«Խոստումը» ֆիլմ է ոչ թե ցեղասպանված, այլ վերապրած ու հզոր հայի մասին
Ժամեր առաջ «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ մեծանուն հայ  ՔըրքՔրքորյանի նախաձեռնած Հայոց ցեղասպանության մասին պատմողհոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի հայերեն կրկնօրինակմամբ մամուլիցուցադրությունը:
Նախքան ֆլիմի դիտումը՝ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը, որից հետո  «Շարմ Հոլդինգ»-ի գլխավոր տնօրեն Կարեն Ղազարյանը պատմեց ֆիլմի՝ հայկական կինովարձույթում հայտնվելու և հայերեն կրկնօրինակման պատմությունը.
«Երբ  «Շարմ Հոլդինգի» ընկերությունը ձեռք բերեց Հայաստանում ֆիլմի ցուցադրության իրավունքը, մենք շատ սեղմ ժամնեկտներում նախաձեռնեցինք և ֆիլմ ամբողջովին կրկօրինակեցինք հայերեն լեզվով, որովհետև շատ կարևոր էր, որ հայերի մասին ֆիլմը Հայաստանում հայերը դիտեն հայերենով»: Հիշեցնենք, որ Հայաստանում «Խոստումը» ֆիլմի ցուցադրությունների իրավունքը պատկանում է «Շարմ Հոլդինգ» ընկերությանը: «Շարմ Հոլդինգի» նախաձեռնությամբ՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության դերասանական և թարգմանչական բազայի հիման վրա կատարվել է ֆիլմի հայերեն լիարժեք կրկնօրինակում` մեկ կերպար-մեկ ձայն սկզբունքով:
Երջանկահիշատակ Քըրք Քըրքորյանի «Survival Pictures» ընկերության կողմից ստեղծված «Խոստումը» ֆիլմը բեմադրել է «Հոթել Ռուանդա» ֆիլմի պրոդյուսեր և օսկարակիր ռեժիսոր Թերրի Ջորջը՝ դերասանական կազմը համալրելով համաշխարհային աստղերով, ինչպիսիք են՝ Օսկար Այզեքը, Շարլոտ լը Բոնը, Քրիստիան Բեյլը, Շոհրե Աղդաշլուն, Անժելա Սարաֆյանը և այլոք: Սցենարի հեղինակը Ռոբին Սվայկորդն է:Երաժիշտ ու ակտիվիստ Սերժ Թանկյանը հանդիսացել է ֆիլմի երաժշտական մասի խորհրդատուն ու նպաստել ֆիլմի սաունդթրեքի համար հայկական ժողովրդական երգ «Սարի սիրուն յար»-ի ժամանակակից ներկայացմանը: Ֆիլմի սկզբնական թեմատիկ երաժշտության հեղինակը «Soundgarden» խմբի երգիչ և կիթառահար Քրիս Կորնելն է, իսկ ֆիլմի սաունդթրեքի հեղինակը՝ օսկարակիր Գաբրիել Յարեդը (The English Patient):
«Խոստումը» ֆիլմի սյուժեն ներկայացնում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի օրերին Օսմանյան կայսրությունում հայերի տեղահանումն ու կոտորածը: Միքայելը, ով հայրենի Սիրունից Կոստանդնուպոլիս է տեղափոխվում՝ բժշկական ԲՈՒՀ սովորելու համար, ծանոթանում ու սիրահարվում է  նկարչուհի Աննային: Նրանց սիրո պատմությունը ծավալվում է Հայոց եղեռնի դաժան ու արյունալի իրադարձությունների ֆոնին: Միքայելն ու Աննան միմյանց խոստանում են ապրել. Ու հենց դա էլ կլինի լավագույն վրեժն իրենց բնաջնջել ցանկացողներից: «Սա ֆիլմ է ոչ թե հայերին ցեղասպանելու մասին, այլ այդ նպատակը իրագործելու՝ մի ողջ կայսրության անկարողության մասին»,-Նշում է Կարեն Ղազարյանն ու հավելում. «Այս ֆիլմն աշխարհին ցույց կտա ոչ թե ցեղասպանված ու խեղճացած, այլ այն հային, ով մաքառեց, պայքարեց իր մի կտոր հողի համար, աշխարհում իր հայ լինելու համար, իր ապրելու իրավունքի համար: Սա շատ կարևոր է սերունդների՝ տեղի ունեցածը ճիշտ ընկալելու և դրան համապատասխան գնահատական տալու համար: Այո, հայն այսօր ոչ թե ողբացող ու տանջված է,  այլ ուժեղ ու պահանջատեր»:
Ֆիլմի  հայերեն կրկօրինակումն իրականացրած հայ դերասանները ևս ներկա էին փակ դիտմանը: Բացի ֆիլմի բուն ուղերձից դերասանուհի Սիրանուշ Լազյանի համար «Խոստումը» ֆիլմում ևս մեկ շատ կարևոր գիծ կա. «Սերը, որը ինչպես միշտ հաղթում է: Սերն ամեն պարագայում է փրկում, և եթե մի կողմ դնենք ֆիլմի հիմքը կազմող պատերազմական գործողություններն ու Ցեղասպանությունը, ապա կտեսնենք, որ հենց սերը մարդկանց ստիպեց վերապրել»:
«Գեղեցիկ համադրություն կար այդ ամենի մեջ, այդ սարսափելի ու վատ աուրայի  մեջ լուսավոր մի կետ կար, որը հենց սերն է: Գեղեցիկ մարդկային հարաբերություններ, մարդկայնության հրաշալի օրինակներ: Այս ամենը օգնում է ֆիլմի ընթացքին հետևել այլ աչքերով: Այո՛, ֆիլմի հիմքում Հայոց ցեղասպանությունն է, բայց սա նաև գեղեցիկ մի պատմություն է սիրո, նվիրվածության, հավատարմության, մարդկային մաքուր ու ազնիվ հարաբերությունների մասին»,- նշում է  դերասան Սամվել Դանիելյանը:
Հիշեցնենք,որ Քըրք Քըրքորյանի «Survival Pictures» ընկերության կողմից ստեղծված «Խոստումը» ֆիլմը հայկական կինովարձույթում կլինի ապրիլի ապրիլի 27-ից: