«Թող հլը, արա՛…». Արմավիրի մարզում 18-ամյա աղջիկը դանակահարել է մոր նախկին ընկերոջը
Արավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում Վահե Խալաթյանի նախագահությամբ ավարտվել է Մարի Փ.-ի (անունը փոխված է) գործի դատական քննությունը:
Դեպքի պահին 18-ամյա Մարիին նախաքննական մարմինը սկզբում մեղադրանք էր առաջադրել տուժողի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս հասցնելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 1-ին մասով:
Գործի դատական քննության ավարտական փուլում՝ 2018 թվականի հունիսի 6-ին, մեղադրող դատախազը փոփոխել է առաջադրված մեղադրանքը, Մարիին մեղադրանք է առաջադրել անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցմամբ տուժողի առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  116 հոդվածի 2-րդ մասով:
Դատարանը հաստատված է գնահատել հետևյալ փաստական հանգամանքները:
Մարիի մայրն ու հայրն ամուսնացել են 1997 թվականին: 1998 թվականին ծնվել է Մարին, մի քանի տարի հետո՝ Մարիի քույրը:
Ընտանեկան անհաշտության պատճառով Մարիի ծնողները 2003 թվականին ամուսնալուծվել են: Երկու դուստրերը մնացել են մոր խնամքին:
2012  թվականին Մարիի մայրը ծանոթացել ու փաստական կապի մեջ է մտել երևանաբնակ Սարգիս Ա.-ի հետ: Չորս երեխաների հայր Սարգիսը հեռացել էր օրինական կնոջից: Նա հիմնականում սկսել է բնակվել Մարիենց տանը: Սկզբնական շրջանում ապրել են հաշտ, բայց Սարգիսը հակում ուներ ալկոհոլի նկատմամբ, ինչի պատճառով վեճերը աստիճանաբար հաճախադեպ են դարձել:
2016 թվականի հունիսին Սարգիսը Մարիենց տանը ընկերների հետ մեծ քանակությամբ ալկոհոլ է օգտագործել և հյուրերի հեռանալուց հետո վիճաբանել է Մարիի մոր ու Մարիի հետ:
Այդ միջադեպից հետո Սարգիսը  տևական ժամանակ Մարիենց տուն չի գնացել, քանի որ Մարիի մայրը հրաժարվել է նրա հետ հարաբերությունները շարունակելուց:
2016 թվականի օգոստոսի 24-ին, ժամը 22-ի սահմաններում Մարիենց տուն է այցելել վերջինիս հոր բարեկամ Սամվելը: Կեսգիշերին մոտ Մարին, նրա մայրն ու քույրը դուրս են եկել հյուրին ճանապարհելու: Բակում հանդիպել են Սարգսին, ով ալկոհոլ օգտագործած վիճակում էր:
Սարգիսը ցանկություն է հայտնել խոսելու Մարիի մայրիկի հետ, բայց վերջինս չի ցանկացել: Դրանից վրդովվելով՝ Սարգիսը բռնել է կնոջ մազերից, քաշքշել, վայրի է գցել նրան, ձեռքերով, ոտքերով հարվածներ է հասցրել:
Մարին, նրա անչափահաս քույրն ու նրանց հյուր Սամվելը փորձել են Սարգսին հեռացնել, թույլ չտալ, որ ծեծը շարունակի. Բայց չեն կարողացել:
Այդ ժամանակ Մարին, ցանկանալով պաշտպանել մայրիկին, գնացել է խոհանոց, դանակ է վերցրել, դուրս է եկել ու մթության մեջ դանակով մեկ անգամ հարվածել է Սարգիս Ա.-ի որովայնի ձախ հատվածին՝ նրա առողջությանը պատճառելով ծանր վնաս:
Դրանից հետո Մարիի մայրը զանգել է ոստիկանություն ու հայտնել է կատարվածի մասին: Սարգիս Ա.-ին շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել են հիվանդանոց, ենթարկել են վիրահատության: Մարին ու մայրը կամովին ներկայացել են վարույթն իրականացնող մարմնին:
Մարին իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել նախաքննության սկզբից, երբ ծանր մեղադրանք էր առաջադրված: Միևնույն ժամանակ Մարին նշել է, թե Սարգսին դանակով մեկ անգամ հարվածել է՝ ցավեցնելու նպատակով՝ որ նա բաց թողնի իր մայրիկին: Սարգիսը, իրոք, դանակի հարվածից հետո կարծես «քարացել է» ու բաց է թողել մայրիկին…
Դատարանում Մարին նշել է, որ Սարգիսը խմած ու ագրեսիվ էր: Նա հարձակվել է իր մայրիկի վրա, քաշքշել ու ծեծել է մորը… Երբ ինքը դանակով նրան հարվածել է, նա ընկել ու պառկել է գետնին: Երբ ոստիկաններ են եկել, Սարգիսը գոռգոռացել, վիճել է ոստիկանների հետ: Նա փորձում էր վեր կենալ, մեքենա նստել, բայց չէր կարողանում: