Սերժ Սարգսյանը պատկերը փոխեց. Լևոն Շիրինյան
ORER.am-ի հետ զրույցում քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը անդրադարձավ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում աշխատանքային այցով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Նյու Յորքում ընթացող Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթին:
-Պարոն Շիրինյան, հիմնականում ի՞նչ մեսիջներ էր պարունակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում:
-Նախագահի ելույթում մեսիջ կար առ այն, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Թուրքիան չշահարկի Ցեղասպանության հարցը: Մուկ ու կատու է խաղալու Թուրքիան մինչև ապրիլի 24-ը և հայկական կողմը մշտական կախվածության մեջ է մնալու, թե ի՞նչ է անելու Թուրքիան, սակայն պարզ է, որ Թուրքիան ոչինչ էլ չի անելու:
-Փաստորեն այժմ տեղի՞ն եք համարում ՄԱԿ-ի ամբիոնն օգտագործել ևս մեկ անգամ անդրադառնալով Ցեղասպանության հարցին ու հայ-թուրքական արձանագրություններին:
-Ճիշտ էր, նաև հաշվի առնելով այն, որ ՄԱԿ-ի ասամբլեայում են այն գերտերությունների ներկայացուցիչները, որ երկրների աչքի առաջ էլ կատարվել է ցեղասպանություն:
-Ի՞նչ էր նշանակում հայ-թուրքական արձանագրությունների` հետ կանչելու մասին հայտարարությունը:
-Հայտարարվեց, որ հետ է կանչվելու, և անհրաժեշտ է հետ կանչել, որպեսզի թուրքական մանիպուլյացիաներից զերծ մնա: Նրանք անընդհատ արձանագրությունների վավերացումը ինչ-որ հարցերի հետ են կապելու մինչև ապրիլ ամիսն անցնի: Պետք չէ Թուրքիային թույլ տալ դա, որովեհտև անկհայտ է, որ Թուրքիան ոչինչ չի անելու: Տեղին և ժամանակին էր Սերժ Սարգսյանի նման հայտարարությունը: Երկար ժամանակ է հայ-թուրքական արձանագրությունները մնում են դարակներում: Այդ ամենի նախաձեռնողը նաև ԱՄՆ-ն էր, Շվեյցարիան, իսկ հիմա նշված երկրները չեն կարող Հայաստանին ասել, թե ինչո՞ւ չընդառաջեցին Թուրքիային:
-ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանի ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ելույթ ունեցավ երրորդ անգամ: Ինչո՞վ էր տարբերվում այս ելույթը նախորդներից:
-Անշուշտ մենք գերտերություն չենք, սակայն օգոստոսին Հայաստանի սահմանի լարվածությունը և հայկական բանակի գործողությունները փոխեց աշխարհի ընկալումը մեր մասին: 1915-ից մնացած գաղթական հայի նկար կա պահպանված` երեխան ձեռքին, ցնցոտիներով: Հիմա ժամանակն է հայի այդ կերպարը փոխելու:
-Պարոն Շիրինյան, անգամ միջազգային մամուլն անդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի` հասարակության անունից հնչեցրած` «գրողի ծոցը վավերացնեք» արտահայտությանը: Ի՞նչ էր սա:
-Դիվանագիտությունը, քաղաքականությունը որոշակի համակարգով են տեղի ունենում, սակայն Սերժ Սարգսյանը պատկերը փոխեց, ֆոլկլյոր օգտագործեց, չասաց որ ինքն է ասում, այլ Արցախի և Հայաստանի պարզ քաղաքացիներն են ասում: Շատ տեղին էր: Դա նաև մի արտահայտություն է, որն օգտագործվում է մեր հասարակության մեջ` մանավանդ թուրքերի հանդեպ: Կոնտեքստի մեջ ճիշտ էր:
Բեթղեհեմ Արաբյան
ՌԴ-ն հույս ունի, որ Իրանի շուրջ բանակցությունները չեն ավարտվի ռազմական արկածախնդրությամբ. ԶախարովաiPhone 18 Pro-ն և Pro Max-ը կունենան միայն eSIM44-ամյա Ջեսիկա Ալբան ամուսնալուծվելուց հետո հանդիպում է 33-ամյա ընկերոջ՝ Դենի Ռամիրեսի հետԵրևանում մոռացել են հայկական երկաթուղում կատարված ռուսական ներդրումների մասին. ԶախարովաԻրանի դեմ նոր պшտերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. Էրդողան Մոուրինյուն մեկնաբանել է Մադրիդի «Ռեալի» դեմ խաղում տեղի ունեցած սկանդալը Վլադիմիր Արզումանյանը նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել «Պետք է համախմբվել «Ո՛չ Արևմտյան Ադրբեջանին» օրակարգի շուրջ»․ նամակ՝ ՄԱԿ ներկայացուցչությանը (տեսանյութ)Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել Լուկաշենկոյի դեմ ԶՊՄԿ-ն ձեռք բերեց տարածաշրջանում առաջին Komatsu PC 4000 մակնիշի էքսկավատորըՄեկնարկում է Ժամանակակից երաժշտության փառատոնըԱրտաշատում բացվել է Ամերիաբանկի նոր մասնաճյուղը․ հատուկ առաջարկներ նոր հաճախորդների համար«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը հայտարարում է ընտրություններին մասնակցելու ցանկություն ունեցող անկուսակցական քաղաքացիների գրանցման մեկնարկը․ Էդմոն ՄարուքյանIDBank-ը զգուշացնում է համացանցում սոցիոլոգիական կեղծ հարցումների աճի մասինԱյսօր տեղի ունեցավ «ՀայաՔվե» միավորման պաշտոնական շնորհանդեսը. Ավետիք ՉալաբյանTRIPP-ը պետք է իրականացվի հայկական սուվերեն վերահսկողության ներքո․ Ավետիք ՉալաբյանՏարեցները պետք է ազատվեն տրանսպորտային վճարից․ Հրայր ԿամենդատյանՓաշինյանը մեկնել է Վաշինգտոն՝ Թրամփի արկածախնդրությանը մասնակցելու Իշխանությունները հիմնովին ձախողել են Երևանի փոսալցման աշխատանքները Պարգևատրել են «պադավատով», որ չնեղացնեն Հնդկաստանում արևային էներգետիկան դարձել է սեփական հաջողության գերին 18 արդարների գործով դատական նիստը տեղի կունենա փետրվարի 19-ին. Սրբազան Պայքար«Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը փորձում է նույնացնել հայրենիքն ու պետությունը․ Արեգ Սավգուլյան«ՀայաՔվե» միավորման քաղաքական հայտի շնորհանդեսը` լուսանկարներով«Բացառում ենք գործող վարչախմբի, նրա արբանյակների, նախորդ իշխանությունները ներկայացնող ուժերի հետ դաշինքները». Ավետիք ՉալաբյանԵթե ճամփաբաժանը ճիշտ անցնենք՝ դրան կհաջորդի հազարամյակներ. Ավետիք ՉալաբյանԱվետիք Չալաբյանը ներկայացրել է նոր քաղաքական ուժի՝ «Հայկական քվե»-ի առաջնահերթություններըԲարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Ուկրաինայի հարցով կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ նշանակություն ունի. Զախարովա ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համար ԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Անվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանԽաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներԵկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Ներդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) Ոսկու գինը նվազել է 2.2%-ով և մեկ ունցիայի համար վաճառվում է 5000 դոլարից ցածր արժեքովՍիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են