Բանավոր դիվանագիտության ռեսուրսն արդեն սպառվում է. «Փաստ»
iarex.ru–ն «Հերթական «չինական» զգուշացումը Ռուսաստանից Հայաստանին» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ եթե Հայաստանը գնա եվրոպական ընտրության ճանապարհով, դա օբյեկտիվորեն կհանգեցնի այն հաստատված տնտեսական հարաբերությունների վերանայմանը, որ Երևանը ներկայում ունի ԵԱՏՄ գծով իր գործընկերների հետ, և դա, հավանաբար, բավականին ցավոտ գործընթաց կլինի, այդ թվում՝ Հայաստանի բնակչության համար, ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։ Սա ևս մեկ բանավոր զգուշացում է Մոսկվայից Երևանին։ Մինչ այդ դրանք հնչեցրել էր ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ զգուշացնելով, որ «Երևանը չի կարող նստել երկու աթոռի վրա», թեև նաև նրբանկատորեն էլ շեշտել էր, որ «դա Հայաստանի ներքին գործն է»։ Այդ մասին խոսել էր նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։ iarex.ru լրատվական գործակալության դիտորդ Ստանիսլավ Տարասովն է մեկնաբանել իրավիճակը:
«Առայժմ Ռուսաստանը մեղմ է գործում, փորձում է տրամաբանորեն, հղում անելով Հայաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև ապրանքաշրջանառության տվյալները, Նիկոլ Փաշինյանին համոզել, որ նման քայլը սխալ է, և որ ԵՄ-ն ի վիճակի չէ Հայաստանին տալ այն, ինչ կարող է տալ Ռուսաստանը։ Բայց նման բանավոր դիվանագիտության ռեսուրսն արդեն սպառվում է։ Մոտենում է կոշտ որոշումների և այդ հարցում Հայաստանի դիրքորոշման աշխարհաքաղաքական դավաճանության պիտակավորման ժամանակը»,- նշել է Տարասովը։
Եվ խնդիրը, նրա կարծիքով, ըստ ամենայնի, հենց դա է: «Երևանը բացահայտորեն տարածաշրջանում իրավիճակը տանում է դեպի հերթական առճակատման, բայց այլևս ոչ նեղ տարածաշրջանային, այլ լայն՝ Արևմուտք-Արևելք համատեքստում, և մտադիր է տարածաշրջան ներգրավել ՆԱՏՕ-ի ռազմական կառույցներին: Հիմա հակամարտության կողմերը կարող են լինել ոչ թե Բաքուն և Երևանը, այլ անուղղակիորեն Մոսկվան և Բրյուսելը: Հետևաբար, Մոսկվան սկսել է դիտարկել ոչ թե հայկական տնտեսական համագործակցության կորուստները, այլ ուկրաինական սցենարով իրադարձությունների զարգացման հավանականությունը»,- ասել է քաղաքագետը։
Պատահական չէ, որ Երևանը ձեռնպահ է մնացել ՀԱՊԿ ֆինանսավորման փաստաթղթի ստորագրումից, շարունակել է փորձագետը։ «Միևնույն ժամանակ, նա հավասարակշռում է և չի կողմնորոշվում, թե ո՞ր ուղղությամբ է գնալու հաջորդիվ։ Նրան չեն ներառել տարածաշրջանի առևտրային միջանցքներում, Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքը, որը կարևոր նշանակություն ունի բոլոր հարևան երկրների համար, շրջանցում է Հայաստանը։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանի ընտրության շրջանակը արագ նեղանում է, իսկ աշխարհաքաղաքական ցունամին, որը ունակ է խարխլել տարածաշրջանի առանց այն էլ անհանգիստ իրավիճակը, ուժ է հավաքում»,- ամփոփել է Տարասովը։
Պոպուլիզմով ընտրություն չեն հաղթում՝ հանրությանը պետք են իրագործելի լուծումներ․ Նաիրի Սարգսյան Բա, Բայդենի խորուրդը ի՞նչ եղավ. Մհեր ԱվետիսյանԹե բա՝ «դեռևս անհայտ պայմաններում Հայաստան են ժամանել ադրբեջանցիներ». Էդմոն ՄարուքյանՓետրվարի 19-ին Կապանի «Սյունիք» ֆուտբոլային ակումբը հուշագիր-համաձայնագիր կնքեց մարզի խոշոր ձեռնարկություններից մեկի՝ «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի հետՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են Ռուսաստանում հեշտացնում են բնակարաններում արև ային մարտկոցների տեղադրումը «ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումՀայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ ԾառուկյանԱրտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք Չալաբյան«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանԱմասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանԻրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ադրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Արցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանՊետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Սպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. Պեսկով Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Անփոխարինելի օգնական խոհանոցում. ինչպես և ում կողմից է այն ստեղծվել. «Փաստ»Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ). Նախագահական երեք ընտրություն Հայաստանում. «Փաստ»ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք Քերոբյան