Երկակի ստանդարտներ. դեգերումներ կոռուպցիայի դեմ պայքարի անդաստանում
Օրերս ՀՀ կառավարության նիստում ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը ներկայացրեց նախագիծ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ ստեղծելու մասին, որի կազմում ընդգրկված են լինելու ինչպես վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, այնպես էլ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը:
Տեղեկությունը, անշուշտ, լայն արձագանք ստացավ սոցիալական ցանցերում: «Բարեւ Երեւան» դաշինքի և Երեւանի ավագանու անդամ Անահիտ Բախշյանն, օրինակ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրեց. «Գայլերին գառ են պահ տալիս…»: Այնուհետև տիկին Բախշյանը կայքերից մեկին տված հարցազրույցում հավելեց. «Կարճ որ ասեմ, գողը գողից գողացավ, Աստված տեսավ զարմացավ»: Իհարկե, ինչպես միշտ խնդրի բուն էությունը թողած, քննարկումները ծավալվեցին մակերեսային հարթության վրա, որովհետև անկախ նրանից, թե այդ հանձնաժողովը ով կղեկավարեր՝ կոռումպացված պաշտոնյաները, թե Հռոմի պապը՝ էական չէ, որովհետև Հայաստանում կոռուպցիան կրում է համակարգային բնույթ, ընդ որում՝ իշխանության ամենավերին օղակներից մինչև ընդդիմություն, այդ թվում՝ քաղաքական կոռուպցիա, որի մասին բոլորը բարեպաշտորեն լռում են: Այն, որ Հայաստանում կոռուպցիան վերից վար արմատացած է բոլոր ոլորտներում՝ ուղղակի հայտնի փաստ է, բայց այն, որ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները, բացի հայտարարություններ անելուց, ոչինչ չեն անում այդ կոռուպցիան վերացնելու ուղղությամբ՝ նույնպես աքսիոմատիկ ճշմարտություն է: Խնդիրն այն է, որ այս կամ այն կերպ առնչություն ունենալով տարաբնույթ կոռուպցիոն խժդժությունների՝ ընդդիմադիրները մեծամասամբ խուսափում են կոնկրետ դեպքեր մատնանշելու և դրանց վերացման ուղղությամբ պայքար ծավալելու «գլխացավանքից» և այդ բեռը հիմնականում մնում է լրատվամիջոցների վրա, ովքեր երբեմն իրական բացահայտումներ են անում և պայքարում դրանց դեմ.. Ինչու այսօր որոշեցի անդրադառնամ հենց տիկին Բախշյանի հայտարարությանը. հարգելի ընդդիմադիր գործիչը ինքը հենց էպիկենտրոնից հնարավորություն ունի պայքարելու, ասենք, կրթության ոլորտում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի դեմ, որովհետև այդ նույն ոլորտի առանցքային կառույցներից մեկի փոխտնօրենն է: Գիտեք, ինձ թվում է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարից պետք է խոսեն այն գործիչները, ովքեր ինչ որ բան արել են՝ գոնե իրենց շրջապատում այդ երևույթը կանխելու համար: Հակառակ պարագայում, երբ խոսում են ուղղակի ֆեյսբուքյան հարթակներում հիացական մեկնաբանությունների արժանանալու և կոռուպցիայի դեմ պայքարողի իմիջ ձևավորելու համար՝ ինձ համար որքան ողբերգական, նույնքան էլ ծիծաղելի է… Տիկին Բախշյան, մի հատ նայեք Ձեր կողքը: Խոսելով կոռումպացված պաշտոնյաների մասին (ընդ որում՝ լիովին իրավացիորեն), Դուք երբևէ չեք խոսում մի կառույցի մասին, որի ղեկավարներից մեկը հենց դուք եք: Հիշեցնեմ, որ հարգարժան տիկինը Կրթության ազգային ինստիտուտի փոխտնօրենն է, մի կառույց, որտեղ դակվում են բոլոր դասագրքերը, և ըստ «չստուգված տեղեկությունների»՝ ոչ հեղինակների մտավոր զարգացման կամ սիրուն աչքերի համար: Տարիներ շարունակ խոսվում է, որ այդ դասագրքերը շրջանառության մեջ են դրվում հսկայական ատկատների շնորհիվ, և, ցավոք, երբևէ Ձեր շուրթերից ոչ միայն նմանատիպ հայտարարություններ չեն հնչել, այլև չենք տեսել որևէ քայլ՝ Ձեր կողմից ղեկավարվող ոլորտը խելքի բերելու ուղղությամբ… Ընդունում եք, չէ՞, որ ձեր կողմից շրջանառության մեջ դրված դասագրքերում աբսուրդի աստիճանի հասնող, մեղմ ասած, աղավաղումներ և թերացումներ կան... Չեմ խոսում քաղաքական կոռուպցիայի մասին, որը ևս ծաղկեց Ձեր շուրջը և որի զոհերից, թերևս, դարձաք դուք, երբ Ժառանգություն կուսակցության վարկանիշը աճուրդի հանվեց Ազատ դեմոկրատների հետ քաղաքական առևտրում, և Ժառանգության իրական նվիրյալները դուրս մնացին պառլամենտից… Տարիներ շարունակ ոչ մի խոսք չեղավ այն մասին, որ ընդդիմադիր բազմաթիվ կուսակցություններ, ցավոք, տեղեր էին վաճառում գործարարներին. Ի՞նչ էր սա, եթե ոչ քաղաքական կոռուպցիա… Այո, հասկանում եմ, որ իշխանական բարձր էշելոնում գտնվող գործիչները իմունիտետ ունեն իրենց հասցեին հնչող (հաճախ և մեծամասամբ արդարացի) քննադատությունների և մեղադրանքների վերաբերյալ, և նրանց քննադատելն ու բոստանը քար նետելը շահավետ է և վարկանիշ ձեռք բերելու համար հիանալի հնարավորություն, բայց հատկապես քաղաքական ամլության այս շրջանում գոնե հարկավոր էր նայել չորս կողմը և պայքարը սկսել հենց ձեզ շրջապատող քաղաքական և ոչ քաղաքական կոռուպցիայի դեմ: Արդյո՞ք մենք բոլորս չենք դառնում այս կոռումպացված համակարգի մի մասը, երբ խնայում ենք ոչ պակաս կոռումպացված այն աղբյուրները (այս դեպքում Կրթության ազգային ինստիտուտը, որի փոխտնօրենն եք), որից սնվում ենք և բարձրագոչ պայքարի իմիտացիա ենք անում «վերևների» դեմ՝ ոչինչ չասող ընդհանրական ձևակերպումներով… Իսկ իրական պայքարը, իմ կարծիքով, կլիներ այն, որ բռնեիք ձեր կողքը թևածող կոռուպցիայի ձեռքը և անարգանքի սյունին գամեիք իսկապես կոռումպացված և իսկապես թալանչի իշխանություններին՝ իրական քայլերի գնով… Թե չէ նստել կոռուպցիայի էպիկենտրոններից մեկում և գոռալ՝ բռնե՛ք գողին, ներեցեք, շատ պարզունակ և կասկածահարույց մոտեցում է… Իսկ իշխանությունները շարունակելու են միշտ լկտիաբար կեղեքել այնքան ժամանակ, մինչև մեր քննադատությունները լինեն հատվածական, ընդհանրացված և, կներեք, անձնապես շահավետ… Վարուժան Բաբաջանյան
Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքինԱյս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան Պուտինի վարքագիծը նման է խելագարության․ Ռյուտե Ուկրաինայում չկա մի էլեկտրակայան, որը չի տnւժել ռուսական հարձակnւմներից․ Զելենսկի Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ավելի շատ չծախսել պաշտպանության վրա․ ֆոն դեր Լայեն Հաղթում է անզուսպը, հախուռնը, խելագարը. Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, ի՞նչ անել․ Էդմոն Մարուքյան Իջևան-Սևան-Երևան ճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կա տուժած Մայր Աթոռը՝ Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդման մասին Ռոբերտ Լևանդովսկու ծառայություններով հետաքրքրված է հինգ ակումբ Ինչպիսի՞ Վալենտին եք դուք՝ ըստ ձեր կենդանակերպի նշանի Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հրթիռային հարված է հասցրել Բելգորոդին. կա երկու զոհ Զելենսկին «պետք է շարժվի» հակամшրտության կարգավորման ուղղությամբ, հակառակ դեպքում նա կարող է բաց թողնել կարգավորման «մեծ հնարավորությունը»․ ԹրամփԱրվեստ՝ պոդիումի վրա. Ուես Գորդոնը կին-մուսաներին վերածում է պայծառ հերոսուհիների՝ Carolina Herrera-ի նոր հավաքածուի համարՊատերшզմը կավարտվի, երբ Ռուսաստանը տնտեսապես կամ ռազմшկան առումով nւժասպառ կլինի․ ՄերցԱյսօր տեղի ունեցավ աննախադեպ մի բան` քրեական հետապնդում հարուցվեց Ամենայն Հայոց Հայրապետի դեմ․ Նարեկ ԿարապետյանՇիրակի քրեական ոստիկանները բացահայտել են բնակարանային գnղության երկու դեպքԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթՔաղաքականություն ենք մտնում՝ հայակենտրոն ու բազմավեկտոր ուղեգիծ ձևավորելու համար․ Ավետիք ՉալաբյանՄենք վճռականորեն կիրառելու ենք Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված ողջ գործիքակազմը ունենալու համար ՈՒԺԵՂ ՀԱՅԱՍՏԱՆ. Արթուր ԴանիելյանՀայ ազգն արժանի է ուժեղ առաջնորդի. Ալիկ ԱլեքսանյանԱյն ինչ մատուցվում է այսօր մեր ժողովրդին, իրականության հետ աղերս չունի. ՔոչարյանՍա մի փոթորիկ էր բաժակի մեջ. Ռոբերտ Քոչարյան Այս երկու օր տևող խոսակցության սպառման լավագույն լուծումը. Արամ Վարդևանյան