«Եթե կարիերաս ավարտեմ, կմահանամ»․ Շառլ Ազնավուրն իր երկարակեցության, գործունեության ու Մոսկվայի համերգի մասին
Հայազգի երգիչ ու կոմպոզիտոր Շառլ Ազնավուրն ապրիլի 5-ին համերգ կունենա Մոսկվայում։ Այս առիթով նա մամուլի ասուլիս է տվել, որի ընթացքում լրագրողները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել կոմպոզիտորին։ Երբ խոսքը հասել է ռուսաց լեզվին, կոմպոզիտորը նշել է, որ սկսել է ուսումնասիրել այդ լեզուն, ինչը բավականին զարմացրել է ռուս լրագրողներին։
Նրանցից մեկն առաջարկել է Պուշկինի բանաստեղծություններից մեկը կարդալ, սակայն Ազնավուրը նշել է, որ դեռ այդքան վարժ չի կարդում ռուսերեն։ Նա պարզապես փողոցներում գովազդային վահանակների վրա գրվածներն է կարդում ու այդ մեթոդով փորձում ուսումնասիրել լեզուն։
«Դուք չեք պատկերացնում, թե ինչպես կարող եք կատարելագործել ձեր լեզուն, եթե փողոցներում գովազդային վահանակները կարդաք։ Ինչպես գիտեք, իմ երիտասարդ ժամանակ Ֆրանսիայում կրթություն ստանալն անվճար չէր, այդ պատճառով էլ ես հնարավորություն չունեցա այնտեղ կրթվել ու իմ դպրոցը փողոցը դարձավ։ Ինձ միշտ գրավել է ռուսական երգն ու երաժշտությունը, լսել եմ բառերը։ Իմ երգերում օգտագործել եմ այն ամենը, ինչ գրավել է ինձ»,- ասել է Ազնավուրը։
Կոմպոզիտորը նշել է, որ այժմ ավելի քան 1400 երգ ունի։ Նրա խոսքով՝ համարյա ամեն օր նոր երգ է գրում ու պատռում այն, ինչ մեկ օր առաջ էր գրել։
«Չնայած քննադատություններին` ես կարողացա նման բարձրունքների հասնել։  Ես ամեն օր ստեղծագործում եմ, սակայն հաջորդ օրը կարդում եմ գրածս ու հասկանում, որ ավելի լավ կարող էի։ Իմ երգերում օգտագործում եմ բոլոր այն բառերը, որոնք կան բառարանում։ Պետք չէ վախենալ բառերից, ինչ կա բառարանում՝ երգի հիմք է։ Հեշտ է բացել բերանն ու երգել, դժվար է գրել երգը»,- ավելացրել է Շառլը։
Իր երգերի ու վաղվա համերգի մասին խոսելիս Ազնավուրը նշել է, որ ռուսների համար անակնկալ ունի։ Լրագրողները ենթադրել են, որ նա, հավանաբար, ռուսերեն լեզվով երգ կկատարի։
Հարց է հնչել նաև Ազնավուրի երկարակեցության մասին։ Ռուս լրագրողն ասել է, որ, հավանաբար, դա հայկական կոնյակի հետ է կապված, իսկ կոմպոզիտորը նկատել է, որ իր երկարակեցության գաղտնիքն էնտուզիազմն ու աշխատանք են։
«Հանդիսատեսի շնորհիվ ես երիտասարդ եմ մնում։ Բոլորը զարմանում են, երբ իմ տարիքն են իմանում։ Ես չեմ ցանկանում ասել, որ եթե ուզում եք երիտասարդ լինել, ապա սկսեք երգել, դա պարզապես իմ մեթոդն է»,- ասել է Ազնավուրը։
Հարցին` երբևէ չի՞ մտածել երաժշտական կարիերան ավարտելու մասին, Ազնավուրը պատասխանել է․ «Ես երբեք չեմ ցանկացել ավարտել իմ կարիերան։ Մի անգամ խոսում էինք կնոջս հետ, նա ասաց, որ իմ տարիքն այնպիսին է, որ ժամանակն է ավարտել ու վերջակետ դնել, իսկ ես պատասխանեցի, որ եթե ավարտեմ, ապա կմահանամ։ Նա ասաց` ուրեմն շարունակիր։ Իմ երգերը բազմազան են, ես նկարագրել եմ այն բոլոր իրավիճակները, որոնք մարդիկ ապրում են՝ նույնասեռականություն, խուլ ու համրերի սեր և այլն։ Ես փորձում եմ խոսել այն մարդկանց մասին, որոնք դժվար կացության մեջ են։ Կարծում եմ, որ դրա շնորհիվ նրանք կհասկանան, որ միայնակ չեն»,- նշել է կոմպոզիտորը։
Հայազգի լրագրողներից մեկն անդրադարձել է նաև երեկ անցած ընտրություններին, սակայն այդ հարցը քննադատության է արժանացել կազմակերպիչների կողմից, քանի որ նրանք նշել են, որ ասուլիսը վերաբերվում էր բացառապես համերգին։
«Ես երբեք չեմ խոսում քաղաքականությունից, իմ քաղաքագետ ընկերների հետ խոսում եմ երաժշտությունից ու արվեստից։ Ես հորդորում եմ մարդկանց իմ օգտին քվերակել։ Իմ ժողովուրդը ում էլ ընտրել է, ես ընդունում եմ նրան»,- ասել է Ազնավուրը։