«Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Ինչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքին Այս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան
Սադրանք Արցախի դեմ. ի՞նչ «երևանյան սցենարների» մասին են խոսում. «Փաստ»
Վերջին օրերին «Սասնա ծռեր» կուսակցությունը հետևողականորեն հանդես է գալիս Արցախում ներքաղաքական լարվածությունը մեծացնելու օրակարգով։ Ուշագրավ է, որ Սեֆիլ յանի թիմի կողմից թիրախավորվում են ինչպես Արցախի իշխանությունն առհասարակ, այնպես էլ՝ ԼՂՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը՝ մասնավորապես։ Հատկապես վերջին հանգամանքը հուշում է, որ գործ ունենք «Ծռերի» ակտիվացման նախընտրական բաղադրիչի հետ, որովհետև գեներալ Բալասանյանը համարվում է Արցախի նախագահի պաշտոնի հիմնական հավակնորդներից մեկը հաջորդ տարվա ընտրություններում։
Ենթադրելի է, որ Սեֆիլյանի կուսակցությունը, պարտություն կրելով Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններում, փորձում է Արցախը հարթակ դարձնել իր քաղաքական հավակնությունների բավարարման համար։
Ամբողջ խնդիրն այն է, որ խիստ վտանգավոր, եթե չասենք արկածախնդրական է «Սասնա ծռեր» կուսակցության, այսպես ասած, արցախյան օրակարգը։ Կուսակցությունը ստորագրահավաք է նախաձեռնել , իսկ շուտով նաև Երևանից Ստեփանակերտ ավտոարշավ է իրականացնելու՝ Արցախը Հայաստանի մարզ դարձնելու պահանջով։ Ավելորդ է ասել, որ արտաքուստ հայրենասիրական թվացող նախաձեռնությունը իրականում խիստ վտանգավոր հետևանքներ կարող է ունենալ ոչ միայն Արցախում հաջորդ տարի նշանակված նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում, այլ՝ առաջին հերթին բանակցային գործընթացում։ Երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարգավորման գործընթացում իր քաղաքականության առանցք է դարձնում Արցախի սուբյեկտության վերականգնման թեզը, Սեֆիլյանի թիմը փաստորեն հանդես է գալիս նախաձեռնությամբ, որն ուղված է հենց Արցախի սուբյեկտության ոչնչացմանը։ Վստահաբար կարելի է ասել, որ Սեֆիլյանի թիմի արցախյան օրակարգն ու ակտիվացումը նման են սադրանքի, ինչն ավելորդ լարվածություն կարող է ստեղծել ոչ միայն Արցախի ու Հայաստանի քաղաքական էլիտաների միջև, այլև բաժանարար գծեր առաջացնել Արցախում։ Սա այն դեպքն է, երբ չհաշվարկված , չկշռադատված ներքաղաքական օրակարգը կարող է ռիսկեր ծնել նաև կարգավորման գործընթացում։ Արդյոք գործ ունենք Սեֆիլյանի թիմի մոլորությա՞ն, թե՞ կազմակերպված սադրանքի հետ։ Այս հարցին անուղղակի պատասխան է տալիս «Սասնա ծռեր» կուսակցության փաստացի առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլ յանի՝ նախօրեին արված ֆեյսբուքյան գրառումը։ Ըստ Սեֆիլյանի, «Արցախում ժողովուրդը դեռևս կեղեքվում է երևանյան նախկին ռեժիմի ստեփանակերտյան մնացորդի լծի տակ»։ Սեֆիլյանը նաև լուծում է առաջարկում. «Այս աղետը կանխելու ամենակարճ միջոցը Ստեփանակերտում երևանյան սցենարով փոփոխությունն է»։
«Սասնա ծռեր» կուսակցության առաջնորդն, ըստ էության, առաջարկում է հայաստանյան հեղափոխությունը արտահանել Արցախ, ինչը հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով։ Նախ՝ առնվազն տարակուսելի է, որ արցախյան պատերազմի հայտնի հրամանատարներից մեկը չի գիտակցում, որ առաջնագիծը հեղափոխական էքսպերիմենտների փորձադաշտ չէ։ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո, բարեբախտաբար, թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի իշխանությունները դրսևորեցին համարժեք քաղաքական վարքագիծ՝ Արցախը էվոլ յուցիոն ճանապարհով Հայաստանի հետհեղափոխական իրականությանն ադապտացնելու համար։ Այդ համատեքստում խիստ կարևոր են 2020 թվականին տեղի ունենալիք նախագահական ընտրությունները, որոնց, ինչպես հայտնի է, Բակո Սահակյանը չի մասնակցելու։ Այլ խոսքով, հաջորդ տարի Արցախում փաստացի տեղի է ունենալու իշխանափոխություն՝ ընտրությունների միջոցով, ու այս համատեքստում առնվազն տարակուսելի է, որ Սեֆիլյանի թիմը առաջարկում է հեղափոխություն իրականացնել, ըստ էության, հեռացող իշխանության դեմ։ Ի՞նչն է խանգարում «Ծռերին» իրենց ծրագրերը իրականություն դարձնել ընտրությունների միջոցով, թե՞ հայաստանյան ընտրությունների փորձը Սեֆիլյանի թիմին հուշում է, որ լեգալ ճանապարհով իրենք իշխանության չեն կարող գալ նաև Արցախում։
Այնպիսի տպավորություն է, որ «Ծռերը» հետևություններ չեն արել 2016 թ. դրամատիկ իրադարձություններից, միայն թե նրանց այսօրվա թիրախը ոչ թե ՊՊԾ գունդն է, այլ Արցախը։
«Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ»Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ»Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ»Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի ա, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն ՔոչարյանՊետական բուհերը ֆինանսապես պահում են ուսանողները, բայց վերահսկում են քաղաքական իշխանության ներկայացուցիչները. Մենուա ՍողոմոնյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են ՓաշինյանինԻ՞նչ կասեք Փաշինյանին, եթե ձեր դիմաց դուրս գաՍա միայն հնարավորություն է բացում ՀՀ-ի համար գնել պրոյեկտ ԱՄՆ-ից․ Ռոբերտ ՔոչարյանԱտոմային էներգետիկան ԱՄՆ-ում չափազանց թանկ է․ Ռոբերտ ՔոչարյանIDBank-ը ներկայացուցչություն է բացել ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդել քաղաքումՊետք է սթափվել, լրջանալ և լուրջ վերաբերվել այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում մեր ռեգիոնում և մեր պետականության շուրջ. Մհեր ԱվետիսյանԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Նույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ «Զանգեզուրի միջանցքը»/TRIPP-ը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում Կասպյան/Կենտրոնական Ասիայի և Բալկանյան տարածաշրջանների միջև կապը ամրապնդելու համար. Հաջիև Հօգուտ ՀՀ-ի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք դրամ․ դատախազություն Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Հնարավո՞ր է արդյոք 100% անվճար բարձրագույն կրթություն ունենալ և ո՞րն է պետության դերը«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում և կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին«Հայրենիք» կուսակցության հերթական տարածքային գրասենյակը հանդիսավորությամբ բացվեց Սպիտակում Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը. ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ) Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր Իգնատյան