Շաքարային դիաբետից պաշտպանվելու մեթոդները (տեսանյութ)
Շաքարային դիաբետի սկրինինգային հետազոտություններ Հայաստանում: Ե՞րբ և ի՞նչու.
Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ վարակիչ հիվանդությունների սկրինինգային հետազոտությունների, ինչպես նաև կանխարգելման ծրագրի շրջանակներում լիովին անվճար հիմունքներով անց են կացվում շաքարային դիաբետի, արգանդի պարանոցի քաղցկեղի և զարկերակային գերճնշման հայտնաբերման և կանխարգելման լայնածավալ միջոցառումներ, ՀՀ ԱՆ առողջության պահպանման առաջնային օղակի բուժհաստատություններում՝ քաղաքային պոլիկլինիկաներում և գյուղական ամբուլատորիաներում:
Շաքարային դիաբետի սկրինինգ տերմինը նշանակում է հիվանդության հայտնաբերում վաղ շրջաններում և նպատակ ունի կանխավ ախտորոշել ու կանխարգելել հիվանդության հետագա զարգացումը: Հայաստանի Հանրապետությունում շաքարային դիաբետի սկրինինգային հետազոտությունները կատարվում են միջազգային չափանիշներին համապատասխան և լիովին անվճար: Հետազոտությունը որոշում է թէ արդյոք անձը գտնվում է դիաբետի ռիսկային գոտիներում, համարվում է հիվանդ, թե ոչ, և որքանով է արդեն իսկ ախտորոշված հիվանդությունը վտանգավոր նրա կյանքի համար:
Շաքարային դիաբետի սկրինինգ հետազոտությունը ներառում է
- Արյան մեջ քաղցի գլյուկոզայի քանակի որոշում (մինչ հետազոտությունը 8 ժամ քաղցած վիճակում)
- Գլյուկոզազգայուն թեստավորում
- Գլիկոհեմոգլոբինի քանակի որոշում (ըստ անհրաժեշտության)
Հետազոտությունների շրջանակներում կարող են օգտագործվել նաև լրացուցիչ թեստեր, որոնք ուղված են մասնավորապես՝ ացետոնի, կետոնային մարմինների, գլյուկոզայի կոնցենտրացիոն զանգվածի որոշմանը մեզի մեջ: Անհրաժեշտության դեպքում կատարվում են հետազոտություններ նախաճաշից կամ ճաշից հետո և տվյալ թեստերը կոչվում են՝ պատահական, հետևաբար, եթե տվյալ թեստավորման արդյունքը կազմում է 11.1 մմոլ/մլ. ախտորոշվում է շաքարային դիաբետ հիվանդությունը:
ՈՒ՞մ է անհրաժեշտ կատարել սկրինինգային հետազոտություն
Հիվանդության կողմից խոցելի են համարվում այն անձինք, ովքեր գենետիկորեն ունեն նախատրամադրվածություն, այսինքն ծնողները կամ մոտ արյունակցական կապ ունեցող այլ անձինք, ովքեր հանդիսանում են հիվանդության կրողներ (Դիաբետիկներ), ինչպես նաև անձինք ովքեր գտնվում են հիվանդացության բարձր ռիսկային գոտիներում: