Армения не должна превращаться в антироссийский и антииранский плацдарм: «Паст» «Совершая одно преступление за другим, администрация преследует одну цель – сохранение личной власти». «Паст» Какие «псолания» передают? «Паст» Приказ не сопротивляться поступил из Армении в Арцах: Карапетян «Подарок» власти Аршаку Карапетяну Отношения Армении с Россией должны быть на самом важном месте, а у Запада нет того продукта безопасности, который он может предоставить Армении: Аршак Карапетян Процветание нашей страны зависит от каждого из нас: Аршак Карапетян О чем говорит нахождение банков в числе лидеров в списке налогоплательщиков? «Паст» Кто на самом деле является владельцем «Спайки»? «Паст» Важно, что отношения между Ираном и Арменией дружественные и конструктивные: Канани
Հատուկ ներարկվել են հայկական պետության մարմնի մեջ, որպեսզի նրանք թույն արձակեն, որը կոչնչացնի Կովկասի ամենահին պետությունը. «Փաստ»
Политика
«Փաստ» օրաթերթը գրում է.
sibkray.ru–ն «Հայաստանը հրաժարվել է Նովոռոսիայի երեխաների համար արձակուրդ կազմակերպել. թող գնան Աբխազիա» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ ներկայիս հայ քաղաքական գործիչները զարմանալիորեն կրեատիվ են սեփական պետությունն ու հայկական էթնիկ խումբը ոչնչացնելու հարցում։ Այսօր արդեն բոլորի համար ակնհայտ է, որ Փաշինյանը և նրա խառնախումբը հատուկ ներարկվել են հայկական պետության մարմնի մեջ, որպեսզի նրանք թույն արձակեն, որը կոչնչացնի Կովկասի ամենահին պետությունը։
Օրերս Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը մերժել է Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների գործընկերների խնդրանքը՝ աջակցել երեխաների ամառային արձակուրդների կազմակերպման հարցում։ «Թող հանգստանան Աբխազիայում»,- ասել է Սորոսի հիմնադրամի գերազանցիկ շրջանավարտ Ժաննա Անդրեասյանը։ Բանն այն է, որ Հայաստանի ղեկավարությանը Ռուսաստանի հետ հումանիտար շփումներ պետք չեն, և այնտեղից երեխաներին աջակցելու համար նրանք կարող են դեմքին ապտակ ստանալ։ Սակայն այդ նույն ղեկավարությունը արդեն իսկ սկսել է լուրջ խնդիրներ ունենալ։ Փետրվարի կեսերից Հայաստանում կաթվածահար է եղել կառավարամետ «բոտերի ֆաբրիկան», USAID-ի ֆինանսավորումը դադարեցվել է։
Փաշինյանն այդ «ֆաբրիկայի» պատասխանատու պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանից պահանջել է սեփական միջոցները ներդնել։ Նա էլ արդարացումներ է փնտրում դա չանելու համար: Փաշինյանը հիանալի հասկանում է, որ իր խառնախումբը պահպանվում է բացառապես Արևմուտքի կողմից ֆինանսավորվող հարյուրավոր հասարակական կազմակերպությունների կողմից հզոր քարոզչական ինդոկտրինացիայի և ֆինանսական աջակցության միջոցով։ Նա նաև հասկանում է, որ ինքն էլ է մտել հսկայական պարտքերի մեջ, և որ ժամանակն է Արևմուտքի այդ պարտքերը մարել։
Հիշեցնենք, որ Պենտագոնի կողմից ֆինանսավորվող Մարտական պատրաստության կենտրոնը, որը 2018 թվականից տեղակայված է Թբիլիսիի մոտ գտնվող Վազիանի բազայում և համալրված է ամերիկացի հրահանգիչներով, տեղափոխվել է Հայաստանի տարածքում գտնվող 12-րդ խաղաղապահ բրիգադի Զառ ուսումնական կենտրոն։ Բացի այդ, Իրանի հետ սահմանամերձ Մեղրի քաղաքի մոտ և ՀՀ Սյունիքի մարզի Տաթևի մոտ գտնվող լեռնային գոտում շուտով կտեղակայվեն ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կենսալաբորատորիաները, որոնք կտեղափոխվեն Թբիլիսիից և Քոբուլեթիից (համապատասխան փաստաթղթերն արդեն ստորագրել է պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը)։ Միևնույն ժամանակ, հանրությանը հայտնի են դարձել բացառիկ նյութեր, որոնք վկայում են Արարատ լեռան ստորոտին գտնվող այդ երկրում Պենտագոնի կողմից կենսաբանական զենք ստեղծելու խիստ վտանգավոր փորձերի մասին։
Փաշինյանի և գլոբալիստների միջև կնքված պայմանագրով նա պետք է հնարավորինս արագ լուծի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ բոլոր վիճելի հարցերը։ Ի կատարումն այդ պայմանավորվածությունների, Փաշինյանն առաջարկում է Թուրքիային և Ադրբեջանին՝ ապաշրջափակել բոլոր հնարավոր հաղորդակցությունները Հայաստանի տարածքով հենց հիմա, այսինքն՝ առանց խաղաղության համաձայնագրի կնքման և առանց հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման։ Եթե դա տեղի ունենա, ապա հաջորդ քայլը, որ նա ստիպված կլինի անել, Ադրբեջանին փոխհատուցում տալն է Ղարաբաղի «ապօրինի պահված տարածքների» և Բաքվի կրած կորուստների համար, ինչի մասին Ալիևն արդեն բազմիցս նշել է։
Այս ամենի ֆոնին Փաշինյանի խառնախումբն սկսել է պատմությունը խեղաթյուրելու քարոզչական արշավ։ Պարզվում է, որ «Հայոց ցեղասպանությունը» հորինել է Ռուսաստանը իր կայսերական նպատակների համար, իսկ Թուրքիան դրա հետ ոչ մի կապ չունի։ Խելքը գլխին հայերը բացականչում են... խելագարվե՞լ է... ի՞նչ է անում սրիկան։
Սակայն նման հարցեր տալու կարիք չկա, քանի որ Փաշինյանի խառնախումբը չի էլ թաքցնում իր կախվածությունը Թուրքիայից։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ հենց Անկարան է խաղացել այս երկարաժամկետ խաղը և Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությանը պատրաստել իր մտածածով։
Որպես դրա ապացույց կարելի է բերել հետևյալ փաստերը: Նիկոլ Փաշինյանը Իլհամ Ալիևի հետ իր զրույցները վարում է մասամբ ռուսերեն, մասամբ՝ ադրբեջաներեն, պնդում են ականատեսները։ Նյու Յորքում Էրդողանի հետ զրույցի ժամանակ Փաշինյանը գրեթե չի օգտվել թարգմանչի ծառայությունից: Հայկական «իշխանական կուսակցության» այնպիսի կարկառուն ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են Ռուբեն Ռուբինյանը, Սարգիս Խանդանյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը, Վահագն Ալեքսանյանը, Ռուստամ Բաքոյանը, վարժ խոսում են թուրքերեն, իսկ Արսեն Թորոսյանը, Արթուր Հովհաննիսյանը, Վիլեն Գաբրիել յանը, Տրդատ Սարգսյանը և մյուսները քիչ թե շատ տիրապետում են այդ լեզվին և կարողանում են շփվել ադրբեջանցիների հետ։ Միևնույն ժամանակ, նրանց քարոզչությունը նսեմացնում և կեղտոտում է նրանց, ովքեր ծնվել են ԽՍՀՄ-ում և գիտեն ռուսերեն, ունեն ռուսական կրթություն։
Այնպես որ, մշակույթի և կրթության նախարարի գործողություններն ամբողջությամբ համապատասխանում են Փաշինյանի կաբինետի ընդհանուր քաղաքականությանը։ Ի դեպ, նույն նախարարը բոլորովին չի տեսնում, թե ինչպես են ադրբեջանցի հրոսակները Արցախում զանգվածաբար ոչնչացնում հայ ժողովրդի պատմության ու մշակույթի հազարամյա հուշարձանները։ Բանն այն է, որ այդ մասին խոսելը Հայաստանում խստիվ արգելված է։
Մանրամասները՝ «Փաստ» օրաթերթի այսօրվա համարում
"Молодежь Гюмри в защите традиций: масштабная акция против евроинтеграции"Вы не знаете имени другого героя? Почему президент ФФА напряжен? «Паст»Представительство Арцаха в России прекратило свою деятельность: «Паст»Нервы жителей Армении больше не будут расшатаны в плане своевременного получения посылок? «Паст»Кто будет следить за выборами в Гюмри и Паракаре? «Паст» «Евразия» собрала в Москве педагогов-историков из стран Евразии на международный форум «Историческая правда»ECO: злоупотребление солью повышает риск развития ожиренияДания выделяет $43,4 млн на технологическую помощь УкраинеГенпрокурор США после скандала с мессенджером Signal заявила о безопасности его использованияXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийDefense One: Трамп рассмотрит три варианта проекта обороны «Золотой купол»В Тавушской области минувшей ночью стрелялиWSJ: в чате Signal по операции в Йемене упоминались разведданные от ИзраиляНовое предложение для новых абонентов, которые присоединятся к Ucom в городах с сетью 5G EUobserver: Евросоюз начал работу на семнадцатым пакетом санкций против РоссииАдминистрация Трампа прекратила основное финансирование «Белых касок»Microorganisms: ген AMY1 влияет на риск развития кариеса при потреблении крахмалаНа дне Тихого океана обнаружили целую цепь относительно молодых вулканов60 конгрессменов призвали госсекретаря США прекратить военную помощь АзербайджануИран ответил на письмо ТрампаXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийВласти Грузии собираются полностью запретить партию СаакашвилиNissan планирует создать 4-5 автомобилей, являющихся «истинным воплощением» брендаАссоциация Лидеров Евразии в действии! «Маленькая Армения в Сибири»: Абрам Овеян о родине предков, России и дороге к Храму Альянс Армения-Иран может остановить программу «Великий Туран». «Паст»Бездействие Комиссии по регулированию общественных услуг создало условия для недобросовестного поведения компании «Veolia Water». Почему штрафуют граждан? «Паст»Ждут ли СМС в ИОБПП? «Паст»Обман, насмешки, авантюризм и тосты на государственном уровне: предлагается обратиться в Конституционный суд по вопросу «Евракве»: «Паст»Верховный лидер Ирана помиловал, сократил и смягчил сроки наказания более чем 1500 заключенныхВременно запрещен импорт в Армению животных из ГерманииМаск обвинил Financial Times в финансовой неграмотностиCBS: Трамп изменит меры по борьбе с бездомностью в пользу принудительного лечения10 лет деятельности «Viva University»: Начался очередной этап успешной образовательной программы компании VivaДания готовит обязательную военную службу для женщинЧисло погибших в лесных пожарах в Южной Корее выросло до 24В Австралии ищут упавшего в реку с крокодилами туристаEuractiv: ЕС не планирует наносить удары по суше в ходе операций в Красном мореFT: Британия увеличит расходы на оборону почти до 2,4% в новом бюджетеОвик Агазарян: Арам Мкртчян дал мне в долг деньги, но я их вернулБен Аффлек впервые прокомментировал развод с Дженнифер ЛопесCBS: США приостанавливают рассмотрение некоторых заявок на грин-картыВ Киргизии вступило в силу соглашение с Таджикистаном по водопользованиюТрамп заявил, что страны ЕС оказались для США хуже враговКитай готов вести диалог США на основе равенства и взаимного уваженияUcom присоединяется к региональному форуму «ДемАрДем: Диалог поколений» Трамп обвинил Путина в затягивании переговоров о прекращении огня в УкраинеБелый дом: США и Россия договорились в Эр-Рияде обеспечить безопасное судоходство в Черном мореКогда уйдет руководство ФФА? «Паст»Какой прозрачный намек: «Паст»