Նաիրա Զոհրաբյանը հաղթեց Գալուստ Սահակյանին
Եթե նախկինում քաղաքական թեմայով զվարճալի, ծիծաղելի մտքեր և արտահայտություններ փնտրելիս առաջին հերթին Google որոնողական համակարգում պետք է մուտքագրեինք Գալուստ Սահակյանի անունը, ապա այսօր արդեն հայ մտքի ռահվիրան բավականին լուրջ մրցակիցներ ունի, և մտավախություն ունեմ, որ նույնիսկ կարող է չդիմանալ մրցակցությանը և իր տեղը զիջել ավելի երիտասարդ կադրերին: Օրինակ` տեսեք, թե երեկ ինչպիսի դարակազմիկ ու փայլուն մտքեր է արտահայտել ԱԺ-ում ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանը մեծամասնական ընտրակարգից 100 տոկոսանոց համամասնականի անցնելու առաջարկի վերաբերյալ: Նախևառաջ, պատգամավորը «բացահայտել» է, որ մեծամասնականի դեպքում «Հայաստանի պայմաններում իշխանությունը ստանում է մեկնարկային բոնուս՝ 41 պատգամավորական տեղ և ընտրությունից ընտրություն կայուն մեծամասնություն ձևավորելու իրական հնարավորություն»: Տարօրինակ է, որ լինելով ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր՝ Նաիրա Զոհրաբյանը կարծես թե չգիտի սեփական խմբակցության պատգամավորների քանակը և չի հիշում, որ իր ասած այդ 41 տեղից 9 տեղը ԲՀԿ-ինն է և դրա շնորհիվ ԲՀԿ-ն Խորհրդարանում այսօր ունի 36 պատգամավոր: Այսինքն, ի՞նչ է ուզում ասի Զոհրաբյանը՝ մեծամասնականով անցած 9 ԲՀԿ-ական պատգամավորները նույն իշխանության անբաժանելի մա՞սն են: Բայց սա դեռ ամենը չէ. Գալուստ Սահակյանին ձեռնոց նետած ԲՀԿ-ականն ասել է նաև, թե «մեծամասնական համակարգից հրաժարումը կարևոր է՝ որպես այդ խնդիրները լուծելու միջոց, եթե դադարեն տեղում ընտրել, տեղական հարուստների համար կփակվի դեպի մանդատ ճանապարհը, որոնք իշխանությունների գիտությամբ և թողտվությամբ կաշառում են ընտրողներին»: Հիմա հետաքրքիր է՝ ով քե՞ր են այդ տեղական հարուստները: Մի՞ թե ԲՀԿ-ական պատգամավորը չի հասկանում, որ այս խոսքերով հարվածում է իր իսկ կուսակիցներին: Չէ՞ որ տեղական հարուստներից մեկը, ընդ որում՝ ամենահարուստը, հենց Գագիկ Ծառուկյանն է, ով ընտրվել է մեծամասնականով: ԲՀԿ-ական գործարար Մարտուն Գրիգորյանը նույնպես մեծամասնականով ընտրված տեղական հարուստ է, նույնը կարող եմ ասել Մելիք Մանուկյանի (Շշի Մելո), Գրիգորի Մարգարյանի (Բելաջոյի Գրիշ) մասին: Եվ մի՞թե Նաիրա Զոհրաբյանը կարող է վստահորեն պնդել, որ վերոհիշյալ իր կուսակիցները ընտրությունների ժամանակ ոչ մի կերպ չեն կաշառել իրենց ընտրողներին: Ես կարծում եմ, որ առնվազն գեղեցիկ չէ սեփական կուսակցության, կուսակիցների դեմ այսպիսի հայտարարություններ անելը: Այո, հասկանում եմ, որ ԲՀԿ-ն պաշտպանում է ԵՏՄ-ին անդամագրվելու գաղափարը, ինչը երևի Նաիրա Զոհրաբյանի սրտով չի, բայց նույնիսկ այդ դեպքում մի՞թե արժեր այդպես անխնա քարկոծել սեփական թիմին: Իսկ եթե այս ամենի նպատակը ընդամենը «մտքի գոհարներով» Գալուստ Սահակյանին հաղթելն էր, ապա Զոհրաբյանին դա միանշանակ հաջողվեց: Կարեն Վարդանյան