Տաք շոկոլադը կանխո՞ւմ է ծերունական տկարամտությունը
Տաք շոկոլադը տարածված ըմպելիք է, հատկապես ձմռանը: Այն ոչ միայն պաշտպանում է ցրտից, այլ նաև օգտակար է առողջության համար: Օրական երկու բաժակ տաք շոկոլադը բարելավում է մտավոր գործունեությունը տարեց մարդկանց մոտ, օգնում կանխել ծերունական տկարամտության առաջացումը, հավաստիացնում է Հարվարդի համալսարանի գիտնականների հետազոտությունը,-տեղեկացնում է BBC-ն:
Այս ամենի բացատրությունն այն է, որ տաք շոկոլադի կանոնավոր ընդունումը կարող է նպաստել ուղեղում արյան շրջանառության լավացմանը և տարեցների մոտ կոգնիտիվ գործառույթների ամրապնդմանը: Իսկ արյան հոսքի կարգավորումն ուղեղում նշանակում է նաև թթվածնի և գլյուկոզայի մատակարարում և կարևոր գործոն է հանդիսանում ուղեղի աշխատանքը կանոնակարգելու հարցում: Գիտափորձին մասնակցել է միջինը 73 տարեկան 60 մարդ: Հետազոտությունը տևել է շուրջ մեկ ամիս: Գիտնականները պնդում են, որ ուղեղին` լիարժեք աշխատանքի համար արյան լավ շրջանառություն է հարկավոր, ինչը հնարավոր է դարձնում կակաոյում առկա ֆլավոնոլ նյութը:
Տաք շոկոլադն օգնում է ազատվել ավելորդ քաշից: Գրագետ պատրաստելու դեպքում այն կլինի համեղ և ցածրկալորիական ըմպելիք: Այն օգնում է պայքարելու սթրեսի, ընկճախտի և անհանգստությունների դեմ, քանի որ խթանում է էնդորֆինի` «երջանկության հորմոնի» արտադրությունը: Այն պարունակում է ֆլավինոիդներ, որոնք նպաստում են ուղեղ արյան հոսքի և թթվածնի մատակարարման ուժեղացմանը, ինչն էլ ակտիվացնում է ուղեղը և օգնում ավելի լավ մտածելուն: