Պատճառներ, որոնց դեպքում ոչ միայն կարելի է, այլև պետք է ուտել 6-ից հետո
Տարածված մի այսպիսի կարծիք կա, որ երեկոյան ժամը 6-ից հետո չուտելը դրական է ազդում առողջությանը, ինչպես նաև նպաստում է նիհարելուն: Սակայն պարզվում է` կան պատճառներ, որոնց դեպքում 6-ից հետո ուտելը ոչ միայն արդարացված է, այլև պարտադիր:
Մարդիկ համարում են, որ 18.00 չուտելը ճիշտ է, սակայն ամենաճիշտը կլինի ուտել քնելուց 1,5-2 ժամ առաջ:
Սնունդի այսպիսի ժամային սահմանափակում խորհուրդ չի տրվում ակտիվ սպորտով զբաղվողներին, մտավոր աշխատանք կատարողներին և գիշերային հերթափոխով աշխատողներին:
Եթե դուք ուշ քնելու սովորություն ունեք, օրինակ, 23.00-00.00, ապա 17.00-ին կերած ընթրիքը վաղուց արդեն մշակված կլինի ձեր օրգանիզմի կողմից և դուք երեկոյան սոված կլինեք: Այս դեպքում դուք երկար չեք կարողանա դիմանալ և կսկսեք ավելի շատ ուտել:
Հաճախակի սնվելը օգնում է չգերլարել լեղապարկը: Լեղիի ժամը 18.00 մինչև առավոտվա 7-ի կանգը կարող է քարերի առաջացման պատճառ դառնալ:
Ժամը 18:00-ից հետո ուտելը լավ է խոց, գաստրիտ ունեցողների համար, քանի որ արտադրվող աղաթթուն և ֆերմենտները չեն օգտագործվում մարսողության մեջ՝ մարսելու բան չլինելու պատճառով:
Սնուցող նյութերի պակասը երկար ժամանակ բերում է հավաքական ֆունկցիայի, այսինքն օրգանիզմը կպահպանի քաշը, այլ ոչ թե կկորցնի այն:
Ժամը 18.00-ից հետո խորհուրդ է տրվում չուտել նրանց, ովքեր պառկում են քնելու ժամը 9-ից ոչ ուշ: