Հատուկ ներարկվել են հայկական պետության մարմնի մեջ, որպեսզի նրանք թույն արձակեն, որը կոչնչացնի Կովկասի ամենահին պետությունը. «Փաստ»
sibkray.ru–ն «Հայաստանը հրաժարվել է Նովոռոսիայի երեխաների համար արձակուրդ կազմակերպել. թող գնան Աբխազիա» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ ներկայիս հայ քաղաքական գործիչները զարմանալիորեն կրեատիվ են սեփական պետությունն ու հայկական էթնիկ խումբը ոչնչացնելու հարցում։ Այսօր արդեն բոլորի համար ակնհայտ է, որ Փաշինյանը և նրա խառնախումբը հատուկ ներարկվել են հայկական պետության մարմնի մեջ, որպեսզի նրանք թույն արձակեն, որը կոչնչացնի Կովկասի ամենահին պետությունը։
Օրերս Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մերժել է Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների գործընկերների խնդրանքը՝ աջակցել երեխաների ամառային արձակուրդների կազմակերպման հարցում։ «Թող հանգստանան Աբխազիայում»,- ասել է Սորոսի հիմնադրամի գերազանցիկ շրջանավարտ Ժաննա Անդրեասյանը։ Բանն այն է, որ Հայաստանի ղեկավարությանը Ռուսաստանի հետ հումանիտար շփումներ պետք չեն, և այնտեղից երեխաներին աջակցելու համար նրանք կարող են դեմքին ապտակ ստանալ։ Սակայն այդ նույն ղեկավարությունը արդեն իսկ սկսել է լուրջ խնդիրներ ունենալ։ Փետրվարի կեսերից Հայաստանում կաթվածահար է եղել կառավարամետ «բոտերի ֆաբրիկան», USAID-ի ֆինանսավորումը դադարեցվել է։
Փաշինյանն այդ «ֆաբրիկայի» պատասխանատու պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանից պահանջել է սեփական միջոցները ներդնել։ Նա էլ արդարացումներ է փնտրում դա չանելու համար: Փաշինյանը հիանալի հասկանում է, որ իր խառնախումբը պահպանվում է բացառապես Արևմուտքի կողմից ֆինանսավորվող հարյուրավոր հասարակական կազմակերպությունների կողմից հզոր քարոզչական ինդոկտրինացիայի և ֆինանսական աջակցության միջոցով։ Նա նաև հասկանում է, որ ինքն էլ է մտել հսկայական պարտքերի մեջ, և որ ժամանակն է Արևմուտքի այդ պարտքերը մարել։
Հիշեցնենք, որ Պենտագոնի կողմից ֆինանսավորվող Մարտական պատրաստության կենտրոնը, որը 2018 թվականից տեղակայված է Թբիլիսիի մոտ գտնվող Վազիանի բազայում և համալրված է ամերիկացի հրահանգիչներով, տեղափոխվել է Հայաստանի տարածքում գտնվող 12-րդ խաղաղապահ բրիգադի Զառ ուսումնական կենտրոն։ Բացի այդ, Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի քաղաքի մոտ և ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթևի մոտ գտնվող լեռնային գոտում շուտով կտեղակայվեն ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կենսալաբորատորիաները, որոնք կտեղափոխվեն Թբիլիսիից և Քոբուլեթիից (համապատասխան փաստաթղթերն արդեն ստորագրել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը)։ Միևնույն ժամանակ, հանրությանը հայտնի են դարձել բացառիկ նյութեր, որոնք վկայում են Արարատ լեռան ստորոտին գտնվող այդ երկրում Պենտագոնի կողմից կենսաբանական զենք ստեղծելու խիստ վտանգավոր փորձերի մասին։
Փաշինյանի և գլոբալիստների միջև կնքված պայմանագրով նա պետք է հնարավորինս արագ լուծի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ բոլոր վիճելի հարցերը։ Ի կատարումն այդ պայմանավորվածությունների, Փաշինյանն առաջարկում է Թուրքիային և Ադրբեջանին՝ ապաշրջափակել բոլոր հնարավոր հաղորդակցությունները Հայաստանի տարածքով հենց հիմա, այսինքն՝ առանց խաղաղության համաձայնագրի կնքման և առանց հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման։ Եթե դա տեղի ունենա, ապա հաջորդ քայլը, որ նա ստիպված կլինի անել, Ադրբեջանին փոխհատուցում տալն է Ղարաբաղի «ապօրինի պահված տարածքների» և Բաքվի կրած կորուստների համար, ինչի մասին Ալիևն արդեն բազմիցս նշել է։
Այս ամենի ֆոնին Փաշինյանի խառնախումբն սկսել է պատմությունը խեղաթյուրելու քարոզչական արշավ։ Պարզվում է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը» հորինել է Ռուսաստանը իր կայսերական նպատակների համար, իսկ Թուրքիան դրա հետ ոչ մի կապ չունի։ Խելքը գլխին հայերը բացականչում են... խելագարվե՞լ է... ի՞նչ է անում սրիկան։
Սակայն նման հարցեր տալու կարիք չկա, քանի որ Փաշինյանի խառնախումբը չի էլ թաքցնում իր կախվածությունը Թուրքիայից։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ հենց Անկարան է խաղացել այս երկարաժամկետ խաղը և Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությանը պատրաստել իր մտածածով։
Որպես դրա ապացույց կարելի է բերել հետևյալ փաստերը: Նիկոլ Փաշինյանը Իլհամ Ալիևի հետ իր զրույցները վարում է մասամբ ռուսերեն, մասամբ՝ ադրբեջաներեն, պնդում են ականատեսները։ Նյու Յորքում Էրդողանի հետ զրույցի ժամանակ Փաշինյանը գրեթե չի օգտվել թարգմանչի ծառայությունից: Հայկական «իշխանական կուսակցության» այնպիսի կարկառուն ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Ռուբեն Ռուբինյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը, Վահագն Ալեքսանյանը, Ռուստամ Բաքոյանը, վարժ խոսում են թուրքերեն, իսկ Արսեն Թորոսյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը, Վիլեն Գաբրիել յանը, Տրդատ Սարգսյանը և մյուսները քիչ թե շատ տիրապետում են այդ լեզվին և կարողանում են շփվել ադրբեջանցիների հետ։ Միևնույն ժամանակ, նրանց քարոզչությունը նսեմացնում և կեղտոտում է նրանց, ովքեր ծնվել են ԽՍՀՄ-ում և գիտեն ռուսերեն, ունեն ռուսական կրթություն։
Այնպես որ, մշակույթի և կրթության նախարարի գործողություններն ամբողջությամբ համապատասխանում են Փաշինյանի կաբինետի ընդհանուր քաղաքականությանը։ Ի դեպ, նույն նախարարը բոլորովին չի տեսնում, թե ինչպես են ադրբեջանցի հրոսակները Արցախում զանգվածաբար ոչնչացնում հայ ժողովրդի պատմության ու մշակույթի հազարամյա հուշարձանները։ Բանն այն է, որ այդ մասին խոսելը Հայաստանում խստիվ արգելված է։
New Offer for Residents of 28 Cities with 5G Network Joining Ucom Ucom Joins the Regional Forum “DemArDem: Dialogue of Generations” AraratBank: The Only Victory is the Smile of a Recovered Child Financially Literate with Idram Junior IDBank new branch is in the City of ArtashatNew campaign from IDBank on the occasion of Client’s DayUcom Celebrates International Client's Day, Strengthening Ties with Subscribers Ucom’s Fixed Network Now Available in Yeghvard 4,664,972 AMD to QaylTech. The beneficiary of The Power of One Dram for March is the Heroes Rehabilitation City Ucom Fellowship Incubation Program Concludes with Inspiring Closing Ceremony and Awards Event Preferential registration for the FINTECH360conference is available until March 15Face to Face with “The Power of One Dram”: The Regional Forum on Dialogue of Generations is just a few days away Ucom Launches a New Major Network Upgrade Project Ucom's General Director Spoke about Personal Growth at the Armenian Businessman 2025 Event Pay with Idram at Yerevan Mall and Win an idplus Gift Card!Ucom Presents a New Exclusive Offer for the Spring Holidays Four Badalyan Brothers Enterprises Ranked Among Armenia’s Top 1,000 Taxpayers Ucom’s General Director Shares his Experience with Cybersecurity Training Course Participants Customer Appreciation Day at IDBankIDBank issues the 2nd tranche of dollar bonds of 2025 New Banking, Even More Convenient: Idram&IDBank AraratBank and Aren Mehrabyan Foundation Strengthen their Partnership On International Mother Language Day, AraratBank Summarizes Results of Unique Project with MatenadaranAmeriabank named Armenia’s Best Investment Bank for 2025 by Global Finance Exclusive Benefits for Businesses: IDBank's New Visa Signature Business Card Flight on the Wings of a Book: Bvik and Idram Promote the Love of Reading AraratBank Receives Prestigious Partner of the Year Award from Ria Money TransferFINTECH360 International Conference will be held in April in YerevanUnibank placed subordinated bonds ahead of schedule4,632,795 AMD for the DigiCode-2025 Competition – February's Beneficiary is QaylTechUcom Fellowship Program Participants Visit Ucom Headquarters for Leadership Insights New IDBank Branch in ArmavirPay with IDBank Mastercard and get 5% idcoin Hayk Melikyans solo concert dedicated to contemporary Armenian and swiss composersAraratBank: Caring for the Nation's DefendersIDBank issues the 1st tranche of dollar bonds of 2025AraratBank Wins Mastercard's Excellence in SME Banking Services AwardIDBank concluded the raffle of 5 iPhone 16 ProUcom Accelerates Digital Transformation with Cerillion's Cutting Edge Convergent PlatformWhen a one dram transforms into a mighty force: "The Power of One Dram" wraps up 2024I primi cavalieri dell'Apocalisse armena Unibank opens new branch in Malatya-Sebastia district of Yerevan5,119,225 AMD to the Children of the Regions Foundation. January's beneficiary is the "Armath" educational program Ameriabank Raises $200 Million from IFC, Marking the Largest Transaction by IFC ever with a Financial Institution in ArmeniaUcom Receives the International ISO 37001 Standard to Prevent, Detect and Address Bribery May the Holiday Warm Hearts: Idram and IDBank Support the Children of HeroesBeneficiaries of the "By Your Side" program at IDBankAraratBank Named Large CSR Company of the Year Idram Joins the Fight Against Food Insecurity Ucom’s Renovated Sales and Service Center in Yerevan Mall Reopens