Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ» Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ» Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ» Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ» Դոլարի ու եվրոյի փոխարժեքները նվազել են Պուտինը պարգևատրել է Կիմ Չեն Ընին Կապանում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հարցը քննարկման փուլում է. ԱԳՆ Հայաստանը կրկին շրջվում է դեպի Ռուսաստան. ինչպե՞ս կընդունեն Փաշինյանի այդ «մանևրը»․ «Փաստ» Ի՞նչ հետևանքներ կունենա Հայաստանի իշխանությունների պոպուլիզմը․ «Փաստ» «Չեմ հաշտվում այս իրականության հետ, Կարենս ինձ համար ոչ միայն որդի էր, այլև ընկեր ու եղբայր». Կարեն Մնացականյանն անմահացել է հոկտեմբերի 13-ին Ջրականում․ «Փաստ»
В Армении действует 11 центров русского языка: в странах ЕАЭС и СНГ будут созданы новые центры русского языка и культуры: «Паст»
Газета «Паст» пишет:
АНО «Евразия» в сотрудничестве с Министерством образования Российской Федерации выступает с инициативой содействия распространению и поддержке русского языка на постсоветском пространстве, формирования международных сообществ поддержки русского языка, укрепления добрососедских отношений путем объединения посредством общего культурного кода.
«Русский язык - это язык общения многих народов, поэтому созданная Ассоциация является важным этапом в сотрудничестве с дружественными странами. Создание центров и их консолидация откроют новые возможности для развития единого образовательного пространства Евразии», - отметил министр образования РФ Сергей Кравцов.
Для школьных центров и кабинетов русского языка и литературы АНО «Евразия» и Министерство образования РФ составят списки русской классической и современной литературы. В центрах откроются книжные магазины с классической литературой и новыми периодическими изданиями, а также будут открыты кафе для организации встреч с писателями.
«Русский язык является важным фактором не только общения, но и объединения, поскольку это является средством сохранения общего культурного кода», — подчеркнул Илан Шор, член попечительского совета АНО «Евразия», подчеркнув, что программы способствуют языковой поддержке и сотрудничеству.
АНО «Евразия» уже реализует ряд программ в сотрудничестве с Министерством образования России. Среди них запуск «Школы повышения квалификации учителей русского языка», программа «Дружба в классе», способствующая обмену школьниками стран СНГ, а также организация международных олимпиад по русскому языку. Организация поддерживает школы, предоставляя им классическую и современную учебную и художественную литературу.
АНО «Евразия» придает большое значение профессиональному росту учителей и обмену опытом. С этой целью был создан «Евразийский педагогический совет», объединяющий педагогов из разных стран. В результате более 150 педагогов из 10 стран приняли участие в лекциях и семинарах, посвященных современным технологиям обучения и методам сохранения традиционных ценностей.
АНО «Евразия» также запустила международный проект «Дружба в классе», в рамках которого школьные классы изучают языки и культуры друг друга, участвуют в мероприятиях и зарабатывают баллы за достижения. Лучшие команды отправятся в одну из евразийских стран.
Кроме того, международная каникулярная школа «Язык мира» собрала более 120 учителей из 9 стран. Эта инициатива не только способствует профессиональному развитию, но и укрепляет международные связи между учителями с целью сохранения традиционных ценностей.
Отметим, что в Армении действует 11 центров русского языка, где студенты имеют возможность изучать различные темы: от робототехники и анимации до финансовой грамотности. Эти центры способствуют не только образовательным процессам на русском языке, но и культурным обменам.
Подробности в сегодняшнем выпуске ежедневной газеты «Паст»
Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»Դոլարի ու եվրոյի փոխարժեքները նվազել են Ավելի քան 50 մլն դրամ հափշտակելու մեջ մեղադրվող մանկապարտեզի տնօրենի ու նրան օժանդակած 4 անձանց վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել էԹրամփի նոր մաքսատուրքերից շահում է Tesla-ն Հանդիպում՝ Արտաշատի տարածաշրջանի հայրենակիցների հետ․ Նաիրի ՍարգսյանԱՄՆ-ի հետ խոր կապերի դարաշրջանն ավարտված է. Կանադայի վարչապետ Սիրելի' գյումրեցիներ, կոչ ենք անում առավելագույն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել Գյումրու ընտրություններին․ Նաիրի Սարգսյան Կայացել է Պուտին-Էրդողան հեռախոսազրույց. վերջինս առաջարկել է Ուկրաինայի հարցով բանակցություններ կազմակերպելՀզորության և էլեգանտության սիմֆոնիա. Aston Martin-ը ներկայացրել է նոր Vanquish Volante-ն (լուսանկարներ)Ուժեղ երկրաշարժը խnւճապ է առաջացրել Բանգկոկում, Թաիլանդի օդանավակայանները դադարեցրել են աշխատանքըՄեգան Ֆոքսը լույս աշխարհ է բերել 4-րդ երեխային «Եվրասիան» Մոսկվայում հավաքել է Եվրասիայի երկրներից պատմության ուսուցիչներին միջազգային «Պատմական ճշմարտություն» ֆորումին1868-ին էլ ծաղրում էին Ալյասկայի գնումը. Պուտինը կարծում է Գրենլանդիայի նկատմամբ ԱՄՆ-ի նկրտումներին անլուրջ վերաբերվելը խելացի չէ Ինչու են քաղաքացիները զեղծարարության զոհ դառնում․ IDBank-ի մեկնաբանությունըՖասթեքսն աջակցում է Future Economy Summit-ին. առաջիկա հանդիպումը՝ Ծաղկաձորում էՅամալը նշել է կատալոնական ակումբի երկու ամենատաղանդավոր խաղացողներին Փաշինյանի իշխանությունը հոգեվարքի մեջ է, սպառել է իրեն և չի կարողանալու վերարտադրվել․Ավետիք Չալաբյան Հանքարդյունաբերական ճյուղը ամենավերահսկվողն է Հայաստանում. ԶՊՄԿ ՓԲԸ փոխտնօրեն Պուտինն առաջարկել է Ուկրաինայում ներդնել ժամանակավոր արտաքին կառավարում և անցկացնել նոր ընտրություններ Գյումրիում վարչական ռեսուրսի չարաշահում է և ընտրախախտումներ. գյումրեցիՍրանք արժանի չեն Գյումրուն ու գյումրեցուն, իրենց գրպանի համար են աշխատում. գյումրեցիՄեր հարկերով իր պաստառներն է փակցրել քաղաքում. գյումրեցիՆիկոլն իր էությամբ ստախոս է. գյումրեցիներՊարգը «Եվրատեսիլ 2025»-ի երկրորդ կիսաեզրափակչում ելույթ կունենա 5-րդ համարի ներքո ՔՊ-ն վարկանիշ չունի Գյումրիում, դատապարտված է. գյումրեցիՊղնձի եւ մոլիբդենի պահանջարկը կկրկնապատկվի եւ կեռապատկվի, իսկ ադրբեջանական նավթը սպառվում է. Ջհանյան Գյումրիում եղածը Փաշինյանի ուղիղ հրահանգն էր. Աժ-ի նոպատիկ դրսևորումները դրա մասին էին. Թովմասյան Fast Shift-ը ներկայացրել է WalletX դրամապանակը՝ բլոկչեյն տեխնոլոգիայովԿարա՞ս՝ Ալիևի դեմը խոսա, Փաշինյանը ԱԺ-ում ցայտնոտի մեջ էր, գիտի՝ իշխանությունը ոտքերի տակից գնում ա «Իմ Ամերիա, իմ տուն» արշավի շրջանակում Ամերիա բանկն իրականացրեց մեծ վիճակախաղ՝ հաճախորդներին հնարավորություն ընձեռելով շահելու բնակարան ԵրևանումԿոնջորյանի հայտարարությունը սպառնալիք է ընդդիմության ներկայացուցիչների հանդեպ և վարչկան ռեսուրսի չարաշահում. Չալաբյան Երևանում ընթանում է «Հանքարդյունաբերության դերն ու նշանակությունը տնտեսության մեջ» խորագրով սեմինար-քննարկում Հրավիրում ենք դատախազության ուշադրությունը՝ որպես հանցագործության մասին հաղորդում․ Չալաբյան (տեսանյութ) Այս քարոզարշավը որոշակիորեն խնդրահարույց էր, քանի որ կար բավականին ասիմետրիա. Չալաբյանն ակնհայտ խախտման երկու դրվագ է նշում (Տեսանյութ) Արձանագրում ենք Գյումրի համայնքի ավագանու ընտրություններին իրավապահ մարմինների ներգրավածությունը՝ ընդդիմադիր մրցակիցներին ճնշելու նպատակով. ՀայաՔվեԱրդար դատաստանից նրանց միայն իրենց զավթած իշխանությունն է փրկում. Արմեն Մանվելյան Շատ դժգոհ եմ, այս իշխանությանը պիտի ճամփենք. գյումրեցի Արևային բումը Չինաստանում մաքուր էներգետիկան հասցրել է նոր մակարդակի Գյումրիում քարոզարշավի վերջին օրն է, իսկ ՔՊ-ն խուճապի մեջ է «Կամուրջ» քաղաքացիական նախաձեռնությունը խստորեն դատապարտում է Սարիկ Մինասյանի սուտ և շինծու հայտարարությունըԱլիևը շարունակում է հոխորտալ Փաշինյանի անողնաշարության ֆոնին ՔՊ-ին ու Սարիկին միավորում է Արցախի նկատմամբ ատելությունը Նոր առաջարկ 5G ցանց ունեցող քաղաքներում Ucom-ին միացողների համար ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ. Ozon Հայաստանը գործարկել է ինքնաթիռով ապրանքների առաքման ծառայություն Երեկ Սարիկ Մինասյանը հնչեցրել է հայտարարություն Արցախի մասին, որով տարանջատում է մտցնում արցախցիների եւ գյումրեցիների միջեւ. «Հայաստան-Արցախ» ՀԵՄ Ֆասթ Բանկն առաջարկում է բարելավված պայմաններով հիփոթեքային վարկեր զինծառայողներին Գյումրեցիներին փորձում են կռվացնել, գժտեցնել իրար հետ. գյումրեցի