Ինչպես ստացվեց, որ Սաշիկ Սարգսյանի որդու թիկնապահը վերադարձավ Հայաստան
Օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ Երևան է վերադարձել Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդի Նարեկ Սարգսյանի՝ հետախուզման մեջ գտնվող թիկնապահ Արտեմ Պետրոսյանը: Նա «Զվարթնոց» օդանավակայանից անմիջապես ներկայացել էր ոստիկանություն: Նշենք, որ նա մեղադրվում է Նարեկ Սարգսյանին օժանդակելու, վերջինիս հետ մի շարք հանցավոր արարքներ գործելու մեջ:
Թե ինչո՞ւ է վերադարձել Հայաստան, ի՞նչ է պատմել Արտեմ Պետրոսյանը իրավապահներին. այս հարցերի պատասխաններն ստանալու համար ԼՈւՐԵՐ.com-ի թղթակիցը զրուցեց Արտեմ Պետրոսյանի փաստաբան Հովիկ Արսենյանի հետ:
«Իմ պաշտպանյալը պատմել է, որ ինքը ամեն օր, ժամը 14:00-15:00-ի սահմաններում, գնացել, սպասել է, թե երբ կարթնանա Նարեկ Սարգսյանը, որից հետո ուղեկցել է նրան՝ ապահովելով անվտանգությունը: Իրավապահների հետաքրքրությանն ի պատասխան՝ Արտեմ Պետրոսյանն ասել է, որ ինքը տեղյակ չի եղել՝ Նարեկ Սարգսյանն ում հետ է հանդիպում, ինչ է քննարկում, քանի որ այդ ընթացքում ինքը կանգնել է դրսում և ապահովել նրա անվտանգությունը:
Արտեմ Պետրոսյանն ընդամենը կատարել է Նարեկ Սարգսյանի հանձնարարականները: Վերջինս Արտեմ Պետրոսյանին հանձնարարել է, որ իր համար վարձով բնակարան գտնի, որի դիմաց վճարել է 300 հազար դրամ: Այնուհետև հանձնարարել է այդ բնակարան տանել ճամպրուկները և Արտեմ Պետրոսյանի կասկածները, թե ճամպրուկներում «զիբիլ-միբիլ» չկա՞, փարատելու համար Նարեկը Սարգսյանը նույնիսկ երդվել է իր երեխայով, որից հետո Արտեմ Պետրոսյանը կատարել է նրա հանձնարարականը»,- ասաց Արսենյանը:
Փաստաբանը նշեց նաև՝ իր պաշտպանյալը պատմել է, որ հունիսի 22-ին Նարեկ Սարգսյանն իրեն ասել է՝ պետք է գնա Մոսկվա, իսկ Արտեմ Պետրոսյանը պետք է ուղեկցի իրեն. «Մոսկվա գնալուց օրեր անց պաշտպանյալս հեռուստատեսությամբ լսել է, թե ինչ է կատարվում, որից հետո վիճել է Նարեկ Սարգսյանի հետ՝ ասելով, թե ինչ պատմության մեջ է իրեն գցել, որից հետո թողել, վերադարձել է Հայաստան»:
Հովիկ Արսենյանի խոսքով՝ Արտեմ Պետրոսյանը կապ է հաստատել իր հետ և ինքը ստանձնել է նրա պաշտպանությունը. «Ես, որպես պաշտպան, խորհուրդ տվեցի վերադառնալ Հայաստան, ներկայացնել իրողությունը՝ իր անմեղությունը ապացուցելու համար: Նրա վերադառնալու մասին ես անձամբ գրություն եմ գրել Երևան քաղաքի ոստիկանությունում և հայտնել, որ Կրասնոդար-Երևան չվերթով վերադառնալու է Հայաստան: Սակայն զարմանալի է, որ ոստիկանությունը հայտարարում է, թե իրենց բացատրական աշխատանքների արդյունքում է նա ներկայացել իրավապահներին, այնինչ այդպես չի եղել»,- նշեց նա:
Պաշտպանը հայտնեց՝ Արտեմ Պետրոսյանի կալանավորումն ինքը բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարանում. «Չնայած պաշտպանյալիս ինքնակամ ներկայանալուն ու իմ կողմից դատարանում ներկայացված հիմնավորումներին` դատարանը բավարարել է քննիչի միջնորդությունը և Պետրոսյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը, ինչն էլ բողոքարկել է»:
Նշենք, որ պարզվել էր նաև, որ դեռևս նախորդ տարի, Նարեկ Սարգսյանի թիկնազորի պետ Արտեմ Պողոսյանը 49-ամյա մի տղամարդու հրավիրել է հանդիպման, որից հետո վերջինիս առևանգել, ծեծի են ենթարկել ու գազայրիչով վառել մարմնի տարբեր մասերը՝ պատճառելով վնասվածքներ։ Նախնական տվյալներով՝ տղամարդը ցանկացել է հիմնել գիշերային ակումբ, ուր պետք է այցելեին արտասահմանցի զբոսաշրջիկներ:
Անդրադառնալով այս դեպքին՝ փաստաբանը նշեց, որ սրա վերաբերյալ Արտեմ Պետրոսյանին դեռևս հարցաքննության չեն հրավիրել:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Արամի փողոցի շենքերից մեկի բնակարանում թաքցված են առանձնապես խոշոր չափերի թմրանյութ և զենքեր։
Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր, որ այն պատկանում է ՀՀ քաղաքացի, Երևանի բնակիչ 31-ամյա Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին: ԱԱԾ աշխատակիցները, իրականացված օպերացիայի շրջանակներում, օրեր շարունակ դարանակալել են Արամի փողոցում և 2018 թվականի հունիսի 25-ին նշված փողոցի շենքերից մեկից դուրս գալու պահին բերման են ենթարկել Սերոբ Սահակյանին և Վլադիմիր Շահինյանցին՝ իրենց մոտ գտնվող ճամպրուկներով:
ԱԱԾ քննչական վարչությունում իրականացված հարցաքննության արդյունքում պարզվել էր, որ բերման ենթարկված Սերոբ Սահակյանը թմրանյութեր և զենքեր թաքցրած Նարեկ Սարգսյանի մտերիմ ընկերն էր: Վերջինս իրավապահների ուշադրության կենտրոնում հայտնվել է Նարեկ Սարգսյանին օժանդակելու համար:
Քննչական գործողությունների արդյունքում հայտնի էր դարձել, որ Նարեկ Սարգսյանը 2018 թվականի հունիսի 22-ին իր թիկնապահ Արտեմ Պետրոսյանի հետ մեկնել է Մոսկվա՝ այնտեղից որևէ եվրոպական երկիր մեկնելու նպատակով, և մինչ ՀՀ տարածքը լքելը Սարգսյանն իր թիկնապահի միջոցով Սերոբ Սահակյանին է փոխանցել Երևանի Արամի փողոցի շենքերից մեկի բնակարանի բանալին, իսկ արդեն հունիսի 25-ին, նույն թիկնապահի միջոցով, Սահակյանին խնդրել է վերոնշյալ բնակարանում գտնվող երկու ճամպրուկները տեղափոխել այլ վայր: