Սերժ Սարգսյանը պատկերը փոխեց. Լևոն Շիրինյան
ORER.am-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը անդրադարձավ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում աշխատանքային այցով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Նյու Յորքում ընթացող Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթին:
-Պարոն Շիրինյան, հիմնականում ի՞նչ մեսիջներ էր պարունակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում:
-Նախագահի ելույթում մեսիջ կար առ այն, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Թուրքիան չշահարկի Ցեղասպանության հարցը: Մուկ ու կատու է խաղալու Թուրքիան մինչև ապրիլի 24-ը և հայկական կողմը մշտական կախվածության մեջ է մնալու, թե ի՞նչ է անելու Թուրքիան, սակայն պարզ է, որ Թուրքիան ոչինչ էլ չի անելու:
-Փաստորեն այժմ տեղի՞ն եք համարում ՄԱԿ-ի ամբիոնն օգտագործել ևս մեկ անգամ անդրադառնալով Ցեղասպանության հարցին ու հայ-թուրքական արձանագրություններին:
-Ճիշտ էր, նաև հաշվի առնելով այն, որ ՄԱԿ-ի ասամբլեայում են այն գերտերությունների ներկայացուցիչները, որ երկրների աչքի առաջ էլ կատարվել է ցեղասպանություն:
-Ի՞նչ էր նշանակում հայ-թուրքական արձանագրությունների` հետ կանչելու մասին հայտարարությունը:
-Հայտարարվեց, որ հետ է կանչվելու, և անհրաժեշտ է հետ կանչել, որպեսզի թուրքական մանիպուլյացիաներից զերծ մնա: Նրանք անընդհատ արձանագրությունների վավերացումը ինչ-որ հարցերի հետ են կապելու մինչև ապրիլ ամիսն անցնի: Պետք չէ Թուրքիային թույլ տալ դա, որովեհտև անկհայտ է, որ Թուրքիան ոչինչ չի անելու: Տեղին և ժամանակին էր Սերժ Սարգսյանի նման հայտարարությունը: Երկար ժամանակ է հայ-թուրքական արձանագրությունները մնում են դարակներում: Այդ ամենի նախաձեռնողը նաև ԱՄՆ-ն էր, Շվեյցարիան, իսկ հիմա նշված երկրները չեն կարող Հայաստանին ասել, թե ինչո՞ւ չընդառաջեցին Թուրքիային:
-ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ելույթ ունեցավ երրորդ անգամ: Ինչո՞վ էր տարբերվում այս ելույթը նախորդներից:
-Անշուշտ մենք գերտերություն չենք, սակայն օգոստոսին Հայաստանի սահմանի լարվածությունը և հայկական բանակի գործողությունները փոխեց աշխարհի ընկալումը մեր մասին: 1915-ից մնացած գաղթական հայի նկար կա պահպանված` երեխան ձեռքին, ցնցոտիներով: Հիմա ժամանակն է հայի այդ կերպարը փոխելու:
-Պարոն Շիրինյան, անգամ միջազգային մամուլն անդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի` հասարակության անունից հնչեցրած` «գրողի ծոցը վավերացնեք» արտահայտությանը: Ի՞նչ էր սա:
-Դիվանագիտությունը, քաղաքականությունը որոշակի համակարգով են տեղի ունենում, սակայն Սերժ Սարգսյանը պատկերը փոխեց, ֆոլկլյոր օգտագործեց, չասաց որ ինքն է ասում, այլ Արցախի և Հայաստանի պարզ քաղաքացիներն են ասում: Շատ տեղին էր: Դա նաև մի արտահայտություն է, որն օգտագործվում է մեր հասարակության մեջ` մանավանդ թուրքերի հանդեպ: Կոնտեքստի մեջ ճիշտ էր: