Կանայք կանանց հանդեպ ավելի ուշադիր են, քան տղամարդկանց
Հոգեբաններն ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտել են, որ կանայք ավելի շատ հակված են զննել այլ կանանց, քան տղամարդկանց: Մասնագետները ուսումնասիրության արդյունքում եկել են այն եզրահանգման, որ մինչ տղամարդիկ արվեստի գործերում կամ լուսանկարներում զննում են մարդկանց դեմքերը, կանայք հետաքրքրված են կրծքի ուսումնասիրությամբ:
Հետազոտության արդյունքում մասնագետները հետերոսեքսուալ զույգերին ցույց են տվել կնոջ և տղամարդու պատկեր: Երկու զուգընկերն էլ նախընտրել են նայել կնոջը, սակայն կանայք զննել են կազմվածքը, իսկ տղամարդիկ` դեմքը: Դա ապացուցում է, որ կանայք հիմնականում հետաքրքրվում են, թե ինչպիսի տեսք ունի իրենց պոտենցիալ հակառակորդը:
Ամենավառ բացահայտումն այն է, որ կանայք ակամա իրենց գնահատում կամ համեմատում են այլ կանանց հետ` իրենց թերությունների տեսակետից: Հայտնի է, որ գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչներն ավելի շատ ժամանակ են ծախսում այլ կանանց քննադատելով: Սոցհարցմանը մասնակցած ավելի քան 2000 կանայք խոստովանել են, որ հիմնականում զբաղված են իրենց համեմատելով գործընկերների, ընկերուհիների հետ:
Կանայք համեմատում են ամեն ինչ` քաշը, կրծքի չափսը, մարմնի ձևը, մազերը, կոսմետիկան: Բայց կանայք դա անում են հատուկ նպատակով` նրանք փորձում են գտնել նրան, ում ցելյուլիտը, ճարպը և այլ թերություններն ավելի շատ են, որպեսզի հանգստացնեն իրենք իրենց: