Դեռևս չբացահայտված փաստեր սերիական մարդասպանների մասին
Մարդկության մեջ երբեմն հանդիպում են այնպիսի զարհուրելի երևույթներ, որոնք երբեմն իսկական հրեշի են նմանվում: Աամենազարհուրելի օրինակը սերիական մարդասպաններն են՝ մանիակները, որոնց հիվանդագին պահանջմունքները մի ինչ որ պահից սկսված բավարավում են միայն այլ մարդկանց խոշտանգելով, սպանելով, իսկ որ ամենասարսափելին է` նաև ուտելով։
Բրիտանական Factretriever.com կայքը ներկայացրել է ամերիկացի կրիմինալիստ-գիտնականների հավաքած փաստերը` 3000 սերիական մարդասպանի և 10000 զոհի մասին, ովքեր փորձել էին հասկանալ՝ ինչպե՞ս և ինչու՞ են սպանում մոլագարները:
Ստորև Orer.am-ը Ձեր ուշադրությանն է ներկայացնում մի քանի զարհուրելի փաստ` սերիական մարդասպաններ մասին:
Սերիական մարդասպան է համարվում այն անձը, ով սպանել է երեք և ավելի մարդկանց մոտ մեկ ամսվա ընթացքում: Հաճախ շարժառիթ է հանդիասանում հոգեկան` երբեմն էլ սեռական անբավարավածությունը, զայրութը, փողը կամ էլ ուշադրության բացակայությունը:
Ի տարբերություն այն մարդկանց, ովքեր ունեն հոգեկան խանգարումներ կամ շիզոֆրենիա, սերիական մարդասպանները բոլորը առողջ տեսք ունեն, որոնք հոգեբույժները պարզապես դիմակ են անվանում:
15% դեպքերում, սերիական մարդասպանները իրենց զոհին ընտրում են միանգամային պատահական:
Սերիական սպանությունների զոհերի մեծ մասը, ըստ փորձաքննության, մահացել է կրակոցից:
Սերիական մարդասպանների մի մասը մանուկ ժամանակ անցել են սեռական սթրեսի միջով:
Զոհերի մեջ տղամարդկանց և կանանց թիվը գրեթե հավասար է: Զոհերի մեծ մասը անչափահասներ են: 28 տարեկանից հետո սերիական մարդկասպանի զոհ դառնալու հավանականությունը կտրուկ նվազում է:
Հեգեբուժները վստահ են՝ սերիական մարդասպանների հոգեբանությունը հնարավոր չէ բուժել:
ԱՄՆ-ում ամենաշատ սերիական սպանությունները կատարվում են Վաշինգտոն նահանգում: Ամենխաղաղ նահանգը, այս առումով, հյուսիսային Դակոտան է:
Սերիական մարդասպանների ցանկում գերակշռում են տղամարդիկ` մոտ 90%: