Կերպարանափոխված Հիտլերի բացառիկ նկարները
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին ամերիկացի գործակալները մտահոգ էին, որ բռնապետ Ադոլֆ Հիտլերը կարող է փոխել իր արտաքին տեսքն ու ծպտյալ կերպով փախչել Գերմանիայից: 1944 թվականին ամբողջ աշխարհն արդեն գիտեր և ճանաչում էր Հիտլերին. փոքր բեղերով և ժելեով դեպի ձախ հարդարված մազերով մի տղամարդ:
Mockups of
ԱՄՆ Ռազմավարական ծառայությունների գրասենյակը Նյու Յորքում ապրող հայտնի դիմահարդար Էդդի Սենցին հանձնարարել էր ստեղծել Հիտլերի դիմանկարների այլընտարանքային տարբերակները: Չնայած վախերին, դիմանկարները երբեք պետք չեկան:
Այնուամենայնիվ, Սենցի նկարները մեծ տարածում գտան հակահիտլերյան հրամանատարների շրջանում, սակայն երբեք չհրապարակվեցին, մինչ գերմանական Der Spiegel ամսագիրը 1990-ականներին որոշեց տպագրել դրանք: Ավելի ուշ Վաշինգտոնում գտնվող ԱՄՆ Ազգային արխիվը հրապարակեց լուսանկարների բնօրինակները, որոնք ավելի լավ որակ ունեին: Ահա դիմահարդարի արած էսքիզները: