Երգն այդքան էլ մրցութային չէր. Զարուհի Բաբայանը` Միշայի ելույթի, հաղթողի մասին և ոչ միայն
Երեկ Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում կայացավ «Մանկական Եվրատեսիլ 2017» երգի միջազգային մրցույթը, որում հաղթող ճանաչվեց Ռուսաստանը, երկրորդ տեղում Վրաստանն էր, երրորդում` Ավստրալիան։ Պրոֆեսիոնալ ժյուրիի և դեռևս նոյեմբերի 24-ից մեկնարկած օնլայն քվեարկության ընդհանուր արդյունքով Հայաստանը հայտնվեց 6-րդ հորիզոնականում: Միկայի ելույթի, քվեարկության արդյունքների, հաղթողի և այլ հարցերի շուրջ Asekose.am-ը զրուցել է երգչուհի Զարուհի Բաբայանի հետ, ով ընդգրկված էր նաև Հայաստանի պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կազմում:
«Կարծում եմ, որ Միշան շատ լավ է ելույթ ունեցել` հաշվի առնելով, որ բեմադրությունը բարդ էր, որ այդ տարիքում նա նման խնդիր ուներ բեմում: Ես համարում եմ, որ նա շատ տաղանդավոր ու արտիստիկ երիտասարդ է, և վստահ եմ, որ նա դեռ փայլելու է բեմում»,- մեզ հետ զրույցում ասաց  Զարուհին` անդրադառնալով Միշայի ելույթին և hoverboard-ով ներկայանալու բեմադրությանը:
Երգչուհին նշեց, որ համաձայն չէ մրցույթի արդյունքների հետ, ավելին` չի հավանել հաղթողի երգը.
«Ես չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը ներկայացնող աղջիկը պետք է հաղթողը լիներ: Ինձ այդքան էլ դուր չեկավ նրա կատարողականը, երգն ինձ չէր հուզել, այն ինձ հաղթող երգ չէր թվում: Ես ինքս հորիզոնակններն այդպես չեմ բաշխել: Ես լավագույնների շարքում տեսնում էի Ավստրալիայի, Վրաստանի և Բելառուսի ներկայացուցիչներին»:
Նշենք, որ հայաստանյան ժյուրին իր ձայները բաշխել էր այսպես` ամենաբարձր 12 միավորը տվել է Վրաստանին, 10 միավոր` Նիդերլանդներին, 8 միավոր Ուկրաինային, իսկ Ռուսաստանին տվել է 4 միավոր։
Մեզ հետ զրույցի ընթացքում Զարուհի Բաբայանն անկեղծացավ` նշելով, որ Միշային այլ երգ կատարելիս էր պատկերացնում:
«Ես կարծում եմ, որ Միշան իր տվյալներով շատ ավելի ուրիշ երգ կարող էր երգել, երգն այդքան էլ մրցութային չէր: Ես վստահ եմ, որ եթե վոկալային, մասշտաբային, դինամիկ երգ տրվեր, այսինքն` եթե ավելի բարդ խնդիր տրվեր նրան, նա հաստատ կկատարեր»,- ասաց Զարուհին` հավելելով, որ չի կարող ասել, որ Միշայի` 6-րդ հորիզոնականում հայտնվելը պայմանավորված էր երգով.
«Սա այնքան նուրբ հարց է. ինչպես մեծերի, այնպես էլ երեխաների «Եվրատեսիլ»-ը շատ անկանխատեսելի է բոլոր առումներով, երբեք չենք կարող պատճառը գտնել կամ ինչ-որ բանի վրա շեշտը դնել: Վստահ եմ, որ այս դեպքում էլ արդյունքը կապված չէր երգի հետ»:
Երգչուհին համաձայն է այն կարծիքի հետ, ըստ որի` մրցույթում տարիքային առումով  անհավասար պայմաններ են:
«Չմոռանանք, որ այս դեպքում խոսում ենք «Մանկական Եվրատեսիլի» մասին: Կցանկանայի, որ տարիքային շեմը մի քիչ իջներ: Երբ 9 տարեկան երեխան մրցում է 15 տարեկան երեխայի հետ, դա ինձ համար մրցությունից դուրս է, քանի որ կարծում եմ, որ շատերը տեսան, որ մի քանի ներկայացուցիչներ, այդ թվում` Ռուսաստանի ներկայացուցիչը կայացած արտիստեր են թե՛ իրենց արտաքինով, թե՛ կատարողական արվեստով»:
Անդրադառնալով նախորդ տարիների մեր պատվիրակներին` Զարուհին նշեց.
«Մեր բոլոր տարիների պատվիրակներն էլ շատ լավ երեխաներ են եղել, տաղանդավոր ու տպավորիչ: Չեմ կարծում, որ նրանց ցանկում կար մեկը, որ ցանկալի չէր, որ գնար: Ամեն տարի շեշտը դրվում է 1 կամ 2 տաղանդավոր երեխայի վրա, չեմ կարծում, որ երբևիցե մենք անարդար կերպով ուղարկել ենք ոչ արժանի մեկին: Այս առումով մենք միշտ արդար ենք եղել այս տարիների ընթացքում»:
Երգչուհին վստահ է, որ նմանատիպ մրցույթներին պետք է զգուշորեն մոտենալ, քանի որ դրանք կարող են հետք թողնել երեխաների հոգեբանության վրա:
«Կարծում եմ, որ դա շատ լուրջ ու բարդ բան է: Մինչ մրցույթի կայանալը երեխաների հետ պետք է պարբերաբար զրույցներ տարվեն, հատկապես այս դեպքում, որբ պարզապես չես գնում մրցույթի, այլ ներկայացնում ես մի ամբողջ պետություն: Սա շատ լուրջ պատասխանատվություն է, դրան շատ նուրբ եմ վերաբերում: Ամեն դեպքում այն երեխաների վրա ինչ-որ հետք թողնում է, այդ պատճառով էլ նման մրցույթների զգուշորեն և վախով եմ մոտենում: Օրինակ` հիմա մենք ասում ենք, որ վատ չէ 6-րդ հորիզոնականը, որ կաևորն այն է, որ Միշան լավ է ելույթ ունեցել, բայց մենք չենք կարող ասել, թե Միշայի սրտում ու մտքում ինչ է կատարվում: Նույնիսկ փոքրիկ անհաջողությունները պետք է դիտվեն որպես փորձություն և մի քայլ առաջ գնալու հնարավորություն: Պետք է նման վերաբերմունք լինի մանկական մրցույթների նկատմամբ»:
Զարուհի Բաբայանի խոսքով` հաջողության հասնելու համար պետք է հաշվի առնել երեխաների կարծիքն ու ցանկությունը:
«Չգիտեմ, թե «Մանկական Եվրատեսիլն» ինչ է տալիս երեխաներին, սակայն այս դեպքում մենք քիչ ուշադրություն ենք դարձնում փոքրիկներին, որ կոմերցիան ամեն ինչի մեջ մեծ տոկոս է գրավում, ինչ անում են այսօր երեխաները, շատերը դրան վերաբերում են որպես ժամանակավոր մի բան: Էնտուզիազմով լի մարդիկ պետք է կանգնեն երեխաների կողքին և ամեն ինչ անեն, որ նրանք ավելի շատ լինեն ասպարեզում, որ ներկայացնեն իրենց ասելիքը: Երբ ինչ-որ նոր բան ես ուզում անես, նայում ես երեխաների արձագանքին, եթե նա հավանում է, նշանակում է, որ դա հաջողոթյուուն կունենա, այսինքն `մենք իրենց կարծիքը կարողանում եք որպես չափանիշ ընդունել, բայց իրենց ասածով շատ բան չենք ուզում անել: Այս պատճառով էլ շատ դեպքերում զարմանում ենք, թե ինչ արտիստիկ ու ազատ են ուրիշի երեխաները»,-Asekose.am-ի հետ զրույցում նշեց Զարուհի  Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարի «Մանկական Եվրատեսիլ»-ն անցկացվում էր 15-րդ անգամ՝ «Շողա պայծառ» նշանաբանով։ Հայաստանը մրցույթին ներկայացրեց 9-ամյա Միշան կատարեց «Բումերանգ» երգը, որի երաժշտության հեղինակը Վահրամ Պետրոսյանն է, խոսքերը գրել են Ավետ Բարսեղյանը, Դավիթ Ծերունյանը և Արթուր Աղեկյանը։