ունենալիք քվեարկության պահից, այսպես թե այնպես, այս իրավաքաղաքական փաստաթուղթը մտնելու է ներքաղաքական  կյանքի օրակարգ, և մեր խնդիրն է լինելու ստեղծել այնպիսի քաղաքական պայմաններ, որ Սերժ Սարգսյանին ներկայացվող մեղադրանքներն օրենքով սահմանված կարգով քննվեն Հայաստանի դատաիրավական համակարգի կողմից: Կանխելով շահարկումները՝ ընդգծեմ, որ նախագիծը չի խախտում որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը: Այստեղ շարադրված են հանրահայտ փաստեր, որոնք բանալի են հանդիսանում Սերժ Սարգսյանի գործունեության մութ կողմերի վերաբերյալ, օդում կախված չստուգված լուրերը վերջնականապես ստուգելու համար»: Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանն իր և «Քաղաքացիական պայմանագիր» միավորման անունից պաշտոնապես հայտարարեց, որ այն Հայաստանը, որին ձգտում են իրենք՝ քաղաքացիական պայմանագիր միավորման անդամները, մի պետություն է, որը կատարելապես զերծ է քաղաքական հետապնդումներից, որտեղ բոլոր մարդիկ անվերապահորեն հավասար են օրենքի առաջ: «Սույն առիթով իմ և «Քաղաքացիական պայմանագրի» անունից դատապարտում եմ Երրորդ հանրապետության պատմության ընթացքում տեղի ունեցած քաղաքական հետապնդման բոլոր դեպքերը՝ առանց բացառության, անկախ վաղեմության ժամկետներից: Մենք մեր հիմնական առաքելությունը համարում ենք քաղաքական հետապնդումներից, ամենաթողությունից, անպատժելությունից ազատ Հայաստան»,- ասաց Փաշինյանը: