Պուտինն ասել է, որ կանգ չի առնի․ Ամենահավանական տարբերակը
Կիրակի օրը Պուտինը զրույցներ է ունեցել Ֆրանսիայի, Թուրքիայի և Իսրայելի առաջնորդների հետ, որոնց ընթացքում պարզ է դարձել, որ Պուտինը ոչ միայն հետ չի կանգնել իր մտադրություններից, այլ ամեն ինչ անում է համաշխարհային, և չի բացառվում՝ միջուկային պատերազմ սանձազերծելու համար։
Էմանուել Մակրոնի հետ զրույցի ժամանակ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ իր նպատակներին հասնելու է «կա՛մ բանակցությունների, կա՛մ պատերազմի միջոցով», ասվում է Ելիսեյան պալատի հաղորդագրությունում։ Միաժամանակ «Պուտինը նշել է, որ չի պատրաստվում հարձակվել ատոմակայանների վրա»։ Մակրոնը Պուտինին հայտնել է միջուկային ռիսկերը կանխելու համար կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին։
«Պատրաստակամություն է հայտնվել շարունակելու երկխոսությունը ռուսական հայտնի պահանջների անվերապահ կատարմամբ»,- նշում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Պահանջները, ինչպես հայտնի է, հանգում են Ուկրաինայի կապիտուլյացիային եւ ՆԱՏՕ-ի փաստացի ինքնալուծարմանը։
Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը կոչ է արել շտապ քայլեր ձեռնարկել հրադադարի հասնելու, մարդասիրական միջանցքների բացման և խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար։ Պուտինն արձագանքել է Էրդողանին, ասելով, որ «հատուկ գործողությունն ընթանում է պլանի համաձայն և ըստ ժամանակացույցի»։ Հատուկ գործողության կասեցումը հնարավոր է «միայն այն դեպքում, եթե Կիևը դադարեցնի ռազմական գործողությունները և կատարի Ռուսաստանի հայտնի պահանջները», ասվում է մամուլի հաղորդագրությունում։
Իսրայելի վարչապետ Նաֆթալի Բենետը հայտարարել է, որ Իսրայելը կշարունակի փորձերը վերջ դնելու Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմին, նույնիսկ եթե հաջողությունը քիչ հավանական թվա: Բենետն այս մասին ասել է Մոսկվայից վերադառնալուց հետո, որտեղ հանդիպել է Վլադիմիր Պուտինի հետ։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ այն երկրները, որտեղ կտեղակայվեն ուկրաինական մարտական ​​ինքնաթիռները, կարող են ներքաշվել զինված հակամարտության մեջ։ «Մենք հավաստի տեղեկություններ ունենք ուկրաինական մարտական ​​ինքնաթիռների մասին, որոնք նախկինում թռիչքներ են կատարել դեպի Ռումինիա և սահմանամերձ այլ երկրներ»,- կիրակի օրը հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության խոսնակ Իգոր Կոնաշենկովը։
Արեւմուտքում սկսել են նախապատրաստվել, որ ռազմական գործողությունները կարող են տարածվել նաեւ այլ երկրներում, մասնավորապես, Բալթյան երկրներում։