Արգելված լուսանկարներ՝ Հյուսիսային Կորեայից. բացառիկ ֆոտոշարք
Այս բացառիկ լուսանկարներն արվել են լուսանկարիչ Էրիկ Լաֆորգի կողմից, երբ վերջին անգամ այցելել էր Հյուսիսային Կորեա: Այս այցելությունից հետո հետո նրա մուտքն այս փակ երկիր մեկընդմիշտ արգելվեց: Պետությունը պահանջեց ջնջել բոլոր «ավելորդ» նկարները: Բայց Լաֆորգին հաջողվեց պահպանել դրանցից մի քանիսը և հետո հրապարակել:
Լուսանկարիչն իր այս լուսանկարներով փորձեց ցույց տալ, որ Հյուսիսային Կորեայում իրականում աղքատ ու դժբախտ մարդիկ են ապրում, նա փորձել է ցույց տալ այնտեղի մարդկանց իրական կյանքը, ոչ թէ այն, ինչ ցուցադրվում էր:
«Իշխանությունները, ելնելով իրենց շահերից, տանել չէին կարողանում, երբ նմանատիպ լուսանկարներ էի հրապարակում»: Լուսանկարիչը փորձել է բացատրել, որ աղքատությունը բնական երևույթ է և ամեն երկրում էլ կա, սակայն նրանք պնդեցին՝ անհապաղ ջնջել լուսանկարները:
Խոշոր քաղաքներից զատ մարդիկ ծայրահեղ վատ են ապրում, անգամ սննդի փող չունեն, երեխաներն էլ հաճախ ստիպված են ծանր գործեր կատարել: Անգամ զինվորները, որոնք ծառայում են հյուսիսկորեական բանակում, ստիպված էին ազատ ժամանակ սև գործ կատարել ընտանիքը պահելու համար: Հենց այս զինվորներին էլ բացարձակ չի թույլատրվում նկարել` դա էլ արդեն անվտանգության նկատառումներով։
Նրանց անգամ չի կարելի լուսանկարել իրենց հանգստի ժամին, քանի որ դա սխալ կընկալվեր՝ մարդիկ կմտածեին, թե նրանք այդքան էլ լավ չեն ծառայում, ինչպես ամբողջ աշխարհում են կարծում:
Լուսանկարիչներին արգելու էին նկարել նաև հոգնած և անառողջ տեսքով կամ վատ հագնված մարդկանց: Պետական էքսկուրսավարներն այդ դեպքում էլ էին նկատողություն անում Լաֆորգին, երբ նա կադրում որևէ «ոչ իդեալական» կերպար էր ստանում:
39. На фестивале в честь Ким Чен Ира тысячи северокорейцев стоят в очереди к различным памятникам.
40. Посещение сельского дома. Дома и жители деревень для подобных съемок тщательно отбираются правительством. Но иногда какая-нибудь деталь, например, ванна в качестве резервуара для запаса воды, показывает, что жизнь здесь довольно трудна.
41. Общественного транспорта для межгородского сообщения почти нет. Граждане должны получать разрешения на перемещение из одного места в другое. На этой фотографии вы можете видеть солдат, голосующих на шоссе.
42. Показывать бедность запрещено, но и показ богатства тоже под запретом. Этот автомобиль Лафорг сфотографировал в воскресенье в одном из парков Пхеньяна. Владельцы «Мерседеса» устраивали барбекю.
43. Фотографии солдат на отдыхе тоже запрещены.
44. Совершенно запрещено фотографировать статуи Ким Ир Сена со спины. Это считается очень грубым.