Երգն այդքան էլ մրցութային չէր. Զարուհի Բաբայանը` Միշայի ելույթի, հաղթողի մասին և ոչ միայն
Երեկ Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում կայացավ «Մանկական Եվրատեսիլ 2017» երգի միջազգային մրցույթը, որում հաղթող ճանաչվեց Ռուսաստանը, երկրորդ տեղում Վրաստանն էր, երրորդում` Ավստրալիան։ Պրոֆեսիոնալ ժյուրիի և դեռևս նոյեմբերի 24-ից մեկնարկած օնլայն քվեարկության ընդհանուր արդյունքով Հայաստանը հայտնվեց 6-րդ հորիզոնականում: Միկայի ելույթի, քվեարկության արդյունքների, հաղթողի և այլ հարցերի շուրջ Asekose.am-ը զրուցել է երգչուհի Զարուհի Բաբայանի հետ, ով ընդգրկված էր նաև Հայաստանի պրոֆեսիոնալ ժյուրիի կազմում:
«Կարծում եմ, որ Միշան շատ լավ է ելույթ ունեցել` հաշվի առնելով, որ բեմադրությունը բարդ էր, որ այդ տարիքում նա նման խնդիր ուներ բեմում: Ես համարում եմ, որ նա շատ տաղանդավոր ու արտիստիկ երիտասարդ է, և վստահ եմ, որ նա դեռ փայլելու է բեմում»,- մեզ հետ զրույցում ասաց  Զարուհին` անդրադառնալով Միշայի ելույթին և hoverboard-ով ներկայանալու բեմադրությանը:
Երգչուհին նշեց, որ համաձայն չէ մրցույթի արդյունքների հետ, ավելին` չի հավանել հաղթողի երգը.
«Ես չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը ներկայացնող աղջիկը պետք է հաղթողը լիներ: Ինձ այդքան էլ դուր չեկավ նրա կատարողականը, երգն ինձ չէր հուզել, այն ինձ հաղթող երգ չէր թվում: Ես ինքս հորիզոնակններն այդպես չեմ բաշխել: Ես լավագույնների շարքում տեսնում էի Ավստրալիայի, Վրաստանի և Բելառուսի ներկայացուցիչներին»:
Նշենք, որ հայաստանյան ժյուրին իր ձայները բաշխել էր այսպես` ամենաբարձր 12 միավորը տվել է Վրաստանին, 10 միավոր` Նիդերլանդներին, 8 միավոր Ուկրաինային, իսկ Ռուսաստանին տվել է 4 միավոր։
Մեզ հետ զրույցի ընթացքում Զարուհի Բաբայանն անկեղծացավ` նշելով, որ Միշային այլ երգ կատարելիս էր պատկերացնում:
«Ես կարծում եմ, որ Միշան իր տվյալներով շատ ավելի ուրիշ երգ կարող էր երգել, երգն այդքան էլ մրցութային չէր: Ես վստահ եմ, որ եթե վոկալային, մասշտաբային, դինամիկ երգ տրվեր, այսինքն` եթե ավելի բարդ խնդիր տրվեր նրան, նա հաստատ կկատարեր»,- ասաց Զարուհին` հավելելով, որ չի կարող ասել, որ Միշայի` 6-րդ հորիզոնականում հայտնվելը պայմանավորված էր երգով.
«Սա այնքան նուրբ հարց է. ինչպես մեծերի, այնպես էլ երեխաների «Եվրատեսիլ»-ը շատ անկանխատեսելի է բոլոր առումներով, երբեք չենք կարող պատճառը գտնել կամ ինչ-որ բանի վրա շեշտը դնել: Վստահ եմ, որ այս դեպքում էլ արդյունքը կապված չէր երգի հետ»:
Երգչուհին համաձայն է այն կարծիքի հետ, ըստ որի` մրցույթում տարիքային առումով  անհավասար պայմաններ են:
«Չմոռանանք, որ այս դեպքում խոսում ենք «Մանկական Եվրատեսիլի» մասին: Կցանկանայի, որ տարիքային շեմը մի քիչ իջներ: Երբ 9 տարեկան երեխան մրցում է 15 տարեկան երեխայի հետ, դա ինձ համար մրցությունից դուրս է, քանի որ կարծում եմ, որ շատերը տեսան, որ մի քանի ներկայացուցիչներ, այդ թվում` Ռուսաստանի ներկայացուցիչը կայացած արտիստեր են թե՛ իրենց արտաքինով, թե՛ կատարողական արվեստով»:
Անդրադառնալով նախորդ տարիների մեր պատվիրակներին` Զարուհին նշեց.
«Մեր բոլոր տարիների պատվիրակներն էլ շատ լավ երեխաներ են եղել, տաղանդավոր ու տպավորիչ: Չեմ կարծում, որ նրանց ցանկում կար մեկը, որ ցանկալի չէր, որ գնար: Ամեն տարի շեշտը դրվում է 1 կամ 2 տաղանդավոր երեխայի վրա, չեմ կարծում, որ երբևիցե մենք անարդար կերպով ուղարկել ենք ոչ արժանի մեկին: Այս առումով մենք միշտ արդար ենք եղել այս տարիների ընթացքում»:
Երգչուհին վստահ է, որ նմանատիպ մրցույթներին պետք է զգուշորեն մոտենալ, քանի որ դրանք կարող են հետք թողնել երեխաների հոգեբանության վրա:
«Կարծում եմ, որ դա շատ լուրջ ու բարդ բան է: Մինչ մրցույթի կայանալը երեխաների հետ պետք է պարբերաբար զրույցներ տարվեն, հատկապես այս դեպքում, որբ պարզապես չես գնում մրցույթի, այլ ներկայացնում ես մի ամբողջ պետություն: Սա շատ լուրջ պատասխանատվություն է, դրան շատ նուրբ եմ վերաբերում: Ամեն դեպքում այն երեխաների վրա ինչ-որ հետք թողնում է, այդ պատճառով էլ նման մրցույթների զգուշորեն և վախով եմ մոտենում: Օրինակ` հիմա մենք ասում ենք, որ վատ չէ 6-րդ հորիզոնականը, որ կաևորն այն է, որ Միշան լավ է ելույթ ունեցել, բայց մենք չենք կարող ասել, թե Միշայի սրտում ու մտքում ինչ է կատարվում: Նույնիսկ փոքրիկ անհաջողությունները պետք է դիտվեն որպես փորձություն և մի քայլ առաջ գնալու հնարավորություն: Պետք է նման վերաբերմունք լինի մանկական մրցույթների նկատմամբ»:
Զարուհի Բաբայանի խոսքով` հաջողության հասնելու համար պետք է հաշվի առնել երեխաների կարծիքն ու ցանկությունը:
«Չգիտեմ, թե «Մանկական Եվրատեսիլն» ինչ է տալիս երեխաներին, սակայն այս դեպքում մենք քիչ ուշադրություն ենք դարձնում փոքրիկներին, որ կոմերցիան ամեն ինչի մեջ մեծ տոկոս է գրավում, ինչ անում են այսօր երեխաները, շատերը դրան վերաբերում են որպես ժամանակավոր մի բան: Էնտուզիազմով լի մարդիկ պետք է կանգնեն երեխաների կողքին և ամեն ինչ անեն, որ նրանք ավելի շատ լինեն ասպարեզում, որ ներկայացնեն իրենց ասելիքը: Երբ ինչ-որ նոր բան ես ուզում անես, նայում ես երեխաների արձագանքին, եթե նա հավանում է, նշանակում է, որ դա հաջողոթյուուն կունենա, այսինքն `մենք իրենց կարծիքը կարողանում եք որպես չափանիշ ընդունել, բայց իրենց ասածով շատ բան չենք ուզում անել: Այս պատճառով էլ շատ դեպքերում զարմանում ենք, թե ինչ արտիստիկ ու ազատ են ուրիշի երեխաները»,-Asekose.am-ի հետ զրույցում նշեց Զարուհի  Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարի «Մանկական Եվրատեսիլ»-ն անցկացվում էր 15-րդ անգամ՝ «Շողա պայծառ» նշանաբանով։ Հայաստանը մրցույթին ներկայացրեց 9-ամյա Միշան կատարեց «Բումերանգ» երգը, որի երաժշտության հեղինակը Վահրամ Պետրոսյանն է, խոսքերը գրել են Ավետ Բարսեղյանը, Դավիթ Ծերունյանը և Արթուր Աղեկյանը։
Թուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Սպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. Պեսկով Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Անփոխարինելի օգնական խոհանոցում. ինչպես և ում կողմից է այն ստեղծվել. «Փաստ»Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ). Նախագահական երեք ընտրություն Հայաստանում. «Փաստ»ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանՀունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ»Իրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԻնքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ»Գերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան «Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան Մի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Մենք այնքան ենք իրար ատում ու այնքան ենք իրար հանդեպ թշնամացած, որ մեզ օտար թշնամիներ էլ պետք չեն. Մհեր ԱվետիսյանԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»Բաց նամակ ՀՃՇ առաջնորդ գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին` Ազգային Հպարտության Տրիբունալի վերաբերյալԸնտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ»Սարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ»«Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ»Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ»«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ»Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»ՌԴ–ն մեղադրել է Telegram-ին «արտասահմանյան հետախուզական գործակալություններին» նամակագրությունը բացահայտելու մեջՀայաստանը դառնում է Կովկասի առաջին թեկնածուն` «Գաստրոնոմիայի համաշխարհային տարածաշրջան 2028» կոչման համարԸնտրական շրջանի բացումից երկու օր անց․ Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին