Ընդդիմությունը բաց թողեց իր հնարավորությունը. Ալեն Սիմոնյան
Երբ ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի՝ գործող նախագահի պաշտոնանկության նախաձեռնությունը ստացավ սակավաթիվ ստորագրություններ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանն ասաց. «Ես ողջունում եմ իր (Նիկոլ Փաշինյանի, Լ.Փ. ) նախաձեռնությունն այն տեսակետից, որ եթե 131 հոգուց 3 հոգի են ստորագրել, դա նշանակում է ՀՀ նախագահի քաղաքականությունը այս դժվարին պահին, երբ տարածաշրջանը կանգնած է լուրջ մարտահրավերների առաջ, օգտվում է լիարժեք վստահությունից Ազգային ժողովի կողմից»: Երբեմնի «թունդ ընդդիմադիր» գործիչն առիթը բաց չթողեց անհարմար վիճակի մեջ գցելու ընդդիմությանը: Ցանկալի կլիներ, որպեսզի Գեղամյանի մեկնաբանությունը հերքվի կամ հաստատվի այն մարդկանց կողմից, ովքեր իրենց համարում են հայտարարության հասցեատեր: Գեղամյանի նշած` «նախագահի հանդեպ վստահություն» եզրույթը, ըստ որոշ վերլուծաբանների, կարելի էր փոխարինել «նախագահի կողմից վերահսկողություն» եզրույթով: Orer.am-ի հետ զրույցում «Քաղաքացիական պայմանագիր» նախաձեռնության կառավարման խորհրդի անդամ Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ իմաստ չի տեսնում «վստահություն» և «վերահսկողություն» բառերը փոխարինել միմյանցով, իսկ Գեղամյանի ասածը դիտարկում է որպես ծաղր: Ըստ Սիմոնյանի՝ պարոն Փաշինյանը տվեց հնարավորություն ընդդիմադիրներին, որպեսզի վերջիններս միասնական և վճռական քայլ կատարեն, սակայն նրանք բաց թողեցին շանսը: Ալեն Սիմոնյանը հիշեցնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի պատրաստվում հանել հարցը օրակարգից և այս գործընթացը դեռ լինելու է շարունակական: